کد خبر:123460
پ
رفع موانع تولید
رئیس قوه قضائیه دستور داد

جلسه شورای عالی مسئولان قضایی/ پیگیری مجدانه بازگرداندن مفسدان فراری

رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی مسئولان قضایی، دستور پیگیری مجدانه بازگرداندن مفسدان فراری را صادر کرد.

رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای عالی مسئولان قضایی، دستور پیگیری مجدانه بازگرداندن مفسدان فراری را صادر کرد.

 

*** جلسه شورای عالی مسئولان قضایی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی مسئولان قضایی، اظهار داشت:

یکی از مصادیق بی عدالتی و ظلم‌های بزرگ به بشریت، پناه دادن به مفسدین اقتصادی و پول‌های حرام آنها توسط برخی از کشورهای مدعی مبارزه با فساد سازمان یافته و پولشویی است؛‌چرا برخی از کشورهای غربی پناهگاه مجرمان و مفسدان شده اند.

 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به گزارش دادستان کل کشور درخصوص خبر سرقت اطلاعات کاربران یکی از اپراتورهای تلفن همراه اظهار داشت:

دارندگان اطلاعات کاربران درفضای مجازی نسبت به تامین امنیت و صیانت از اطلاعات مردم و حفظ حریم خصوصی آنها مسئول هستند و صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی به عنوان یک حق عامه توسط دادستان کل کشور پیگیری شود.

 

*** رهبر معظم انقلاب پرچمدار تحولخواهی هستند

 

وی با گرامیداشت یاد و خاطر امام خمینی (ره)، تحول خواهی و تحولگرایی را از مهم ترین ویژگی‎های شخصیتی و فکری آن حضرت دانست و بیان داشت:

امام خمینی (ره) به ما آموخت که دین و آموزه‎های دینی می‎تواند زندگی انسان معاصر را اداره کند.

رئیس قوه قضائیه تحول در نگاه به ابرقدرت‎ها را از دیگر ویژگی‎های خط امام و آموزه‎های آن حضرت عنوان کرد و افزود:

ملت ایران در سایه رهبری حضرت امام به منزلتی دست یافت که می‎تواند در مقابل قدرت‎های بزرگ بایستد و آنها را از روحیه تفرعن و خوی استکباری پشیمان کند.

رئیسی از عدالتخواهی به عنوان دیگر شاخص خط امام (ره) یاد کرد و گفت:

امروز پرچم عدالتخواهی و تحولخواهی پس از امام (ره) به دست مقام معظم رهبری است و ایشان در سیره و سلوک‎شان نشان دادند که اهل ایجاد تحول هستند.

رئیس قوه قضائیه، تحول در حرکت علمی و تحول در قدرت نظامی و امنیتی و افزایش اقتدار نظامی کشور همچنین تشکیل جبهه بین الملل مقاومت را از مهم ترین توفیقاتی دانست که در سایه رهنمودها، حمایت‎ها و هدایت‎های مقام معظم رهبری به دست آمده‎اند.

 

*** عدالت بعد از توحید فراگیرترین مفهوم دینی است

 

رئیسی با تأکید بر لزوم اجرای عدالت، گفت:

بعد از توحید، هیچ مفهومی در آموزه‎های دینی ما فراگیرتر از عدالت نیست و همه قوا و دستگاه‎ها در تحقق عدالت در کشور نقش دارند که باید فراتر از حر‎ف‎ها و بخشنامه‎ها، برای تحقق عدالت گام جدی بردارند.

 

*** توصیه به مجریان عدالت

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد:

عدالتخواهی باید سرلوحه اندیشه و اقدامات مجریان عدالت باشد تا مردم به معنی واقعی کلمه طعم شیرین عدالت را بچشند.
وی از اقدامات صورت گرفته در ادوار مختلف دستگاه قضایی تقدیر و تأکید کرد: اراده جدی نیروهای کارآمد می‎تواند منشاء خدمات و تحولات و انجام کارهای بزرگ باشد.

 

*** تعیین تکلیف ۵۱ درصد پرونده‎های معوق در پایتخت

 

رئیسی در همین راستا خاطر نشان کرد:

در مدت اخیر و با وجود شیوع کرونا، ۵۱ درصد پرنده‎های معوق در استان تهران و ۶۰ تا ۷۰ درصد این پرونده‎ها دربرخی استان‎های دیگر کشورمان رسیدگی و مختومه شده‎اند.

 

*** غرب به بی عدالتی پایان دهد

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتراضات عمومی در غرب اظهار داشت:

مستکبران سال‎ها با کشتار و خونریزی حقوق ملت‎ها و مستضعفین را تضییع کرده‎اند و اعتراضاتی که در پی یک اقدام نژادپرستانه شکل گرفت، فریاد آزادیخواهان جهان در برابر ظالمان است که با سرکوبگری و برخوردهای پلیسی خاموش نمی‎شود.

رئیسی با انتقاد از سکوت مجامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر در برابر سرکوب معترضان در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی افزود:

عجیب است که داعیه‎داران حقوق انسان برای انتقال یک زندانی از یک زندان به زندانی دیگر یقه می‎درند اما در برابر قتل و جرح و شکنجه و بازداشت هزاران نفر از مردم آمریکا و اروپا دم نمی زنند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‎که این فریاد عدالتخواهی که امروز در عالم برخاسته است، گفت:

این جریان زمینه‎ساز یک نهضت جهانی علیه ظلم و بی عدالتی خواهد بود و می‎تواند آغازی برای نابودی مستکبران باشد.

رئیسی خشم مردم به ‎پاخاسته در عالم را نتیجه زانو گذاشتن نظام سلطه بر گلوی مستضعفین جهان دانست و به سردمداران دنیای غرب توصیه کرد به‎جای سرکوب، رفتارشان را تغییر داده و به بی عدالتی پایان دهند تا شرایط جدیدی برای جهان رقم بخورد.

 

*** مبارزه با فساد و پولشویی 

 

وی همچنین با اشاره به قاطعیت دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده‎های فساد اقتصادی، یکی از مصادیق ظلم و بی عدالتی را پناه‎ دادن غربی ها به مجرمان و مفسدان و غارتگران اموال مردم و منافقین عنوان کرد و گفت:

این‎که غرب به یک متهم یا مجرم اقتصادی که با پول‎های حرام فرار کرده پناه بدهد، با هیچ‎یک از قواعد بین المللی سازگار نیست.

 

*** دستور رئیس قوه قضائیه برای پیگیری مجدانه بازگرداندن مفسدان فراری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس قوه قضائیه در پایان با بیان اینکه مبارزه با پولشویی و جرایم سازمان‌یافته صرفاً با تدوین و تصویب معاهدات و میثاق نامه‎ها تحقق نمی‌یابد بلکه باید اراده جدی برای اجرای این میثاق نامه‎ها هم باشد، دادستان کل کشور و معاون بین الملل قوه قضاییه را مأمور پیگیری استرداد متهمان متواری پرونده‎های مفاسد اقتصادی کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول