کد خبر:123956
پ
جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور در مراسم ملی صنعت و معدن:

تامین نیاز ارزی امروز کشور بر عهده صادرکنندگان است/ بخش صنعت کشور در دوره کرونا درخشید

معاون اول وزیر رئیس جمهور در مراسم ملی صنعت و معدن ضمن اشاره به درخشش صنعت کشور در دوراه کرونا معتقد است تامین نیاز ارزی امروز کشور بر عهده صادرکنندگان است.

معاون اول وزیر رئیس جمهور در مراسم ملی صنعت و معدن ضمن اشاره به درخشش صنعت کشور در دوراه کرونا معتقد است تامین نیاز ارزی امروز کشور بر عهده صادرکنندگان است.

 

*** بیست و چهارمین روز ملی صنعت و معدن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در بیست و چهارمین روز ملی صنعت و معدن، اظهار کرد:

از اینکه این توفیق نصیبم شد که بار دیگر در روز ملی صنعت و معدن خدمت صنعتگران و معدنکاران باشم بسیار خرسندم.

 

وی با اشاره به این ایام سخت و خطیر کشور، خاطرنشان کرد:

از یک طرف با تحریم‌های ظالمانه، غیرانصافانه و غیرقانونی آمریکا رو به رو هستیم و از طرف دیگر با ویروس نوظهور کرونا که عالم گیر شده دسته و پنجه نرم می‌کنیم.

این ویروس ناشناخته همه بخش های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دنیا رو تحت تاثیر قرار داده و به فضل الهی مردمانه سرفرازانه اقداماتی انجام شده و از این به بعد هم همنیطور اقدام خواهد شد.

 

*** عامل مهم در تاثیرگذاری توسعه صنعتی و اقتصادی

 

جهانگیری درباره عوامل توسعه صنعتی و اقتصادی، افزود:

در توسعه صنعتی و اقتصادی علاوه بر سیاست‌هایی که مختص توسعه صنعتی می‌باشد، محیط پیرامون عامل اصلی است.

محیط پیرامون است که تعیین می‌کند که ما در این دوره زمانی چگونه سیاست‌های اقتصادی ، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی را باید پیش ببریم.

حتی وقتی به تجربه کشورهای موفق به صنعتی شدن فکر می کنیم و تاریخ آنها را بررسی می کنیم چه در شرق آمریکا چه در آمریکای لاتین که در دهه های اخیر دچار تغییراتی شده است، می‌بینیم نوع دیگری از سیاست‌گذاری انجام شده است.

در شرق آسیا نیز به دلیل روابطی که با دنیای غرب پیش گرفتند نوع دیگری از سیاست گذاری انجام شده است.

کره و بقیه کشورها سیاست گذاری‌هایی انجام دادند به اسم توسعه صادرات که در آن دوره فکر می‌کردند دنیا یک بازار بزرگی در اختیار آنها قرارداده که باید به سمت آن بروند.

 

وی با اشاره به تنش‌های به وجود آمده در آمریکای لاتین اظهار کرد:

در این زمان توجه آمریکای لاتین رفت به سمت سیاست کنترل واردات، جایگزین ورادات یا سیاست‌های متناسب با آن اتخاذ می شد البته این نقش تعیین کننده است.

 

*** سیاست‌گذاری‌های دولت در سال ۹۲

 

جهانگیری در ادامه اضافه کرد:

البته الان نه در دوران توسعه صادرات و نه دوران جایگزین ورادات هستیم بلکه در دورانی هستیم که باید سهم و جایگاه خودمان را در دنیای اقتاصد تعریف کنیم.

 

وی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های دولت در سال ۹۹، گفت:

سیاست گذاری‌های انجام شده بر مبنای این بود که اولویت های اصلی کشور شناسنایی شود و بر مبنای این اولویت‌ها برنامه ریزی و سیاست گذاری صورت گیرد.

هر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اجرا سبب ایجاد یک چیدمان در دولت می شود و در مرحله بعد تقسیم کار و در نهایت نیز پیگیری انجام می‌شود. در نهایت همه این ها کارنامه نهایی دولت را خواهد ساخت.

البته می توان در اینجا دولت را حاکمیت نیز در نظر گرفت.

 

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به شاخص‌های اقتصادی از نظر تورم، رشد اقتصادی و همچنین تحریم‌ها در فضای بین المللی در سال ۹۲، خاطرنشان کرد:

امید و باوری که در مردم به وجود آمد این بود که این مجموعه قادر است ملت را از این مشکلات عبور دهد.

این بیش از سیاست‌گذاری و برنامه ریزی موثر بود به همین دلیل قبل اینکه برنامه‌ریزی صورت گیرد و تیم انتخاب شود همه شاخص‌ها روند رو به رشد پیش گرفتند.

در نهایت کاهش تورم، افزایش رشد اقتصادی، کاهش پیدا کرد و ثبات نرخ ارز را داشتیم.

 

*** کارنامه دولت علت حضور مردم در انتخابات

 

وی درباره اینکه مردم از آینده دولت چه انتظاراتی دارند، گفت:

امید مردم همواره یکی از مهم ترین مصداق تعیین کننده راجع به آینده است و بر اساس تصورشان اقداماتی انجام می‌دهند.

مجموعه سیاست‌هایی که در فضای بین المللی و نیز در فضای داخلی صورت گرفته به عنوان کارنامه دولت در سال ۹۶ در برابر مردم قرار گرفت.

مردم ایران آن کارنامه را حدود ۲۴ میلیون نفر پای آن کارنامه مهر تایید زدند و یک سابقه خوبی برای دولت روحانی ثبت شد و این انتخابات به عنوان یک سرمایه برای برنامه های دور دوم بود.

 

*** بخش خصوصی میدان‌دار سیاست‌های اقتصادی کشور

 

جهانگیری با بیان اینکه اعتقاد ما این است که بخش خصوصی باید میدان‌دار واقعی سیاست‌های اقتصادی کشور شود، گفت:

شاهد بودیم که در دور اول شرکت های خصوصی برای بزرگتر و قدرتمندتر شدن با شرکای خارجی مذاکره می‌کردند.

برخی اصلاح ساختارها نظیر اصلاح ساختار نظام بانکی در دستور کار قرار گرفت اما متأسفانه شرایط بین المللی تغییر کرد و آمریکایی‌ها توافق مهمی را بر هم زدند و تحریم‌های سختی را وضع کردند، آنها مطمئن بودند نظام ایران چهلمین سالگرد خود را نمی ‌یند و وقتی مأیوس شدند گفتند اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد.

 

*** مدیریت در شرایط کرونا

 

معاون اول رئیس جمهور در خصوص مدیریت شرایط موجود، اظهار کرد:

مدیر کاردان، عاقل و دلسوز مدیری است که بتواند شرایط را پیش بینی کند و متناسب با وضعیت سیاست هایش را تغییر دهد.

ما نیز سیاست مقاومت در برابر فشارهای خارجی را برگزیدیم و به دنبال ایجاد ساز و کاری برای افزایش تاب آوری و حفاظت از معیشت مردم بودیم بنابراین سیاست شتاب در رشد و توسعه کشور تبدیل به سیاست تاب آوری شد.

 

جهانگیری با اشاره به برخی الزامات این تغییر ریل در سیاست‌گذاری، گفت:

در دور اول فعالیت دولت ما نمی خواستیم که مدیران در ساز و کارهای اقتصادی دخالت کنند اما در شرایط سیاست‌گذاری برای تاب آوری مردم باید مداخلاتی در اقتصاد انجام شود

 

*** تلاش برای رفع نیازهای کشور

 

معاون اول رئیس جمهور به تبدیل جنگ اقتصادی در هدف قرار گرفتن فروش نفت، جابجایی پول و حمل و نقل پرداخت و با بی سابقه خواندن فشارها در این مقطع، گفت:

ما باید قدردان کسانی باشیم که برای رفع نیازهای کشور در حوزه صادرات و واردات تلاش می‌کنند و جفاست اگر با پرونده سازی‌های نادرست آن‌ها را از آینده ناامید کنیم.

 

جهانگیری در ادامه گفت:

متأسفانه شرایط کشور از اسفند سال ۹۸ و با اضافه شدن موضوع کرونا در وضعیت دشوارتری قرار گرفتیم، البته این وضعیت فقط مختص ایران نیست و اقتصاد دنیا با مشکلات بسیاری روبرو شده است به طوری که مجامع بین المللی نظیر صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی اعلام کرده‌اند که بزرگترین رکود اقتصادی بعد از سال ۱۹۳۰ متعلق به شرایط کرونایی است.

 

*** حفظ جایگاه فروش

 

معاون اول رییس جمهور برنامه ریزی در این مقطع را نیز متأثر از شرایط پیرامونی توصیف و بیان کرد:

صادرکنندگان کشور در این شرایط که رکود بر اقتصاد دنیا حکم‌فرما شده و اقتصاد جهانی به خاطر کوچک شدن، تقاضای کمتری برای محصولات دارد برنامه ریزی مناسبی انجام دهند تا بتوانند جایگاه خود را در بازارهای فروش حفظ کنند.

 

*** اولویت؛ سلامت مردم

 

جهانگیری با بیان اینکه کرونا در همه کشورها معیشت، سلامت و اشتغال مردم را به خطر انداخته است، گفت:

در ایران نیز سلامت، معیشت و اشتغال مردم در شرایط کرونا مورد تهدید قرار گرفت و دولت نیز تمرکز جدی خود را بر این سه موضوع معطوف کرد.

 

معاون اول رییس جمهور در ادامه افزود:

باید تلاش کنیم سلامت مردم دچار آسیب نشود و هر موضوعی که با سلامت مردم در تضاد باشد باید کنار گذاشته شود.

توجه به معیشت مردم نیز از اولویت‌های مهم دولت است و مجموعه سیاست‌هایی در دولت تدوین شد که اطمینان پیدا کنیم زندگی طبقات ضعیف جامعه در حداقل ممکن اداره شود.

 

جهانگیری صیانت از اشتغال موجود را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد و گفت:

دولت تدبیر و امید در این دوره ۳٫۵ میلیون فرصت شغلی یعنی حدودا سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است و این در شرایطی است که با محدودیت منابع مواجه بود و باید این میزان اشتغال ایجاد شده را با دوره های گذشته قیاس کنیم.

 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد:

دولت برای تامین کسری بودجه نیز سیاست‌های خود را به شکلی تنظیم کرد که منجر به افزایش پایه پولی،‌ افزایش نقدینگی و تورم نشود و برای این منظور برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌هایی را انجام داد.

 

*** ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا

 

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت به مفهوم حاکمیت ایران دولتی ثروتمند است، تصریح کرد:

براساس محاسباتی که چند سال گذشته انجام شده بود،‌ به غیر از نفت و معادن،‌ دارایی ایران ۷ هزار هزار میلیارد تومان ارزیابی شد و این در حالی است که ایران اولین ذخائر نفت و گاز دنیا را نیز دارا است و در بسیاری از معادن فلزی جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم و آنچه مهم است این است که بتوانیم این دارایی‌ها را مولد سازی کرده و در جهت رفاه مردم هزینه کنیم.

 

*** درخشش بخش صنعت

 

معاون اول رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه بخش صنعت کشور در دوره کرونا درخشید،‌ گفت:

در روزهای نخست شروع کرونا که کادر درمانی کشور با محدودیت تجهیزات حفاظت شخصی مواجه بودند به عنوان یکی از مسئولین کشور احساس شرمندگی داشتم که کادر بهداشت و درمان بدون تجهیزات لازم در بیمارستان‌ها خدمت رسانی می‌کنند و تعدادی از این عزیزان نیز در این مسیر شهید شدند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه عملکرد صنعتگران کشور در دوره کرونا در حد معجزه بود، خاطر نشان کرد:

کسانی که با صنعت آشنا هستند می‌دانند افزایش ظرفیت تولید در مدت ۴ ماه چقدر دشوار است چرا که مدت زمان ۴ ماه حتی برای احداث سوله و دریافت مجوزهای لازم نیز کافی نیست.

 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد:

امروز صنعتگران کشور موفق شدند در بخش تولید تجهیزات پزشکی به یکی از صادرکنندگان این محصولات تبدیل شوند و جوانان کشور در بخش دانش بنیان نیز در تولید اقلام بهداشتی نظیر کیت پزشکی،‌ ونتیلاتور و ماسک عملکرد درخشانی داشتند.

 

*** انتظارات دولت از بخش صنعت کشور

 

جهانگیری در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از انتظارات دولت از بخش صنعت کشور پرداخت و اظهار داشت:

انتظار دولت از شما این است که همچنان تولید و تامین نیازهای کرونا را در دستور کار داشته باشید و در عین حال حفاظت از پرسنل خود را نیز به عنوان نیروی کار صنعتی کشور به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها دنبال کنید.

 

*** رعایت پروتکل‌های بهداشتی

 

معاون اول رییس جمهور با تقدیر از بخش‌های مختلف صنعتی کشور که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانع از ابتلای نیروی کار زیرمجموعه خود شدند، گفت:

در یکی از جلسات گزارشی از پارس جنوبی ارائه شد و اعلام گردید که از ۷۰ هزار نفر از پرسنل این مجموعه حتی یک نفر مبتلا به کرونا نشده است.

 

جهانگیری با تاکید بر اهمیت استفاده از ماسک در اماکن عمومی، گفت:

استفاده از ماسک یک نیاز ضروری برای حفاظت از خود و دیگران است و رهبر معظم انقلاب نیز به صراحت بر استفاده از ماسک در اجتماعات تاکید کردند.

 

*** تامین ارز مورد نیاز کشور

 

معاون اول رییس جمهور تحقق هدف گذاری ۴۱ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی را از دیگر انتظارات دولت از صنعتگران و صادرکنندگان کشور دانست و افزود:

امروز که فشار سنگینی بر درآمدهای نفتی کشور وارد شده است، تامین ارز مورد نیاز کشور بر عهده صادرکنندگان است و انتظار داریم که صادرکنندگان و صنعتگران کشور مردانه پای کار بیایند و ضمن تحقق صادرات غیرنفتی ۴۱ میلیارد دلاری، ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.

 

جهانگیری با اشاره به جلسه روز گذشته خود با تعدادی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، گفت:

رییس اتاق بازرگانی اعلام کرد که کمیته ارزی در این اتاق تشکیل داده‌اند و در این جلسه قرار شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی با بانک مرکزی بخشی از ارز مورد نیاز صنایع را از محل صادرات این صنایع تامین کنند.

 

*** ساخت داخل

 

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توجه بر موضوع ساخت داخل، اظهار داشت:

با اختیاری که مقام معظم رهبری به سران سه قوه داده اند، برای واردات برخی اقلام و کالاها ‌تعرفه و محدودیت اعمال شده است و این فرصتی برای صنعتگران کشور است تا نسبت به تولید این کالاها در داخل کشور اقدام کنند.

 

*** اتکا به توان داخلی

 

جهانگیری با تاکید بر اینکه توانمندی بزرگی در بخش صنعتی کشور شکل گرفته و جفا است که صنعت ما را با کشورهای منطقه مقایسه کنند، افزود:

در سال‌های گذشته برای نصب یک سکوی ۲۰۰۰ تنی نفتی لازم بود یک شرکت خارجی این کار را برای ما انجام دهد اما امروز با ایستادگی صنعتگران کشور، در تمامی بخش های پالایشگاهی و نصب سکوها می توانیم به توان داخلی اتکا داشته باشیم ضمن آنکه صنعتگران ایرانی خدمات فنی و مهندسی را نیز به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

 

*** انتقاد منصفانه از دولت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رییس جمهور در پایان خطاب به منتقدان دولت، گفت:

هر سیاست و برنامه دولت را که می‌خواهید نقد کنید، اما به عنوان یک انسان منصف شرایط امروز را با گذشته درنظر بگیرید که درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۱ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار بود و این در حالی است که این درآمدها در سال گذشته به ۸ میلیارد دلار رسید و قطعا‌ً‌ سال جاری میزان درآمدها از پارسال نیز کمتر خواهد بود.

دولت قطعاً‌ نقدهای سازنده و دلسوزانه را مورد استفاده قرار خواهد داد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید