کد خبر:123674
پ
نیروگاه‌های حرارتی
برای نخستین بار در صنعت برق

راندمان نیروگاه‌های حرارتی تولید برق به ۳۸٫۵۶ درصد رسید

برای نخستین بار در صنعت برق راندمان نیروگاه‌های حرارتی تولید برق به ۳۸٫۵۶ درصد رسید.

برای نخستین بار در صنعت برق راندمان نیروگاه‌های حرارتی تولید برق به ۳۸٫۵۶ درصد رسید.

 

*** افزایش راندمان تولید برق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور  سال گذشته با اقدام‌های صورت گرفته افزایش یافت و برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق کشورمان به ۳۸.۵۶درصد رسید که در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشورمان درحالی سال گذشته به ۳۸.۵۶درصد رسید که این رقم در جهان ۳۷.۳ درصد است.
گزارش منتشر شده از سوی وزارت نیرو نشان می‌دهد، اضافه شدن سالانه بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی نیروگاه‌ها (با وجود تخصیص نیافتن‌های لازم در بودجه‌های سالانه) و برنامه‌ریزی‌های دقیق و توامان بخش تولید برق و دیسپاجینگ ملی درانتخاب آرایش واحدهای نیروگاهی و بهره برداری بهینه و برنامه‌ریزی زمان تعمیرات واحدها، به طوریکه در اکثر اوقات واحدهای سیکل ترکیبی و با حداکثر راندمان در مدار باشند، موجب شد در سال ۹۸ راندمان سالانه نیروگاه‌های حرارتی کشور به بیشترین مقدار در طول تاریخ صنعت برق و برای نخستین بار ارتقا یابد.
 
 

*** روند تولید برق در سال‌های گذشته

 
 
راندمان نیروگاه‌های حرارتی در سال ۱۳۹۰ و پیش از دولت تدبیر و امید ۳۷.۱۰ درصد بود و در سال ۱۳۹۲ که سال ابتدایی کار دولت یازدهم بود این عدد به ۳۷.۷۸ درصد رسیده بود.
همزمان با آغاز فعالیت‌های رسمی دولت تدبیر و امید راندمان نیروگاه های حرارتی از ۳۷.۷۸ درصد ارتقاء یافته و به ۳۷.۸۲ درصددرسال۹۳ رسید و در سال ۹۴ این میزان به ۳۸.۱۹ درصد و در سال ۹۷ به ۳۸.۴۷ درصد افزایش یافت.
 
 

*** افزایش راندمان به ۳۹ درصد

 
 
کشورمان از نظر راندمان نیروگاهی بین یازده کشور با راندمان بالای ۳۸ درصد در جایگاه دوازدهم ایستاده و طبق برنامه‌ریزی قرار است در سال جاری میزان راندنمان نیروگاه‌ها به ۳۹ درصد افزایش یابد.
آمارهای منتشره از سوی وزارت نیرو نشان می‌دهد ۱۰ کشور جهان راندمان نیروگاهی بالای ۴۰درصد دارند و تنها کشور اوکراین است که راندمانی زیر ۳۰درصد دارد.
 
 

*** متوسط تولید برق در دنیا

 
 
چندی پیش مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران، گفت:
برنامه‌ریزی شده تا راندمان این نیروگاه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد برسد، این در حالی است که متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی دنیا ۳۷.۳ درصد است.
راندمان نیروگاه‌های ایران بالاتر از کشورهایی همانند کانادا، آلمان، چین، فرانسه، استرالیا و روسیه قرار گرفته است.
 
 

*** اقدامات لازم برای افزایش راندمان تولید برق

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، بر همین اساس برای ادامه این روند و افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی، ضرورت تبدیل واحدهای گازی باقیمانده به سیکل ترکیبی با تامین بودجه‌های لازم بیش از هر زمانی وجود دارد.
 
 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید