کد خبر:122943
پ
ساکی
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش:

خانواده‌ها نگران سلامت دانش‌آموزان نباشند/ شروع امتحانات پایه نهم از ۶ خرداد

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شروع امتحانات پایه نهم از ۶ خرداد تاکید کرد خانواده‌ها نگران سلامت دانش‌آموزان نباشند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شروع امتحانات پایه نهم از ۶ خرداد تاکید کرد خانواده‌ها نگران سلامت دانش‌آموزان نباشند.

 

*** امتحانات پایه نهم

 

به گزارش خبرگزاری سروش،  با اعلام وزارت آموزش و پرورش امتحانات دانش آموزان در پایه‌های دوازدهم و نهم به صورت حضوری برگزار می‌شود و در سایر پایه‌ها امتحانات به شیوه غیر حضوری است.

امتحانات دانش‌آموزان پایه دوازدهم نهایی بوده و از ۱۷ خرداد آغاز و تا ۱۶ تیرماه ادامه خواهد داشت.

در حالی که پیش از این اعلام شده بود، امتحانات هماهنگ پایه نهم برگزار نخواهد شد هم‌اکنون آموزش و پرورش اعلام کرده است به جهت اهمیت نمرات دانش آموزان پایه نهم در هدایت تحصیلی امتحانات آنها به شیوه حضوری برگزار خواهد شد.

 

*** امتحانات پایه نهم مدرسه‌ای است

 

خسرو ساکی در همین رابطه پیرامون اینکه چرا امتحانات پایه نهم به شیوه حضوری برگزار می‌شود، بیان کرد:

امتحانات هماهنگ پایه نهم حذف شد و امتحانات به صورت مدرسه‌ای برگزار می‌شود یعنی هر مدرسه خودش طراحی سوالات و برگزاری امتحانات را برعهده دارد.

 

*** خانواده‌ها نگران سلامت دانش‌آموزان نباشند

 

وی درباره اینکه برخی خانواده‌ها نگران سلامتی فرزندان خود در امتحانات حضوری هستند، گفت:

مطابق پروتکل‌ها امتحانات داخل مدارس برگزار می‌شود و تمام دانش‌آموزان یک مدرسه در پایه نهم نیستند و پایه‌های هفتم و هشتم نیز دارند که امتحانات آنها غیر حضوری است بنابراین مدرسه می‌تواند از ظرفیت فضا برای پایه نهم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی استفاده کند و مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 

ساکی در ادامه افزود:

امتحانات حضوری از پایایی و روایی بیشتری بهره‌مند است و نتایج امتحانات حضوری قابل اتکاتر است. نمرات پایه نهم برای هدایت تحصیلی و ورود به مدارس نمونه دولتی استفاده می‌شود بنابراین باید به شیوه حضوری برگزار شود.

 

*** شروع امتحانات پایه نهم از ۶ خرداد

 

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در ادامه اضافه کرد:

با تصویب شورای مدرسه تحت عنوان تکمیل فرآیند آموزش، شروع امتحانات پایانی حضوری پایه نهم باید طوری برنامه‌ریزی شود که ترجیحاً بعد از ۶ خرداد بوده و تا ۳۱ خرداد ۹۹ به اتمام برسد.

 

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش پیرامون برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم بعد از کنکور، گفت:

قبلاً این نگرانی مطرح بود، اگر فاصله زمانی بین امتحانات نهایی و کنکور کم باشد اگر حال دانش‌آموزی بد شود، یک عمر ضرر می‌کند اما هم اکنون فاصله زیاد است و نگرانی وجود ندارد، امتحانات نهایی ۱۵ تیر تمام می‌شود و دانش‌آموزان تا ۳۰ مرداد که کنکور برگزار می‌شود، ۴۵ روز فرصت دارند.

 

*** امتحانات سایر پایه‌ها

 

وی درباره برگزاری امتحانات سایر پایه‌ها به شیوه غیر حضوری متذکر شد:

شیوه‌های مختلفی برای ارزشیابی وجود دارد برخی از آنها به صورت حضوری و آزمون مداد کاغذی است و بعضی وقتها می‌توان از روش‌های غیر حضوری استفاده کرد مانند پروژه‌ها، سؤالات تحلیلی که به صورت کتاب باز و پژوهشی دانش آموز پاسخ را پیدا می‌کند همچنین معلمان می‌توانند از روش‌های مختلف مانند مشارکت دانش آموز در فعالیت‌های آموزشی و آموزش‌های مجازی، نتایج ارزشیابی حضوری و ارزشیابی غیر حضوری، پژوهش‌های دانش آموزی مرتبط با دروس و نتایج ارزشیابی تکوینی مستمر در نوبت اول و دوم و پایانی نوبت اول استفاده و نمره دانش‌آموزان را تعیین کنند.

 

*** ارزشیایی غیرحضوری از ۶ خرداد

 

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در پایان، اظهار داشت:

با تصویب شورای مدرسه شروع ارزشیابی پایانی غیرحضوری دانش آموزان پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم باید طوری برنامه‌ریزی شود که ترجیحاً بعد از ۶ خرداد بوده و حداکثر تا نیمه اول تیر ماه ۹۹ به اتمام برسد.

۸۰ درصد فرایند آموزشی و تدریس دبیران پیش از تعطیلی کلاسها انجام شده و ۲۰ درصد پایانی در شرایط تعطیلی مدارس انجام گرفته است بنابراین شناخت و ارزشیابی دبیران از دانش آموزان بر این اساس خواهد بود . در طراحی سؤالات‌امتحانات حضوری ( تمامی دروس پایه نهم و امتحانات داخلی پایه دوازدهم) این موضوع حتما مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید