کد خبر:123853
پ
فروش‌های اینترنتی
سرپرست وزارت صمت در بازدید از یک واحد صنعتی استان البرز اعلام کرد

سه راهکار اصلی جهش تولید در وزارت صمت عملیاتی می‌شود/ تولید مسئله محوری کشور

سرپرست وزارت صمت در بازدید از یک واحد صنعتی استان البرز با اشاره به اینکه، تولید مسئله محوری کشور است، از عملیاتی نمودن سه راهکار اصلی جهش تولید در وزارت صنعت خبر داد.

سرپرست وزارت صمت در بازدید از یک واحد صنعتی استان البرز با اشاره به اینکه، تولید مسئله محوری کشور است، از عملیاتی نمودن سه راهکار اصلی جهش تولید در وزارت صنعت خبر داد.

 

***  تحقق جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین مدرس خیابانی در حاشیه بازدید از یک واحد صنایع غذایی در استان البرز و در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد:

آمار تولیدات منتخب کالایی کشور طی سه ماه گذشته، علیرغم همه محدودیت‌های موجود اعم از تحریم ها و شیوع بیماری کرونا، افزایشی بوده است؛ به عنوان نمونه در بخش تولید لاستیک خودرو ۲۷ درصد افزایش تولید، انواع لوازم خانگی بین ۵۰ تا ۱۵۰ درصد و مواد شیمیایی و پتروشیمی و همچنین عمده محصولات با رشد تولید مواجه بودند.
 
وی در ادامه گفت:
امسال “تولید” یک مسئله محوری در کشور به شمار می‌آید و همانگونه که در فرمان مقام معظم رهبری سال ۹۹، سال “جهش تولید” نامگذاری شده است، تولید در حال حاضر مهم‌ترین موضوع مطرح در کشور است.
 
مدرس خیابانی در ادامه تصریح کرد:
قطعاً با تقویت و توسعه بخش تولید بسیاری از مسائل و مشکلات کشور قابل حل است؛ مواردی همچون اشتغال، ارز آوری، توسعه صادرات و حتی در بسیاری از مسائل اجتماعی و امنیتی منوط به توسعه صنعتی و افزایش تولید در کشور است.
 
 

*** تحقق جهش تولید در وزارت صنعت / تامین مواد اولیه

 
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به شعار سال مبنی بر جهش تولید ، بیان داشت:
در وزارت صنعت چند ماموریت مهم برای تحقق اهداف جهش تولید تعریف شده که یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های حال حاضر این وزارتخانه، تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات است.
در همین راستا تلاش می‌شود با بهره‌گیری از منابع مختلف ارزی برای تامین مواد اولیه‌های لازم اقدام شود که در این خصوص با بانک‌ مرکزی جمهوری اسلامی نیز هماهنگی‌های لازم انجام شده است.
 
 

*** صادرات در راستای تحقق جهش تولید

 
 
وی در ادامه مسئله مهم و محوری دیگر وزارت صمت در سال جاری را موضوع توسعه صادرات دانست و گفت:
هم اکنون مسیر صادرات برای بخش تولید ما و تولیدکنندگان ما باز شده و نرخ ارز تبدیل به یک مزیت صادراتی برای تولیدکنندگان ما شده است؛ قطعاً این مهم برای ایجاد بسترهای لازم جهت ارزآوری و تامین مواد اولیه واحد ها، باید بیش از پیش تقویت و توسعه یابد.
 
سرپرست وزارت صمت در ادامه تصریح کرد:
هدف‌گذاری صادرات غیر نفتی در سال ۹۹ حدود ۴۱ میلیارد دلار می‌باشد که در همین راستا تمرکز خوبی روی کشورهای همسایه و ظرفیت‌های صادراتی آنها انجام شده و هم اکنون خوشبختانه بیش از ۸۰ درصد مرزهای تجاری کشور فعال هستند و بعد از محدودیت‌های شیوع کرونا، هم اکنون مرزها به حالت عادی فعالیت خود برگشتند.
 
مدرس خیابانی در ادامه خاطرنشان کرد:
کاهش صادرات در دو ماهه اول سال به سبب شیوع کرونا خوشبختانه در خردادماه جبران شده است.
 
 

*** تعمیق ساخت داخل در راستای جهش تولید

 
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه سومین موضوع محوری مد نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال “جهش تولید”، را تعمیق ساخت داخل معرفی کرد و گفت:
این وزارتخانه تمام تلاش خود را معطوف به این مسئله کرده است تا با بهره‌گیری از توان داخلی، نیازمندی‌های موجود به ماشین آلات، قطعات و تجهیزات را از طریق ساخت داخل تامین کند و از این طریق با کاهش ارزبری و همچنین کاهش وابستگی به توسعه صنعتی کشور بیش از این کمک نماید.
 
مدرس خیابانی در ادامه تصریح کرد:
در همین راستا با سایر دستگاه‌ها نهادها و بخش‌های مختلف و موثر در حوزه تولید، ساخت داخل و توانمند در بخش های مختلف صنعتی، جلسات مکرر و متعددی برگزار شده و همچنین با بخش صنایع دفاعی کشور با توجه به ظرفیت های فنی و استقلال صنعتی آنها، وارد همکاری مشترک در این حوزه شده است.
 
وی همچنین اضافه کرد:
در قالب میزهای ساخت داخل مواردی از جمله قطعات و تجهیزات مورد نیاز در بخش‌های مختلف صنعتی احصاء و برای داخلی‌سازی معرفی می‌شوند و امسال نیز طبق برنامه‌ریزی انجام شده در بخش صنعت داخلی سازی و کاهش ارزبری بالای ۳٫۲ میلیارد دلار در دستور کار است.
 
 

*** مثلث جهش تولید

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:
در صنایعی مثل خودرو، فولاد، صنایع غذایی، لوازم خانگی و صنایع ماشین‌سازی، مجموعه برنامه‌ها شامل تامین مواد اولیه، توسعه صادرات و همچنین ساخت داخل می‌تواند به تحقق جهش تولید بیانجامد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − هفده =

کلید مقابل را فعال کنید