کد خبر:123941
پ
جهش تولید
معاون امور صنایع وزیر صنعت:

افزایش تولید محصولات مرتبط با کرونا/ تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی

معاون امور صنایع وزیر صنعت ضمن اشاره به تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی از افزایش تولید محصولات مرتبط با کرونا خبر داد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت ضمن اشاره به تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی از افزایش تولید محصولات مرتبط با کرونا خبر داد.

 

*** همراهی بخش خصوصی در سال جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه برای تحقق جهش تولید، نیازمند همراهی بخش خصوصی هستیم، اظهار داشت:

تولید محصولات مرتبط با درمان و پیشگیری از کرونا، نمود تعامل و همکاری ارکان دولت با بخش خصوصی بوده و رکوردهای درخشانی به ثبت رسیده است.

 

*** افزایش خوداتکایی صنعتی

 

نیارکی ضمن گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن گفت:

سالی که به نام جهش تولید مزین شده است، می تواند منجر به دستاوردهای شگرفی در حوزه تعمیق و توسعه ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، افزایش خوداتکایی و کاهش ارزبری، مدیریت منابع ارزی کشور، بهبود زیرساخت‌های فنی و مهندسی، رشد شرکت‌های دانش بنیان، توسعه شرکت‌های طراحی ساخت داخلی و مجموعه اقداماتی شود که کشور را در جهت افزایش استقلال همه جانبه صنعتی و تاب آوری و افزایش خوداتکایی صنعتی حرکت دهد.

وی با اشاره به تغییر مونتاژ‌کاری به نوآوری را یکی از رویکردهای امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت است، افزود:
دستیابی به چرخه نوآوری و تجاری‌سازی محصولات صنعتی در دستور کار است و هر چقدر اتکای ما به ظرفیت‌های درونی کشور افزایش یابد، می توانیم از توان و پتانسیل‌های موجود در کشور برای افزایش تولید ناخالص ملی، تولید ثروت و ثروت آفرینی استفاده نماییم.

*** ظرفیت های درونی بخش خصوصی

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در این مسیر نیازمند همکاری و همراهی تشکل‌ها و نهادهای بخش خصوصی هستیم، گفت:
باید به ظرفیت‌های درونی توجه بیشتری داشته باشیم و بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهیم و این بخش را برای ایفای نقش خود توانمند کنیم.

وی با اشاره به برخی هماهنگی‌ها و همکاری‌های بخش خصوصی و دولت یادآوری کرد:
نمود این تعامل و همکاری در تولید به موقع اقلام و کالاهای بهداشتی و درمانی مرتبط با کرونا اتفاق افتاد و در سال جهش تولید نیز هم افزایی میان ارکان دولت و بخش خصوصی و مشارکت فعالان اقتصادی در بکارگیری ظرفیتهای موجود می تواند منجر به افزایش کمیت و کیفیت تولید شود.

*** اهداق تحقق جهش تولید

صادقی نیارکی با اعلام اینکه اهداف مورد نظر برای تحقق جهش تولید ترسیم شده است، افزود:
به عنوان نمونه در صنعت خودرو امسال برنامه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو پیش روی داریم.

نیارکی در ادامه افزود:
در دو ماهه امسال در تولید لاستیک خودرو، تلویزیون، لباسشویی، نئوپان و بسیاری از اقلام کالایی (بیش از ۱۵ قلم از تولیدات منتخب کالایی کشور)، افزایش تولید داشته ایم.
در خودرو تا پایان ۶ تیرماه، ۱۳ درصد رشد تولید تجمعی به نسبت سال گذشته داشته ایم و در حوزه لوازم خانگی که جزو صنایع پیشران است موضوع تعمیق ساخت داخل را دنبال می کنیم و به صورت متوسط در این صنعت خودکفایی ۶۰ درصدی داریم که برگزاری میزهای ساخت داخل در این حوزه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه موضوع عرضه مستقیم محصولات لوازم خانگی را نیز دنبال می‌کنیم گفت:
بسیاری از قطعه‌سازان در صنعت لوازم خانگی مانند خودرو در حال فعالیت هستند و اگر افزایش کمی و کیفی تولید در این حوزه‌ها محقق شود تعدادی از صنایع به عنوان حلقه‌های پسین و پیشین این صنایع فعال می‌شود.

*** تحریک تقاضا و تکمیل ظرفیت خالی واحدهای تولیدی

صادقی نیارکی با بیان اینکه موضوع تحریک تقاضا و همچنین تکمیل ظرفیت‌های خالی واحدهای تولیدی را در دستور کار داریم، بیان کرد:
این موضوعات نیازمند تامین منابع مالی و ارزی لازم است و باید موسسات مالی و بانکی در حوزه تامین نقدینگی با توجه به افزایش نهاده‌های تولید و افزایش تورم تولیدکننده بیش از پیش با بخش تولید و واحدهای تولیدی همراهی کنند.

 

*** تامین نیازهای کشور در داخل

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون امور صنایع وزیر صنعت با یادآوری اینکه شرایط کشور به گونه‌ای است که آمادگی داریم بخش عمده ای از نیازهای کشور را از محل داخل تامین نماییم، اظهار کرد:
همچنین قادر به تأمین بسیاری از نیازهای کشورهای اطراف و همسایه نیز از طریق صادرات هستیم.
بسیاری از مواد اولیه در کشور تولید می شود و در سالهای گذشته سرمایه گذاری‌های خوبی انجام شده است که این فعالیت‌‌ها باید به حلقه‌های نهایی محصول با ارزش افزوده بالاتر برای تامین نیاز داخل و صادرات تبدیل شوند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول