کد خبر:123087
پ
مجلس
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

حواشی اولین جلسه مجلس یازدهم

اولین جلسه مجلس یازدهم با حواشی مختلف برگزار شد.

اولین جلسه مجلس یازدهم با حواشی مختلف برگزار شد.

 

*** حواشی اولین جلسه مجلس یازدهم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در حالی امروز اولین جلسه مجلس یازدهم آغاز می‌شود که پیش از شروع این جلسه شاهد حواشی جالبی بودیم.

میدان بهارستان در انتظار تشکیل مجلس جدید است و دورتادور این میدان مملو از نیروهای انتظامی و امنیتی برای حفظ امنیت این جلسه مهم است.

 

*** حضور خبرنگاران در مراسم

 

خبرنگاران و عکاسان داخلی بسیار زیادی برای پوشش خبری مراسم افتتاحیه مجلس ساعت ۷ صبح خود را به خانه ملت رسانده بودند و پس از دریافت کارت‌های ویژه خود، در انتظار باز شدن درب صحن علنی مجلس بودند درحالی‌که تمام راهروهای مجلس مزین به فرش قرمز بود.

 

از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه این دوره مجلس شورای اسلامی آن بود که به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعداد خبرنگاران و عکاسان خارجی بسیار کمی برای پوشش خبری این مراسم در صحن علنی مجلس حضور یافته‌اند.

 

بالاخره ساعت ۷:۴۴ درب صحن علنی بهارستان به روی خبرنگاران و عکاسان باز شد و همه نگاه‌ها به سمت منتخبان مجلس یازدهم خیره شد که اغلب آنان ماسک و دستکش داشتند و به دنبال صندلی‌های خود برای جلوس می‌گشتند.

 

*** ایجاد فاصله میان صندلی‌های نمایندگان

 

از دیگر نکات قابل توجه آن بود که فاصله‌هایی بین صندلی منتخبان مجلس برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در نظر گرفته شده بود و یکی از مسئولان اداره جلسه افتتاحیه مجلس، مدام از پشت تریبون اعلام می‌کرد که منتخبان حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله اجتماعی را مد نظر قرار دهند.

 

*** عکس نمایندگان شهید

 

از تصاویر جالب توجهی که در مراسم افتتاحیه مورد توجه قرار گرفت، عکس نمایندگان شهید مجلس بود که در جایگاه هیئت رئیسه قرار داده شده بود و همچنین روی میز هر یک از منتخبان جدید ملت، یک جلد قرآن کریم و متن سوگندنامه آنها گذاشته بود و جایگاه هیئت رئیسه هم با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز گل‌آرایی شده بود.

 

*** ورود میهمانان به هرم سبز بهارستان

 

اولین میهمانی که خود را به جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم رساند، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی بود که با ورود به صحن علنی با جمعی از منتخبان مجلس یازدهم خوش و بش کرد و سپس روی یکی از صندلی‌هایی که برای میهمانان در جلوی صندلی منتخبان تعبیه شده بود، نشست.

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعت ۸.۱۰ دقیقه به عنوان اولین وزیر وارد خانه ملت شد و پس از وی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خیلی سریع خود را به صحن مجلس رساند که البته وی یکی از سخنرانان نخستین جلسه مجلس یازدهم است.

 

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش هم جزو مسئولانی بود که خیلی سریع خود را به صحن علنی مجلس رساند و پس از وی نیز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان وارد بهارستان شد که دقایقی بعد به سمت سردار اشتری رفت و با وی و همچنین جمعی از منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به گفت‌گو و خوش و بش پرداخت.

 

ساعت ۸:۳۰ بود که علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی به همراه سید حسن خمینی و سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح وارد صحن علنی مجلس شدند.

 

در ادامه آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد خانه ملت شدند.

 

*** روحانی وارد مجلس شد

 

ساعت ۸:۳۲ بود که حسن روحانی رئیس‌جمهور به همراه محمود واعظی و علوی وزیر اطلاعات وارد صحن علنی مجلس شد که با ورود وی به مجلس، صدای فلش دوربین عکاسان بلند شد.

 

بالاخره نوای سرود جمهوری اسلامی ایران در خانه ملت طنین‌انداز شد تا جلسه رسمیت پیدا کند.

غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس هفتم و رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی هم وارد بهارستان شد و ناطق نوری هم از دیگر روسای سابق مجلس بود که امروز در صحن علنی مجلس حضور یافت.

 

*** اعلام هیئت رئیس مجلس

 

در ادامه جلسه، اسامی هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم اعلام شد و بر این اساس سیدرضا تقوی به عنوان رئیس، مصطفی میرسلیم به عنوان نایب رئیس، روح الله نجابت و محسن فتحی به عنوان دبیران هیئت رئیسه سنی مجلس اعلام شدند و رئیس و دبیران هیئت رئیسه در جایگاه خود قرار گرفتند.

 

*** روز شلوغ نیکزاد در مجلس

 

علی نیکزاد که از رقابت بر سر کرسی ریاست کناره گیری کرده و از کاندیداهای نایب رئیسی است روز شلوغی دارد و نمایندگان زیادی به او رجوع می کنند.

 

*** روز شلوغ دیگر نمایندگان

 

ذوالنوری، از چهره های نزدیک به جبهه پایداری هم از نمایندگان پر رفت و آمد امروز مجلس است.

 

فریدون عباسی از دیگر کاندیداهای ریاست مجلس آرام در گوشه ای از صحن نشسته است و نظاره گر اتفاقات صحن است.

 

تصمیم برای برگزاری اولین جلسه مجلس یازدهم و انتخاب هیات رئیسه دائمی، موجب اختلاف نظر در میان منتخبان جدید مجلس شد.

 

با تصمیم هیات رئیسه سنی، در نهایت با رای گیری استمزاجی قرار شد که اولین جلسه در تاریخ ۵ شنبه، ۸ خرداد برگزار شود.

 

*** آغاز جلسه مجلس یازدهم

 

ساعت ۸:۴۰ دقیقه بود که اولین زنگ آغاز جلسه مجلس یازدهم توسط ریش سفید بهارستان نواخته شد و سیدرضا تقوی با اعلام اینکه جلسه با حضور ۲۶۸ نفر رسمی است، از دبیر هیئت رئیسه یعنی روح الله نجابت خواست تا اولین دستور جلسه علنی مجلس یازدهم را قرائت کند که وی دستور امروز مجلس را اعلام کرد و سپس آیات ۳۶ تا ۴۲ سوره شوری قرائت شد.

 

در ادامه جلسه، غلامرضا نوری قلزچه معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و از محمدعلی رمضانی و فاطمه رهبر دو تن از منتخبان مجلس یازدهم که به دلیل بیماری کرونا به دیار حق شتافتند یاد کرد و از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم آن بود که روی دو صندلی سبز بهارستان عکس این دو منتخب مرحوم گذاشته شده بود.

 

*** سخنرانی رئیس سنی مجلس

 

سپس نوبت به نطق رئیس سنی مجلس رسید و در وهله اول سیدرضا تقوی اظهار تاسف کرد که به علت کرونا امکان این فراهم نشد که میهمانان بیشتری در مراسم افتتاحیه ایندوره مجلس حضور یابند.

 

وی تاکید کرد که مجلس یازدهم می خواهد تحول را از خودش آغاز کند و البته وی گذری هم به مسائل بین المللی زد و گفت نرمش در مقابل غربی ها و آمریکا راه به جایی نمی برد که پس از اظهارات کوبنده رئیس سنی مجلس، منتخبان مجلس شعار الله اکبر و «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

 

پس از سخنان سیدرضا تقوی، منتخبان مجلس یازدهم چندین بار «احسنت، احسنت» گفتند و به نوعی نطق رئیس سنی مجلس را مورد تایید قرار دادند.

 

در ادامه رئیس سنی مجلس از حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی درخواست کرد پشت تریبون مجلس قرار گیرد تا متن پیام مقام معظم رهبری به منتخبان مجلس یازدهم را قرائت کند.

 

*** سخنرانی وزیر کشور

 

سپس نوبت به سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رسید که وی گزارشی درباره روند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داد و تاکید کرد که قانون انتخابات نیاز به بازنگری دارد و لازم است لایحه اصلاح قانون انتخابات در این مجلس بررسی و تصویب شود.

 

*** دست برادری روحانی به مجلس یازدهم

 

ساعت ۹.۴۰ دقیقه بود که نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید.

روحانی در این سخنرانی تاکید زیادی به همکاری دولت و مجلس کرد و صراحتا گفت که درخواست من این است که در سال پایانی دولت و آغازین مجلس، بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. رئیس جمهور البته گفت منظور ما این نیست که مجلس از وظایف نظارتی خود کوتاه آید اما رابطه دولت و مجلس باید به گونه ای باشد که بتوانیم کشور را در این شرایط سخت اداره کنیم.

 

روحانی گفت: دولت دست خود را به سمت نمایندگان مجلس یازدهم دراز می کند و ما از مجلس اخوت می خواهیم.

 

پس از پایان سخنرانی نیم ساعته روحانی بلافاصله صحن مجلس را در ساعت ۱۰.۱۵ دقیقه ترک کرد این در حالی بود که رئیس سنی مجلس از وی درخواست کرد اجازه دهد مراسم تحلیف نمایندگان انجام شود و سپس مجلس را ترک کند که روحانی به این مساله توجهی نکرد و از مجلس خارج شد.

 

*** تحلیف منتخبان با کتب آسمانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بالاخره مراسم تحلیف نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد و رئیس سنی مجلس پیش از برگزاری این مراسم گفت یک نسخه سوگندنامه در کنار همه منتخبان وجود دارد که منتخبان مسلمان با قران و اقلیت های مذهبی با کتاب آسمانی خود مراسم را به جا آورند.

در ادامه منتخبان مجلس یازدهم از جای خود برخاستند و سوگندنامه را قرائت و سپس به درخواست رئیس سنی مجلس آن را امضا کردند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید