کد خبر:123308
پ
لوازم خانگی
مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی سازمان حمایت:

شرکت‌های عرضه‌کننده لوازم خانگی مکلف به ثبت قیمت در سامانه ۱۲۴ هستند

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت از الزام ثبت قیمت در سامانه ۱۲۴ توسط شرکت‌های عرضه‌کننده لوازم خانگی خبر داد.

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت از الزام ثبت قیمت در سامانه ۱۲۴ توسط شرکت‌های عرضه‌کننده لوازم خانگی خبر داد.

 

*** افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا جوهریان افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصدی قیمت لوازم خانگی دور از چشم ناظران دولتی، لیست قیمت‌ها در سایت ۱۲۴ آب رفت، اعلام کرد:

تولیدکنندگان لوازم خانگی در ماه‌های پایانی سال گذشته اقدام به افزایش ۵ درصدی قیمت محصولات خود کرده‌اند اما در دو ماهه اخیر اعمال تحریم‌ها و نبود مواد اولیه را بهانه جدیدی برای افزایش قیمت‌ها اعلام و بدون مجوز و سلیقه ای محصولات خود را ۱۵ تا ۳۰ درصد گران کرده اند، تعدادی دیگر هم تخفیف اعمالی بر روی کالاها را متوقف کرده، حتی اعتباری هم کالا نمی فروشند.

در حال حاضر قیمت ماشین لباسشویی و ظرفشویی یک برند آلمانی از ۱۱ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان و مایکروفر وارداتی از ۶ میلیون تومان به ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

علاوه بر این روند افزایش قیمت در محصولات ایرانی هم دست کمی از خارجی‌ها نداشته، به نحوی که یک یخچال فریزر ایرانی از ۹ میلیون تومان به ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

 

*** ثبت قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ 

 

قرار بود به منظور نظارت دقیق، هدفمند، موثر و برخورد سریع با متخلفان تولیدکنندگان، واردکنندگان و عرضه کنندگان کالا، قیمت کالا و خدمات لوازم خانگی در سایت ۱۲۴ سازمان حمایت درج شود تا وضعیت حداکثری و حداقلی قیمت‌ها برای مصرف کنندگان مشخص باشد.

اما با مشاهده سایت، مصرف کنندگان فقط با تعداد محدودی کالا آنهم بدون تنوع روبه رو می‌شوند که قیمت های آنها اختلاف فاحشی با بازار دارد.

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اعلام اینکه لوازم خانگی براساس مصوبات سال ۱۳۹۷ستاد تنظیم بازار مشمول اولویت قیمتگذاری تثبیتی این سازمان نمی باشد، بیان داشت:

نظر به نقش و جایگاه و اهمیت آن در سبد خانوار ها این اقلام در اولویت نظارت و بازرسی سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها قرارداشته و رصد و پایش مستمر آن در دستور کار حوزه‌های نظارتی قرار داشته که البته این موضوع حداقل منجر به ایجاد ثبات در بازار در حوزه قیمت و تامین اقلام حساس لوازم خانگی در سال ۱۳۹۸ شده است.

 

وی در ادامه افزود:

کلیه شرکتهای عرضه کننده لوازم خانگی مکلف به ثبت و اطلاع رسانی قیمت محصولات خود که با رعایت ضوابط قیمتگذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها تعیین شده از طریق سامانه ۱۲۴ می‌باشند.

هرگونه تغییر قیمت توسط شرکت‌های تولیدکننده صرفا پس از ارایه لیست قیمتهای جدید و درج قیمت در سامانه مذکور وجاهت داشته و در غیر اینصورت تخلف می باشد و قطعا در صورت احراز این تخلفات برخورد تعزیری لازم انجام خواهد شد.

 

*** کنترل و نظارت بر بازار

 

محمدرضا جوهریان در ارتباط با کنترل و نظارت بر بازار، تصریح کرد:

علاوه بر رصد و پایش انجام شده از طریق بازرسین این سازمان و سازمان‌های صنعت و تجارت استان‌ها، از اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز خواسته شده تا نقش پر رنگ تری در نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی تابعه خود ایفا کنند.

 

وی در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد:

در سامانه ۱۲۴ در حال حاضر در دو بخش اطلاع رسانی قیمت انجام می شود.

این سایت به منظور ارایه یک فضای کلی از حداقل و حداکثر قیمت یک محصول تولید داخل نسبت به درج قیمت کف و سقف اقدام شده که در این ارتباط بایستی توجه نمود که در این حد فاصل قیمتی کالاهایی با برندها و مشخصات متفاوت وجود دارد و این به منزله قیمت یک کالای خاص و یا یک مدل خاص نمی باشد.

 

جوهریان در ادامه اضافه کرد:

ضمن آنکه جزییات قیمت‌ها بر اساس برند و نوع و با مشخصات کامل محصول در بخش قیمت‌های خود اظهاری و در قسمت مرتبط با لوازم خانگی در سایت قدیم ۱۲۴ وجود داشته و قابلیت جستجو دارد که این اطلاعات از طریق این سازمان و سازمان صنعت معدن و تجارت استانها بارگذاری می گردد.

 

*** بروز رسانی قیمت‌ها لوازم خانگی

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت، متذکر شد:

بروز رسانی قیمت‌ها بر اساس درخواست واحدهای عرضه کننده در سامانه انجام خواهد شد و در صورت عدم ارایه قیمت‌های جدید ملاک آخرین قیمت‌های ثبت شده در سامانه بوده و مسئولیت آن متوجه واحد تولیدی می باشد.

 

وی در ادامه این خبر، تاکید کرد:

در بازار فعلی لوازم خانگی نیز قیمت کالاهای تولیدات داخلی که از طریق واحدهای تولیدی و یا نمایندگی‌های مجاز و براساس لیست قیمت مشخص عرضه می گردند در بازار با ثبات و دچار کمترین نوسانات قیمتی می باشند.

 

*** نقش تحریم‌ها و واردات قاچاق

 

محمدرضا جوهریان در خصوص نقش واردات بر قیمت‌های لوازم خانگی، اشاره کرد:

عمده مشکلات موجود در بازار مرتبط با کالاهای وارداتی می‌باشد که به دلیل تحریم‌های ظالمانه شرکت‌های رسمی مربوطه جهت عرضه آن قطع همکاری نموده‌اند و در حال حاضر این اقلام عموماً از طریق قاچاق وارد کشور می‌شوند.

سایر برندهایی که به جهت ممنوعیت واردات به شکل قاچاق وارد شده که بعضا یا فاقد گارانتی می باشند و یا گارانتی های معتبری ندارند که در این زمینه نیز قطعا با هماهنگی انجام شده با ستاد مبارزه با قاچاق و سازمان تعزیرات حکومتی و از طریق گشت‌های مشترک اقدامات قانونی لازم از طریق معاونت بازرسی و رسیدگی به تخلفات این سازمان اجرایی می گردد.

 

*** ممنوعیت واردات لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در پایان، افزود:

به دلیل ممنوعیت واردات از جمله لوازم خانگی وفق تصمیمات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از تاریخ ۳۰/۳/۱۳۹۷ و به منظور شفافیت در بازار، این کالاها سهم بالایی از درج قیمت ها در سامانه ۱۲۴ را به خود اختصاص داده است.

در این راستا باتوجه به اهمیت موضوع و لزوم نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی مجدداً تاکید می گردد درصورت عدم ارایه لیست قیمت و درج آن در سامانه ۱۲۴ از سوی شرکت‌های تولیدکننده پیش از توزیع آن در بازار قطعاً افزایش قیمت‌ها فاقد وجاهت و با متخلفان برابر قوانین تعزیری برخورد خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید