کد خبر:123663
پ
صراعی
دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر تشریح کرد

برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر سال ۹۹

دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر سال ۹۹ را تشریح کرد.

دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر سال ۹۹ را تشریح کرد.

 

***  روز جهانی مباره با مواد مخدر

 

ه گزارش خبرگزاری سروش، حمید صّرامی با اشاره اهمیت مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت:

جهت‏گیری برنامه‏ های بزرگداشت روز جهانی مبارزه با موادمخدر سال ۱۳۹۹ در راستای تقویت گفتمان و اهتمام اجتماعی به‌منظور مهار و کنترل اعتیاد در کشور خواهد بود.

 
 
دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در ادامه افزود:
مجمع عمومی سازمان ملل در ۳۳ سال قبل، روز ۲۶ ژوئن را به‌عنوان روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق موادمخدر اعلام کرد و مقرر شد همه کشورها ضمن ارائه فعالیت‏های انجام شده، نسبت به تقویت اقدامات و همکاری‏های منطقه‏ای و بین‏المللی، برای نیل به جهانی عاری از اعتیاد و مصرف مواد تلاش جدی کنند.
ستاد مبارزه با موادمخدر جمهوری اسلامی ایران با تعیین اولویت‏ها و شاخص‏های مربوطه برای اثربخش کردن برنامه‏های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری امر مبارزه، موفقیت‏های قابل توجهی را در سال ۱۳۹۸ کسب کرده است.
 
 

**** مهمترین اقدامات سال ۹۸

 
 
وی با اشاره به اهم اقدامات ستاد در سال گذشته بیان کرد:
با تقویت مبارزه حرفه‏ای مبتنی بر توسعه اقدامات اطلاعاتی، دستگاه‏های مقابله با عرضه موفق به کشف بیش از ۹۵۰ تُن انواع موادمخدر و روان‏گردان، به‌عنوان یک دستاورد بزرگ در تاریخ امر مبارزه در کشور و جامعه جهانی شدند.
 
صّرامی در ادامه افزود: همچنین کشف بیش از ۹۹۸ تُن انواع پیش‏سازهای غیرقانونی، کشف ۷۶ درصد مواد در هفت استان شرق و حاشیه شرق کشور که شامل سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمان، فارس و یزد می‌باشند از ورود مواد به مرکز کشور جلوگیری شد.
 
 

*** دستاوردهای دستگاه‌ها برای مقابله با تخلف

 
 
وی در ادامه؛ انجام ۲۳۸۵ عملیات و درگیری با قاچاقچیان، کشف بیش از هزار قبضه سلاح، دستگیری افراد خریدوفروش کننده، تهیه و توزیع کننده و قاچاقچی مواد و همچنین هلاکت تعداد قابل توجهی از اشرار و قاچاقچیان مسلح موادمخدر و روان‌گردان و ضربه به بنیان‏های مالی و اقتصادی قاچاقچیان به‌گونه‌ای که با رشد ۴۴ درصدی پرونده‏های شناسایی، شاهد توقیف و فروش اموال و مصادره ۲۵۶ باب املاک و ۱۲۷۳ دستگاه وسایط نقلیه متعلق به قاچاقچیان بودیم را بخش دیگری از دستاوردهای دستگاه‌های مقابله‌ای کشور برشمرد.
 
دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با موادمخدر کشور از دیگر اقدامات ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۱۳۹۸ را افزایش ظرفیت و راه‌اندازی مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب ویژه ساماندهی معتادان متجاهر خواند و گفت: در راستای تفاهم‏نامه‏های مبادله شده با سازمان بسیج، ناجا و سازمان زندان‏ها، مراکز نگهداری معتادان متجاهر در سطح کشور به ۲۶ مرکز افزایش یافت که تأثیر قابل توجهی در حفظ ظاهر شهرها، کمک به تأمین امنیت عمومی و مهار جرائم خُرد از سوی معتادان متجاهر داشت.
 
 

*** جلوگیری از ورود افراد به چرخه مصرف مواد مخدر

 
 
صّرامی در ادامه اضافه کرد:
در کنار اقدامات مبارزه با عرضه مواد، توجه ویژه ستاد به رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به‌عنوان اولین اولویت به‌منظور جلوگیری از بروز مصرف مواد در آحاد سالم و در معرض خطر جامعه بود به‌گونه‌ای که با اجرای طرح یاریگران زندگی برای افزایش سطح آگاهی و ارتقاء توانمندی‏های روانی و اجتماعی، بیش از دو میلیون نفر از دانش آموزان در دوازده هزار مدرسه تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
 
 
وی در ادامه افزود: همچنین آموزش سبک فرزند پروری به بیش از چهار میلیون و پانصد هزار نفر از والدین، بهره‏گیری از ظرفیت ۴۰۰ کانون دانشجویی همیار سلامت روان در دانشگاه‌های کشور و تحت پوشش قرار گرفتن ۶۵۰ هزار نفر از دانشجویان زیر چتر برنامه‏های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد، تقویت برنامه‏ های پیشگیری در محله‏های شهری و روستایی و محیط‏های کارگری، تولید و توزیع بیش از دو میلیون بسته آموزشی برای ارتقاء سطح آگاهی آحاد جامعه در خصوص عوارض و پیامدهای مصرف مواد و ارائه خدمات مشاوره تلفنی و پاسخ‏گویی به بیش از سیصد هزار تماس مردمی از دیگر اقدامات برای جلوگیری از ورود افراد به چرخه مصرف مواد بوده است.
 
 

*** اقدامات ستاد برای مقابله با مصرف مواد

 
 
صّرامی در ادامه بیان داشت:
بهره‌گیری از حدود سه هزار سازمان مردم‌نهاد فعال در عرصه‌های پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و صیانت اجتماعی در سطح کشور به‌منظور اجتماعی شدن امر مبارزه، ارتقاء فعالیت‌های رسانه‌ای، تقویت مرزهای دانش اعتیاد، بهره‌گیری از نخبگان دانشگاهی و متخصصین در جلسات هیأت اندیشه ورز، ابلاغ اولویت‌های امر مبارزه در گام دوم انقلاب اسلامی از سوی دبیرکل ستاد نیز از دیگر اقدامات هوشمندانه ستاد مبارزه با موادمخدر برای ضربه زدن به استراتژی‌های سیستم پویای موادمخدر و روان‌گردان‌ها می‌باشد.
 
 
وی در ادامه اضافه کرد:
اقدامات ستاد مبارزه با موادمخدر جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف منجر به کسب هشت مورد تقدیر از سوی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل شده است.
 
 

*** برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر

 
 
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی مبارزه با موادمخدر در کشور در سال ۱۳۹۹ گفت:
جهت‌گیری برنامه‌های امسال در راستای تقویت گفتمان و اهتمام اجتماعی به‌منظور ایجاد جهش و تحول برای مهار و کنترل اعتیاد در سطح کشور خواهد بود به‌گونه‌ای که با مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ایفای نقش توسط کلیه گروه‌های مرجع و سایر طبقات اجتماعی، شاهد نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری از اعتیاد در راستای طرح یاریگران زندگی خواهیم بود.
 
 
صّرامی در ادامه افزود: ضمن توجه به محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، بر اساس روز شمار اعلامی، شاهد برنامه‌های مختلف در سطح کشور خواهیم بود به‌گونه‌ای که در استان‌هایی که نماز جمعه برپا خواهد شد، از ظرفیت سخنرانان قبل از خطبه‌ها و همچنین توسط ائمه جمعه در خصوص مشارکت آحاد جامعه در امر پیشگیری از اعتیاد استفاده و آنان مطالب لازم را ارائه خواهند کرد.
 
 

*** هفته مبارزه با مواد مخدر

 
 
وی در ادامه اظهار داشت:
۳۱ خرداد را به نام مسئولیت‌پذیری اجتماعی ـ توسعه مشارکت‌های مردمی و کاهش تقاضای موادمخدر، اول تیر را به نام یاری گران زندگی ـ ارتقاء فرهنگ عمومی ـ پیشگیری از اعتیاد، دوم تیر  را به نام پژوهش محوری ـ تحول ـ مهار اعتیاد با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از نخبگان دانشگاهی و دبیرکل ستاد، سوم تیر را به نام تقویت همکاری‌های بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با موادمخدر و برگزاری نشست تخصصی با حضور دبیرکل ستاد و دست‌اندرکاران امر مبارزه و همچنین تقدیر از تعدادی از خانواده معزز شهداء و جانبازان امر مبارزه در سطح کشور و تقدیر از برخی فعالان عرصه مبارزه و امحاء هم‌زمان ۸۷ تُن موادمخدر و روان‌گردان در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و آذربایجان غربی و رونمایی از سامانه ملی اطلاعات مبارزه با موادمخدر، چهارم تیر را به نام مشارکت خیرین ـ بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و تقویت برنامه‌های کاهش تقاضا با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از مجمع خیرین کشور و دبیرکل ستاد و در آخر پنجم تیر را به نام تقویت و ارتقاء دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی در عرصه مبارزه با موادمخدر با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از سفرا مقیم تهران و دبیرکل ستاد نامید.
 
 
صّرامی در ادامه افزود:
علاوه بر مراتب فوق، شاهد ایجاد کارزار رسانه‌ای از سوی رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و بیلبوردهای تبلیغاتی به منظور ارتقاء سطح دانش و آموزش مهارت و تأکید برای عدم مصرف مواد در لایه‌های مختلف جامعه خواهیم بود.
دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با موادمخدر کشور یادآور شد: در تمامی استان‌ها با مشارکت دستگاه‌های عضو و مرتبط و سازمان‌های مردم‌نهاد، شاهد برگزاری برنامه‌های مناسب به‌منظور بزرگداشت روز جهانی مبارزه با موادمخدر خواهیم بود.
 
 

*** تاکید رهبر معظم انقلاب بر مبارزه با مواد مخدر

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در پایان، گفت:
در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) در مراسم ارتحال سالگرد امام (ره) مبنی بر حل قطعی مشکل اعتیاد، انتظار می‌رود تمامی نخبگان، اندیشمندان، مسئولان اجرایی و سازمان‌های مردم‌نهاد با اهتمام جدی برای حل معضل اعتیاد گام‌های اساسی‌تر برداشته تا شاهد جامعه‌ای سالم و به دور از آسیب‌های پرخطر باشیم.
 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول