کد خبر:123629
پ
انرژی تجدیدپذیر
معاون وزیر نیرو خبر داد

بخش خصوصی مجوز یافت انرژی‌های تجدیدپذیر را صادر کند/ افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر

معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر از صدور مجوز تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر زیر نظر بخش خصوصی خبر داد.

معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر از صدور مجوز تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر زیر نظر بخش خصوصی خبر داد.

 

***  استفاده از پتانسیل انرژی خورشیدی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد ساتکین با بیان اینکه در گام نخست باید استفاده بهینه از انرژی و صرفه جویی آن را ملاک قرار دهیم، گفت:

در گام بعدی می‌توان افزایش تولید را جز محورهای اصلی این سازمان عنوان کرد که بیش از گذشته به آن توجه می‌کنیم.
 
وی در ادامه، افزود:
در نظر داریم تا بیش از گذشته از پتانسیل انرژی خورشیدی به عنوان مرجع انرژی تجدیدپذیر توجه کنیم و با توجه به اینکه این حوزه در تخصص ماست و همچنین متخصصین زیادی در این زمینه داریم، می‌توانیم در آینده تبدیل به هاب در این زمینه در منطقه خاورمیانه شویم و در قالب محل رجوع سرمایه گذاران ایفای نقش کنیم.
 
 

*** سرمایه‌گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر

 
 
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در ادامه، یادآوری کرد:
ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه باد در منطقه شرقی ایران ۴۰ درصد مورد استفاده است که حمایت از بخش خصوصی در دو حوزه ساخت و سرمایه گذاری، سیاست جدید این سازمان است که می‌تواند این ظرفیت‌ها را توسعه دهد.
 
ساتکین با بیان اینکه ترجیح ما استفاده از سیاست‌های تشویقی به تنبیهی است، تصریح کرد:
تکنولوژی و پژوهش محور بودن به همراه توسعه فناوری از محورهای اصلی و مورد توجه این سازمان است که برنامه بلندمدتی نیز در این زمینه داریم. از سوی دیگر روش‌های تأمین مالی جدیدی به جز استفاده از تعرفه برق نیز تعریف می‌کنیم.
 
 

*** ظرفیت ۸۲۴ مگاوات انرژی تجدیدپذیر

 
 
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به سرمایه‌گذاری در این حوزه، افزود: 
مجموع ظرفیت نصب شده انرژی تجدیدپذیر کل کشور، ۸۲۴ مگاوات است که طی چند سال اخیر سرمایه گذاری و فعالیت در این حوزه با استفاده از مشوق‌هایی برای بخش خصوصی افزایش یافته که در ادامه حاضر شده ایم بیش از ۱۰ برابر به مردم پول بدهیم تا تشویق به سرمایه گذاری در این حوزه شود. البته فرهنگ سازی هم کرده ایم.
 
 

*** افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر

 
 
ساتکین با اشاره به اینکه جهش قیمت ارز و تحریم‌ها در سرعت اجرای افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تأثیر منفی داشته است، توضیح داد:
با اضافه کردن ۳۲۰ مگاوات ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر از مرز هزار مگاوات عبور می‌کنیم.
با درایت و برنامه ریزی ۸۸۰ مگاوات ظرفیت تولید در قالب پروژه‌های مختلف تعریف شده و برای احداث آن قرارداد امضا شده و ۳۲۰ تا ۴۰۰ مگاوات آن تا پایان سال جاری یا اوایل سال ۱۴۰۰ وارد مدار می‌شود. ۴۰۰ مگاوات دیگر نیز بین سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد.
 

*** حمایت از تولیدکنندگان پنل‌های خورشیدی

 
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه قیمت پنل‌های خورشیدی مردم را تشویق به استفاده نمی‌کند، توضیح داد:
سه مجموعه کمیته امداد، بسیج جهاد سازندگی و بنیاد مستضعفان در این زمینه ورود کرده اند و ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض در وجه خرید این سه پنل خورشیدی تقبل کرده اند و میزان باقیمانده نیز که حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون است، وام بی بهره و کم بهره است و در نهایت برق تولیدی انرژی خورشیدی از مردم را با تعرفه هزار و ۴۰۰ تومان خریداری می‌کنیم و خانواده‌هایی که از این پنل‌های خورشیدی برق تولید و به شبکه عرضه می‌کنند، برق را با قیمت ۸۰ تومان دریافت می‌کنند.
 

*** صدور مجوز یافت انرژی‌های تجدیدپذیر

 
به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر در پایان، اعلام کرد:
وزیر نیرو اجازه داده است تا برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی صادر شود، اما بنده به عنوان رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر موافق چنین روندی نیستم چرا که انرژی‌های تجدیدپذیر در جریان، پایدار نیستند به همین دلیل لازم است تا توانیر مسئولیت صادرات را برعهده داشته باشد تا خللی به روند صادرات به کشورهای همسایه ایجاد نشود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید