کد خبر:122894
پ
کاخ سفید
وزیر امور خارجه تاکید کرد

بحران مشروعیت بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی است

وزیر امور خارجه ضمن گرامیداشت روز قدس تاکید کرد بحران مشروعیت بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی است.

وزیر امور خارجه ضمن گرامیداشت روز قدس تاکید کرد بحران مشروعیت بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی است.

 

*** فلسطین، موضوع محوری جهان اسلام

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدجواد ظریف با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

موضوع فلسطین موضوع محوری جهان اسلام است و انقلاب اسلامی ایران هم با توجه به وابستگی شدیدش به مسایل جهان اسلام و دغدغه اش برای جهان اسلام، که هم حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و هم رهبر معظم انقلاب و هم عموم مردم ایران و دولت های مختلف ایران داشتند، نمی‌تواند انتخابی جز این انتخاب داشته باشد، که در کنار خواسته‌های به حق مردم فلسطین باشد. مردمی‌که تمام حقوقشان، ابتدایی ترین حقوقشان توسط یک گروه تروریستی جعلی زیر پا گذاشته می‌شود.

 

وزیر امور خارجه در ادامه افزود:

موضوع فلسطین یک موضوع محوری برای جهان اسلام هست و درست است که برخی کشورهای عربی درگذشته چه با پیمان کمپ دیوید و چه بعد از آن و متاسفانه اخیراً با سیاست هایی که رژیم هایی مثل رژیم سعودی پیگیری کردند کاملاً خودشان را با اسرائیل علیه آرمان فلسطین هماهنگ کردند، اما موضوع فلسطین موضوعی نیست که با این روش ها بتواند به فراموشی سپرده شود.

 

*** سیاست‌های غلط رژیم صهیونیستی

 

وی در ادامه افزود:

سیاست ‌های رژیم صهیونیستی سیاست‌هایی نیست که در واقع منحصر به یک منطقه کوچک باشد.

شما امروز می‌بینید که حتی در ایالات متحده، منافع رژیم صهیونیستی بر منافع خود آمریکا در بسیاری مواقع غلبه می‌کند. این منافع اسرائیلی‌هاست که دارد سیاست آمریکا را می چرخاند. در اروپا هم همینطور؛ لذا این یک معضل جهانی است.

ظریف در ادامه اضافه کرد:

از طرف دیگر سلاح های کشتار جمعی رژیم اسرائیل، داشتن سلاح هسته ای، این یک موضوع محلی نیست این موضوعی هم منطقه ای و هم جهانی است. بزرگترین تهدید در منطقه ما از سلاح های رژیم صهیونیستی و از سیاست اشغالگری رژیم صهیونیستی ناشی می‌شود.

 

*** ضعف بین‌الملل در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی

 

وی در ادامه با اشاره به نقش سازمان ملل، بیان اشت:

متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل متحد گرفتار ایالات متحده و وتوی آن است.

علی رغم این واقعیت، دهها قطعنامه شورای امنیت، صدها قطعنامه مجمع عمومی و شاید بیش از آن قطعنامه‌های کمیسیون حقوق بشر و شورای حقوق بشر و در واقع اجلاس های مختلف بین المللی درباره جنایات متعدد رژیم صهیونیستی از حقوق بشر گرفته تا تجاوز و تعدی (که خوی رژیم صهیونیستی است) وجود دارد.

 

وزیر امور خارجه ایران در ادامه اضافه کرد:

سلاح های کشتار جمعی رژیم صهیونیستی، در واقع همه اینها علی رغم وتوی بسیاری از قطعنامه‌ها توسط آمریکا (ولی با این وجود) تعدادی هم صادر شده ولی جامعه بین المللی نتوانسته این قطعنامه‌ها را اجرایی کند. باز هم به همان دلیل که گفتم که رژیم صهیونیستی یک خطر جهانی است و توانسته در واقع با ابزار مختلف دنیا را به گروگان بگیرد و باج خواهی کند.

 

*** نگرانی جامعه جهانی از سیاست‌های اشتباه رژین صهیونیستی

 

وی در ادامه تاکید کرد: کشوهای اروپایی هنوز دارند باج جنگ جهانی دوم را بعضاً به رژیم صهیونیستی پرداخت می‌کنند و این یک واقعیت انکار ناپذیر است.

آنچه که مانع شده در واقع دیدگاه جامعه بین المللی نسبت به فلسطین و زیر پاگذاشتن موضوع آرمان به حق مردم فلسطین است.

همین طور نگرانی‌های به حق جامعه بین‌المللی از سیاست‌های خطرناک رژیم صهیونیستی، توسعه سلاح های کشتار جمعی، استفاده از تروریزم به عنوان یک ابزار سیاست خارجی، استفاده از سرکوب جمعی، استفاده از تنبیه جمعی علیه یک محله یا یک قصبه برای پیگیری سیاست‌های اسرائیل، همه اینها نگرانی کل جامعه جهانی را بر انگیخته است.

اما این باجگیری و روش وِیژه رژیم صهیونیستی که جامعه جهانی را در برخی مواقع به گروگان گرفته اند، لااقل دولت ها را مانع از این شده که خواست جامعه جهانی عملی شود و لذا حتما می‌شود گفت که سازمان ملل متحد و شورای امنیت یک پرونده روشن وشفافی در مورد جنایات رژیم صهیونیستی ازخودشان به جا نگذاشته اند.

 

*** جنگ‌طلبی رژیم صهیونیستی

 

ظریف همچنین پیرامون جنگ‌های اتفاق افتاده، گفت:

ممکن است حکومت‌های خودکامه و جائر و ظالم وجود داشتند اما بسیاری از جنگ‌ها می‌توانست نباشد چون بسیاری از جنگ ها یا توسط رژیم صهیونیستی شروع شده یا به وسیله رژیم صهیونیستی انگیزه‌های این جنگ‌ها ایجاد شده و به صورت مشخص آمریکایی‌ها همیشه در این جنگ‌ها نقش موثری داشتند و همه ما می‌دانیم که سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا حول منافع رژیم صهیونیستی متاسفانه تاکنون چرخیده است.

 

*** بحران مشروعیت، بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی 

 

وزیر امور خارجه ایران درباره بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی، گفت:

بحران مشروعیت بزرگترین چالش رژیم صهیونیستی است؛ هم مشروعیت داخلی و هم مشروعیت بین المللی و بیش از همه چیز اختلافات داخلی که در اسرائیل وجود دارد باعث شده است که خود اسرائیلی‌ها معتقد باشند که بدون دشمن خارجی نمی‌توانند زندگی کنند و همیشه نیاز دارند که یک دشمن خارجی داشته باشند.

زمانی که اسرائیلی‌ها تصمیم گرفتند که در ابتدای دهه ۹۰ میلادی وارد پروسه مادرید واسلو بشوند آقای لوبرانی که نماینده سابق رژیم صهیونیستی بود در زمان شاه در ایران و بعد مسئول پرونده ایران در اسرائیل شد گفت که ما برای در واقع جبران این نیازمان به یک دشمن، تصمیم گرفتیم که ایران را به مردم خودمان به عنوان دشمن معرفی کنیم به جای اعراب که تا آن موقع به عنوان دشمن معرفی می‌شدند.

 

*** اسرائیل انسجام داخلی ندارد

 

ظریف در ادامه افزود: این یک واقعیت و خطری است که اسرائیل را بیش از همه چیز تهدید می‌کند که انسجام داخلی وجود ندارد اختلافات داخلی بسیار فراگیر است.

شما ملاحظه می‌کنید که چهار انتخابات در چند ماه گذشته نتوانست معضلات را حل کند. فردی که رسماً پرونده فسادش در دادگاه مطرح است با روش‌های تقلبی سیاسی توانسته در واقع حکومت خودش و تسلط خودش را بر رژیم صهیونیستی ادامه دهد این‌ها واقعیت هایی است که کم کم عیان خواهد شد.

‌مشکل بعدی مشکل دموگرافیک است برای اسرائیلی‌ها و این سیاست هایی که با سرکوب فلسطینی‌ها دنبال می‌کنند در واقع یک نگرانی عمده است ازمشکل دموگرافیکی که اسرائیلی‌ها حتی در مناطق اشغالی ۱۹۴۸ با آن روبرو هستند.

 

*** ارتباط شهادت سردار سلیمانی با معامله قرن

 

وی پیرامون ارتباط شهادت سردار سلیمانی با معامله قرن، گفت:

بالاخره آمریکایی‌ها با وارد شدن به معامله قرن یک واقعیتی را نشان دادند که اگر کشورهای عربی امیدی داشتند که از طریق آمریکا یا با واسطه گری آمریکا بتوانند به یک راه حل صلح آمیز با رژیم صهیونیستی برسند اقدام ترامپ برای رونمایی از معامله قرن نشان داد که این امید آنها واهی است و این در واقع آگاهی و شناخت در جهان عرب به سرعت درحال شکل گیری هست که گرچه خیابان و شارع عربی هیچوقت امیدی نبسته بود به سیاست های حکام عرب، اما در میان حکام عرب هم این واقعیت الان واضح هست که نمی‌توانند به آمریکا به عنوان یک میانجی نگاه کنند.

 

وزیر امور خارجه ایران افزود:

مقاومت به عنوان راهکار جایگزین تلاش برای پیدا کردن یک راهی از طریق آمریکا برای رسیدن به یک در واقع توافق موهوم با رژیم صهیونیستی واقیعتش را در معامله قرن نشان داد، توافقی که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها به دنبال آن هستند چه شکل و شمایلی دارد، این مقاومت را به عنوان گزینه واقعی مطرح کرد و سردار سلیمانی به عنوان نماد مقاومت و نمونه برجسته مقاومت یک مانع جدی برای آمریکا یی‌ها در این زمینه بود.

 

*** وظیفه مردم فلسطین

 

وزیر امور خارجه ایران درباره وظیفه مردم فلسطین، گفت:

مردم فلسطین به علت وابستگی‌شان به آن آب و خاک مقدس همیشه وظیفه خودشان را انجام داده اند.

 

وی در ادامه افزود: مشکل از ما مسلمان‌ها بوده است که آنها را تنها گذاشتیم، آنها هم ستم کشیدند، هم رنج کشیدند و هم هیچگاه فلسطینی بودن خودشان را و وابستگی خودشان را به آن آب و خاک مقدس فراموش نکردند و معامله نکردند با آن، لذا آنها وظیفه خودشان را انجام داده اند به شکل های مختلف، حداقل فلسطینی باقی مانده اند.

 

ظریف تاکید کرد: این ما هستیم که به عنوان کشورهای مسلمان به عنوان مردم مسلمان که وظیفه حمایت از این مردم قهرمان را به عهده داریم.

 

*** بزرگترین ضعف رژیم صهیونیستی

 

وی همچنین درباره بزرگترین ضعف رژیم صهیونیستی، بیان داشت:

بزرگترین ضعف رژیم صهیونیستی نامشروع بودن آن است و با انواع ابزارها تلاش می‌کند این عدم مشروعیت داخلی و بین المللی اش را جبران کند، در داخل با دشمن تراشی و با دروغگویی و در جهان خارج هم همینطور؛ رژیم صهیونیستی تخصص ویژه دارد در مظلوم نمایی در ارائه یک تصویر دروغ، رژیمی‌ که تنها رژیم دارنده سلاح هسته ای در منطقه خاورمیانه است، عضو ان. پی. تی نیست، عضو هیچ پیمان بین المللی خلع سلاحی نیست، تبدیل می‌شود به مدعی اصلی تسلیحات در منطقه.

 

وی در ادامه افزود: مدعی اصلی دروغ در مورد ایران در منطقه و در واقع هراس افکنی علیه جمهوری اسلامی ایران، در منطقه این یک چیز موقتی نیست این به خاطر همان پوشاندن عدم مشروعیت رژیم صهیونیستی است که تلاش می‌کند با دشمن تراشی داخلی و بین المللی یک جوری سیاست های خودش را، اقدامات غیر قانونی خودش را، خطراتی که از طرف رژیم صهیونیستی دارد نشات می‌گیرد، این‌ها را به یک شکلی بپوشاند در نزد افکار عمومی و حتی در نزد مسئولین و سیاستگذاران بین المللی.

 

*** نابودی اسرائیل تا ۲۵ سال دیگر

 

ظریف درباره اینکه مقام معظم رهبری چندسال قبل فرمودند که اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، به نظر شما این جمله حضرت آقا چه قدر می‌تواند تحقق پیدا کند، گفت:

آنچه که رهبر معظم انقلاب فرمودند از دیدگاه بنده یک پیش‌بینی است نه یک اقدام.

وی در ادامه اضافه کرد:

واقعیات منطقه ما حتی واقعیات درونی اسرائیل نشان دهنده این است. این را خیلی‌های دیگر هم گفتند، حتی واقعیت های جمعیتی به سمتی می رود که این پیش بینی محقق می‌شود، علت آن هم این است که همانطور که عرض کردم تضادهای درونی رژیم صهیونیستی، وضعیت خروج بسیاری از یهودیان از منطقه و بازگشت شان به برخی کشورهایی که از آن آمده اند.

همینطور وضعیت افزایش جمعیت در بین سایر گروه‌ها، رژیم صهیونیستی را به این نگرانی رسانده که ممکن است این واقعیت و پیش بینی به وقوع بپیوندد و برای همین است که در چندسال گذشته قانونی را تصویب کردند مبنی بر ماهیت یهودی رژیم صهیونیستی، به خاطر همین نگرانی که دارند از اینکه این واقعیت ها ممکن است یک پایانی باشد از نظر تحولات معمولی، تحولات داخلی به پایان رژیم صهیونیستی.

 

*** دروغگویی رژیم صهیونیستی

 

به گزارش خبرگزاربی سروش، وزیر امور خارجه در پایان، تصریح کرد:

دروغ ممکن است چند صباحی دوام بیاورد ولی دروغ و جعل همیشه دوام نمی آورد. بالاخره آرمان مردم فلسطین را نمی‌شود برای همیشه سرکوب کرد. این یک واقعیت تاریخی است و خود اسرائیلی‌ها هم متوجه این واقعیت هستند برای همین هست که با این شدت، دست و پا می زنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید