کد خبر:123909
پ
اسماعیلی
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت:

تمام‌شدن ذخایر سنگ آهن کشور در ۱۳ سال آینده با هدفگذاری تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت از تمام‌شدن ذخایر سنگ آهن کشور در ۱۳ سال آینده با هدفگذاری تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خبر داد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت از تمام‌شدن ذخایر سنگ آهن کشور در ۱۳ سال آینده با هدفگذاری تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد خبر داد.

 

*** رتبه دهم تولید فولاد در دنیا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، داریوش اسماعیلی در رسانه ملی با بیان اینکه رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را داریم و در سال ۱۴۰۴ به رتبه هشتم خواهیم رسید، اظهار کرد:

۱۲ سال پیش بیش از ۲۰ میلیون تن سنگ آهن خام صادر می کردیم اما با قوانین خوب مجلس و تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از خام فروشی از وارد کننده فولاد تبدیل به تولید کننده این محصول شده ایم و در سال ۹۸ ، ۲۷ و دو دهم میلیون تن شمش فولاد تولید کردیم.
هدف گذاری وزارت صمت برای سال ۱۴۰۴ ایجاد ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن شمش فولاد است که اگر این محقق شود به سالانه ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.
 
 

*** نیاز به اکتشافات جدید

 
 
وی با اشاره به ذخیره ۲ و هشت دهم میلیارد تنی سنگ آهن کشور، گفت:
نیاز به اکتشافات جدیدی در زمینه سنگ آهن داریم زیرا با رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تن شمش فولاد در سال، ذخیره کنونی سنگ آهن، ۱۲ تا ۱۳ سال این صنعت را تأمین می‌کند.
در سال ۹۸، ۹۰ میلیون تن سنگ آهن تولید و از این حجم شش میلیون تن را صادر کردیم که بیشتر در شش ماهه نخست سال ۹۸ بود.
 
 

*** صادرات سنگ آهن

 
 
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در خصوص افزایش صادرات سنگ آهن، افزود:
البته به دلیل افزایش قیمت ارز و مقرون به صرفه بودن صادرات، اسفند ۹۸ میزان صادرات سنگ آهن افزایش یافت.
کل صادرات سنگ آهن سال جاری ۵۶۰ هزار تن بوده که دو سوم آن سنگ‌های کم عیار و غیرقابل استفاده در کشور است، کسانی که می‌خواهند سنگ‌آهن صادر کنند باید آنالیز محصولشان را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند و ما بر اساس آنالیز و عیار سنگ آهن تصمیم می‌گیریم.
بیشتر معادن سنگ آهن کشور در اختیار بخش خصوصی است و این بخش مشتری های خود را پیدا می کند.
 
 

*** لازمه منابع پایداری

 
 
وی با بیان اینکه همه صنایع معدنی کشور محصولات خود را فقط باید از طریق مزایده بفروشند، بیان کرد:
به عنوان نمونه، مجموعه ایمیدرو با تولید سالانه ۶۰ میلیون تن سنگ معدنی باید محصولات خود را به مزایده بگذارد.
دولت تا چه زمانی سنگ آهن دارد یا مالک آن است که شرکت ذوب آهن دائم می‌گوید به من کمک کنید و خارج از مزایده و چارچوب سنگ آهن به ما دهید.
شرکت های ذوب آهن باید در عرصه اکتشاف نیز فعال شوند و اگر ذوب آهن، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بخواهند منابع پایداری داشته باشند باید به تقویت ابتدای زنجیره کمک کنند.

 

*** کمبود در گندله سازی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در پایان با اشاره به اینکه امروز قیمت سنگ آهن در کشور کمتر از هفت درصد قیمت تمام شده شمش فولاد را به خود اختصاص می‌دهد، اظهار کرد:
در سال ۹۸ و ۹۹ تعداد قابل توجهی از واحدهای گندله سازی وارد مدار شدند اما واحدهای کنستانتره به میزان نیاز گندله سازان نمی‌توانند کنستانتره تولید کنند.
 اگر در سال جاری همه کنستانتره تولیدی را در اختیار واحدهای گندله سازی قرار دهیم باز کمبود داریم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید