کد خبر:123828
پ
ماه رمضان
دبیر ستاد تنظیم بازار:

قیمت پایه فولاد ۹۵ درصد Fob قیمت صادراتی

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به افزایش عرضه داخلی فولاد، شروع قیمتی پایه فولاد را  از ۹۵ درصد Fob قیمت صادراتی اعلام کرد.

دبیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به افزایش عرضه داخلی فولاد، شروع قیمتی پایه فولاد را  از ۹۵ درصد Fob قیمت صادراتی اعلام کرد.

 

*** توسعه صادرات فولاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد رضا کلامی در خصوص ایجاد انگیزه برای تولید و صادرات فولاد بیان داشت:

این تصمیم برای ایجاد انگیزه‌های لازم برای توسعه صادرات، تامین و عرضه حداکثری داخلی اتخاذ شده است؛ همچنین با توجه به تامین حداکثری منافع تولید با قیمت پایه مناسب، مقادیر عرضه در بازار داخلی افزایش پیدا می‌کند و می تواند به مدیریت بازار بیش از پیش کمک نماید.
 
 

*** ۷ تا ۸ میلیون تن نیاز داخلی 

 
 
دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان پیرامون افزایش عرضه داخلی فولاد در کشور تصریح کرد:
مجموعه تولید شمش فولاد کشور بالغ بر ۱۷ میلیون تن است و این در حالی است که نیاز و مصرف داخلی به شمش فولاد، حدود ۷ تا ۸ میلیون تن است، به عبارتی هم اکنون توانایی لازم برای صادرات حدود ۱۰ میلیون شمش فولاد وجود دارد و در همین راستا و برای کاهش نابسامانی‌های موجود در بازار این محصول و فعالیت غیرقانونی عده‌ای در بازار آن و اقدام آنها برای احتکار و به تبع آن افزایش تقاضا در بورس کالا، مصوب شد.
از این تاریخ مانند محصولات پتروشیمی قیمت جهانی ضربدر ارز نیما، ملاک عرضه فولاد در بورس باشد.
به عبارت دیگر شروع قیمتی پایه فولاد، از ۹۵ درصد Fob قیمت صادراتی خواهد بود.
 
 

*** کاهش صادرات فولاد 

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، حجم صادرات فولادسازان بزرگ کشور در دوره دوماهه نخست سال ۹۹، با کاهش بی‌سابقه ۶۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل، به ۸۰۹ هزار و ۶۶۵ تن رسید.
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در اوایل اردیبهشت ماه در نامه‌ای به وزارت صنعت، نسبت به کاهش صادرات صنایع فولادی و کاهش درآمدهای ارزی این صنعت اعلام خطر کرده بود و حالا آمارها حاکی از کاهش بی‌سابقه صادرات فولاد کشور است.
آخرین آمار منتشر شده از صادرات تولید کنندگان بزرگ فولاد کشور، حاکی از این است که میزان صادرات آن‌ها در فروردین سال جاری، ۴۱۵ هزار و ۹۱۲ تن و در اردیبهشت سال جاری، ۳۹۳ هزار و ۷۵۳ تن بوده است.
جمع صادرات فولادسازان بزرگ کشور در حالی در دو ماه نخست امسال به ۸۰۹ هزار و ۶۶۵ تن رسید که این رقم در دوره مشابه سال گذشته، بیش از ۲ میلیون و ۴۱ هزار تن بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید