کد خبر:123801
پ
شرکت قطارهای حومه‌ای
وزیر راه و شهرسازی:

پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران/  ضرورت تدوین برنامه جامع برای پوشش دهک‌ها

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر ضرورت تدوین برنامه جامع برای پوشش دهک‌ها از پرداخت وام ودیعه به مستاجران خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر ضرورت تدوین برنامه جامع برای پوشش دهک‌ها از پرداخت وام ودیعه به مستاجران خبر داد.

 

*** هماهنگی میان نرخ تورم و تغییرات قیمت مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد اسلامی در برنامه رسانه ملی در خصوص رشد قیمت مسکن، اظهار کرد:

در طول دهه‌های گذشته کشورمان این موضوع را تجربه کرده است که روند کاملاً هماهنگ و یک نواختی میان نرخ تورم و تغییرات قیمت ارز و طلا با قیمت مسکن و اجاره وجود دارد و در بسیاری از موارد، نرخ اجاره از میزان رشد قیمت مسکن، بیشتر افزاییش یافته است.

 

وی با تاکید بر اینکه این التهابات، حالت روانی دارد و برای حفظ ارزش پول است، ادامه داد:

التهابات کنونی قیمت مسکن در دوران رکورد معاملات و کرونا ناشی از تجدید ارزیابی است، اما ملاک عمل ما معاملات واقعی مسکن است.

باید برنامه اقدام و عملی در کشور وجود داشته باشد تا افرادی که مسکن ندارند بتوانند با اطمینان خاطر و بر اساس برنامه صاحب مسکن شوند.

متاسفانه در بخش قیمت گذاری مسکن و اجاره، قانون و مقررات مدونی نداریم تا دولت مداخله کند چون حوزه خصوصی مردم است و قیمت بر اساس شرایط عمومی بازار و در میان خود مردم تعیین شده است.

 

*** تعیین ضوابط نرخ اجاره‌بها

 

وزیر راه و شهرسازی در این رابطه، افزود:

باید برای نرخ رشد و اجاره‌بها، ضوابطی تعیین کرد و برای اقشار آسیب دیده از نظر درآمدی در شرایط کرونا، بتوان منابعی را در نظر گرفت تا آنها بتوانند از صندوق حمایتی برخوردار شوند.

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که این بحث‌های کارشناسی در حال انجام است، اشاره کرد:

امیدواریم خروجی آن بسته حمایتی باشد تا ودیعه مسکن مستاجرانی که طبق ضوابط، شناسایی می‌شوند و با مستنداتی که ارائه می کنند از این بسته حمایتی به صورت تسهیلات ودیعه مسکن برخوردار شوند.

در ایران موسسات اجاره داری حرفه‌ای نداریم به نحوی که آن ها طبق قانون بتوانند اراضی را در اختیار بگیرند و واحدهای استیجاری بسازند و در اختیار مردم بگذارند و سپس دولت از لحاظ تنظیم گری، با کمک سازندگان، تنظیمات مبنایی برای قیمت اجاره و تنظیماتی برای تغییر نرخ اجاره سالانه داشته باشد.

اینکه اجاره ها یک ساله است هم به منابع لطمه می‌زند و هم برای مردم زحمت ایجاد می‌کند. دستگاه‌های مربوط متولی باید این سرمایه گذاری را انجام دهند اعم از اینکه بخش خصوصی یا نهاد عمومی غیر دولتی و شهرداری‌ها باشند تا بر اساس ماده قانون ساماندهی زمین و مسکن، زمین دولتی در اختیار ​آن ها به صورت ۹۹ ساله و تسهیلات بانکی هم در اختیار آن‌ها بگذاریم و آنها هم نرخ اجاره را بر اساس مقررات و ضوابط, تعیین کنند و این روش در کشورهای پیشرفته هم حاکم است.

 

*** شکل‌گیری اجاره‌بها حرفه‌ای

 

اسلامی با بیان اینکه گام میان‌مدت ما این است که این ظرفیت‌های جدید به وجود بیاید و اجاره داری حرفه‌ای شکل بگیرد، گفت:

پیش‌بینی می‌کنیم مصوبات اولیه این موضوع را حداکثر تا نیمه تیر امسال، دریافت کنیم.

با پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت اولیه دولت، این هفته می‌توانیم ضوابط استفاده از بخشی از منابع مصوب مقابله با اثرات اقتصادی ناشی از کرونا را برای این منظور تصویب و وارد مرحله اجرایی کنیم.

سعی کردیم از ظرفیت قانونی ماده ۲ قانون ساماندهی زمین و مسکن استفاده کنیم و فراخوان دهیم تا زمین‌ها را در اختیار متقاضیان بگذاریم تا آن‌ها واحدهای مسکونی بسازند و اجاره دهند و این طرح در هر شهری که زمین مناسب برای واحدهای مسکونی استیجاری داشته باشد اجرا می‌شود.

امکاناتی را در اختیار بنگاه‌های بزرگ قرار می دهیم تا بتوانند خانه‌های سازمانی ایجاد کنند و به کارکنان خود اجاره دهند.

 

اسلامی با اشاره به اینکه استطاعت خرید خانوارها به مرور زمان کاهش یافته است، افزود:

با توجه به مطالعات طرح جامع مسکن, اگر تا ۷ یا ۱۰ سال پیش، دولت تا دهک پنج را باید زمینه فراهم می‌کرد تا صاحب خانه شوند اکنون به دهک ۷ رسیدیم و حتی نزدیک است تا دهک ۸ هم برای خانه دار شدن نیازمند حمایت دولت باشند.

 

*** ضرورت تدوین برنامه جامع برای پوشش دهک‌ها

 

وزیر راه و شهرسازی در خصوص برنامه طرح ملی مسکن، اظهار کرد:

برنامه طرح ملی مسکن فعلا دهک هشت را هم در برنامه لحاظ کرده است زیرا دهک ۷ می‌توانست در مدت حداکثر پنج سال صاحب خانه شود اما اکنون این رقم از ۱۸ تا ۲۰ سال هم عبور کرده است بنابراین باید برنامه جامعی داشتیم تا این دهک‌ها را پوشش دهد.

 

وی با بیان اینکه استطاعت مالی اکثر قریب به اتفاق نیازمندان به خانه‌هایی با قیمت مسکن مناسب که وجود دارد منطبق نیست، اضافه کرد:

سامانه جامع املاک و اسکان را طراحی کردیم تا واحدهای مسکونی خالی شناسایی شوند و سازمان امور مالیاتی بتواند از آن ها مالیات بگیرد.

به موازات آن اعلام کردیم کسی که خانه آماده یا نیمه تمام و یا زمین شهری دارد اگر در طرح اقدام ملی مسکن، مشارکت کند، زمین مرغوب شهری را در اختیار او می‌گذاریم تا دوباره بتواند ساخت و ساز انجام دهد و واحدهای نو را به مردم عرضه کند.

هدفگذاری ما در برنامه جامع مسکن در سال, ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۷۰۰ هزار واحد شهری بوده است که به طور میانگین در این سال‌ها حداقل ۳۰۰ هزار واحد توسط مردم در شهرها تولید شده و دولت ساخت سالی ۴۰۰ هزار کمبود را هدف گذاری کرده است تا تولید مسکن را در کشور پایدار کنیم.

 

*** طرح اقدام ملی

 

اسلامی با تأکید بر این که برای بازدارندگی بیشتر طرح گرفتن مالیات از واحدهای مسکونی خالی نیاز به قانون دارد و برای این منظور لایحه ای را تهیه کردیم، اضافه کرد:

در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل شد.

زمانی که وارد وزارتخانه شدم ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام داشتیم و متعهد شدیم ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی آغاز کنیم و دو سالانه ۹۰۰ هزار واحد را برای مردم در نظر بگیریم.

در این مدت از ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر بیش از ۲۰۰ هزار واحد تحویل مردم شد و ۱۲۰ هزار واحد را منتظر انشعابات آن هستیم و حدود ۷۰ هزار واحد در دست ساخت است و بقیه در نقاطی قرار دارد که نیازمند تعیین تکلیف است یا پرونده قضایی دارد.

یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برای این طرح نام نویسی کردند که از این تعداد،​ ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط هستند و هر ۸۰۰ هزار نفر را پوشش خواهیم داد و ۲۰۰ هزار مسکن هم برای روستاها در نظر گرفته شده است که بنیاد مسکن, ساخت آن را انجام خواهد داد.

 

وی با اعلام اینکه واحدهای مسکن مهر در پردیس، پیش از زمستان تحویل خواهد شد، ادامه داد:

طرح ملی مسکن از ماه آینده آغاز می شود و آن را تا پایان این دولت به پایان می‌رسانیم. برنامه ما تا پایان سال ۱۴۰۰ است تا پوشش ۸۰۰ هزار نفر را کامل کنیم و پس از آن مرحله سوم ثبت نام را انجام خواهیم داد.

تا زمانی که جریان تولید مسکن را به جریان پایدار پیوسته تبدیل نکنیم از پا نخواهیم نشست و همه تلاش ما این است که این موضوع به جریان فعال و ماندگار تبدیل شود.

 

*** ۲۰۰ هزار مسکن برای دهک‌های ۱ تا ۳

 

وزیر راه و شهرسازی، یادآور شد:

با همه دستگاه‌هایی که برای دهک‌های پایین تکلیف قانونی و یا نیت خیر دارند جلساتی را برگزار کردیم و برای ۲۰۰ هزار مسکن محرومان شامل دهک‌های ۱ تا ۳ توافق کردیم و سهمیه‌هایی در طرح‌های مسکونی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

در اجرای این طرح، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، خیران مسکن ساز، آستان قدس رضوی، سازمان اوقاف، بنیاد شهید انقلاب اسلامی، بسیج سازندگی، سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی ره مشارکت خواهند داشت.

 

*** موانع تولید مسکن

 

اسلامی درباره موانع تولید مسکن با بیان اینکه برخی سیاست‌های انقباضی سرعت تولید مسکن را کند کرده است، افزود:

طبق قانون زمین شهری، اراضی که در محدوده و حریم شهرها واقع می شوند باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شوند تا بتواند طرح‌های توسعه و عمران شهری و ذخیره سازی را انجام بدهد.

در این اواخر برای حفظ باغات و اراضی کشاورزی، قانونی قرار دادیم که مانع تحویل ۲۵۰ هزار هکتار به زمین شهری شد که با دوره جدید مدیریت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها امیدواریم این زمین شهری را در اختیار بگیریم تا بتوانیم, ذخیره سازی و عرضه زمین را تسهیل و تسریع کنیم.

 

اسلامی با بیان اینکه باید در مناطق مناسب به ویژه در بافت‌های فرسوده, اجازه تراکم بیشتر را بدهیم, اضافه کرد:

برای شهرداری ها در بافت های فرسوده امتیازاتی قائل هستیم.

 

*** راه اندازی بورس مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر راه و شهرسازی در پایان درباره بورس مسکن، اظهار کرد:

این موضوع کمک می‌کند منابع مالی با هدف مشخص به کارگیری و ساخت و ساز و عرضه مسکن تسهیل شود و توسعه پیدا کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید