کد خبر:123952
پ
فروش‌های اینترنتی
سرپرست وزارت صنعت در مراسم روز ملی صنعت و معدن خبر داد

سهم ۳۳ درصدی صنعت و معدن در اشتغال و سهم ۷۶ درصدی در صادرات غیرنفتی

سرپرست وزارت صنعت در مراسم روز ملی صنعت و معدن با اشاره به نقش صنعت در اقتصاد کشور از سهم ۳۳ درصدی این بخش در اشتغال و ۷۶ درصدی در صادرات غیرنفتی خبر داد.

سرپرست وزارت صنعت در مراسم روز ملی صنعت و معدن با اشاره به نقش صنعت در اقتصاد کشور از سهم ۳۳ درصدی این بخش در اشتغال و ۷۶ درصدی در صادرات غیرنفتی خبر داد.

 

*** تلاش بی‌وقفه صنعتگران در شرایط تحریم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین مدرس خیابانی در این مراسم، اظهار داشت:

از تمامی صنعتگران، تولیدکنندگان و کارآفرینان کشور که افتخار آفریدند و اجازه ندادند چرخ تولید کشور حتی در سختترین شرایط تحریم لحظه‌ای متوقف شود و یا کند شود تشکر می کنم و تلاش ان‌ها در این شرایط دست مریزاد دارد.

 

*** افزایش ظرفیت تولید اقلام بهداشتی

 

سرپرست وزارت صنعت در ادامه به اقدامات صورت‌گرفته از سوی تولیدکنندگان در زمان شیوع کرونا اشاره کرد و بیان داشت:

یادمان نمی رود که در روزهای اول اسفند ماه همزمان با شیوع ویروس کرونا همین صنعتگران و تولیدکنندگان بودند که با تغییر خطوط تولید و دو سه شیفته کردن تولید خود اجازه ندادند در این حوزه کم و کاستی داشته باشیم.

در اولین جلسه‌ای که در وزارت صنعت با معاون اول رئیس جمهوری داشتم برای تهیه یک محموله کوچک ماسک حتی برای مراکز درمانی مان مشکل داشتیم و همچنین برای لباس پرستاری مشکل داشتیم.

در همین دوران اعلام شده بود که چندین پرستار و پزشک ما در بیمارستان‌های آمل به دلیل نداشتن ماسک و لباس محافظ جان خود را از دست دادند.

آمار ما به روز نیست ولی تولید ماسک کشور امروز سی برابر شده است و از دویست هزار عدد به روزی ۶ میلیون عدد رسیده است و مجموع تولید صنعتی و کارگاهی ما روزی ۶ میلیون عدد ماسک است.

اشاره شد که در روزهای اول سعی کردیم واردات را تسهیل کنیم اما امروز واردات ما متوقف و ممنوع شده است هیچ صادرات را شروع کرده ایم و محموله های عظیم صادراتی را منتقل می کنیم.

امروز لباس پرستاری و ماسک را بعلاوه بندیناتور و دستگاه اکسیژن ساز و مانیتور علایم حیاتی تولید می شود.

 

*** سهم صنعت از اقتصاد

 

وی در ادامه با بیان اینکه حوزه صنعت و معدن نقش بسزایی در اقتصاد کشور دارد، گفت:

این بخش از صنعت که از آن نام می بریم، ۴۵ درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد، سهم صنعت و معدن ۳۳ درصد از اشتغال کشور است و در عین حال ۷۶ درصد از سهم صادرات غیر نفتی مختص بخش صنعت و معدن کشور است.

*** افزایش تولید در ۳ ماهه سال ۹۹

مدرس خیابانی در ادامه بیان داشت:

با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در همه حوزه‌‌ها وجود دارد در بازدید‌هایی که داشتم نه تنها کوچکترین وقفه یا در حرکت چرخ صنعت نشده است بلکه هر کدام از واحدها یک بخش را کلید می‌زنند و یا به بهره‌برداری می‌رسد و یا شروع کرده اند که این موضوع این نشان می دهد غیرت و همیت صنعتگران ما پشتوانه عزت و افتخار این کشور است و خواهد بود.

در همین سه ماهه اول امسال و با وجود محدودیت های کرونایی و تحریم عموم تولیدات منتخب کالایی افزایشی بوده و به عنوان نمونه تولید خودرو ۲۲ درصد، تولید تایر خودرو ۲۷ درصد و تولید سیمان ۱۰ درصد رشد داشته و در حوزه لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی ۱۰۰ درصد افزایش یافته و تولید تلویزیون با افزایش ۵۰ درصدی روبرو بوده است.

در دو ماه اول امسال مشکلات عدیده ای در بازگشایی مرزهای تجاری و برقراری صادرات کشور داشتیم که خوشبختانه با مدیریتی که انجام شد، اکنون حدود ۸۰ درصد از مرزهای تجاری و ۷۵ درصد از بازارچه‌های مرزی کشور فعال هستند و تجارت تقریباً در آستانه شرایط تبلیغ قرار دارد.

 

*** ۴ ماموریت ویژه وزارت صنعت برای تحقق اهداف جهش تولید

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد:
در سه ماهه اول امسال صدور جواز تاسیس صنعتی بیش از ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و میزان سرمایه‌گذاری های جواز تاسیس های صادره نیز با افزایش ۱۳۷ درصدی مواجه شده است.
همچنین در این مدت تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۳۲۵ شرکت به ۳۵۰ شرکت رسیده است.
آمار موجود تولید نشان از رشد تولید در بخش‌های مختلف است و این ثابت کرده است که دشمنان نتوانستند این کشور را به زانو درآورند و صنعت را متوقف کنند.

وی تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال ۴ ماموریت ویژه برای تحقق اهداف جهش تولید برای خود تعریف کرده و در دستور کار خود قرار داده است.

 

*** ساخت داخل

 

مدرس خیابانی تعمیق ساخت داخل”را اولین محور فعالیت وزارت صمت در سال ۹۹ عنوان کرد و گفت:
باید حتما روی صنایع داخلی و دانش‌بنیان و توانایی جوانان خودمان سرمایه گذاری و متمرکز شویم.
در همین راستا، تامین مواد اولیه به عنوان اولویت کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و خوشبختانه با همکاری بانک مرکزی در خرداد ماه گشایش خوبی در این بخش به وجود آمده است.

 

*** تکمیل طرح‌های نیمه تمام

 

سرپرست وزارت صمت د ادامه بیان داشت:
امسال تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در همین راستا بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد مراحل تکمیل خود را طی می‌کنند.
در قالب پویش ملی “تولید، تداوم امید” بهره برداری ۲۰۰ طرح بزرگ و پیشران با ارزش سرمایه گذاری بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی بالغ بر ۴۱ هزار نفر در حال انجام است و خوشبختانه هفته اول این پویش با فرمان رئیس جمهور وارد فاز عملیاتی خود شد.

 

*** سومین ماموریت وزارت صنعت برای جهش تولید

 

وی در ادامه سومین ماموریت وزارت صمت در سال جهش تولید را توسعه صادرات و کنترل واردات دانست و افزود:

با توجه به اینکه افزایش تولید نیازمند بازارهای صادراتی جدید است، در همین زمینه دستیابی به رقم ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در این وزارتخانه هدف‌گذاری شده و با وجود شکاف آمار صادراتی در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده و با روند حاضر به رقم مد نظر دست یابیم.
در کنترل واردات نیز این وزارتخانه کاملاً جدی عمل می‌کند و جز سه محور اصلی مدنظر دولت، از جمله در بخش واردات مواد اولیه محدودیت واردات، سایر اقلام در دستور کار است و در تلاش هستیم اقلام مورد نیاز را از محل تولیدات داخلی تامین کنیم.

 

*** تنظیم بازار، ماموریت چهارم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست وزارت صنعت در پایان ماموریت چهارم وزارت صمت را کنترل و تنظیم بازار عنوان کرد و گفت:
استمرار تولید با رعایت پروتکل های بهداشتی و تامین به هنگام کالاهای مورد نیاز مانع از خالی شدن فروشگاه‌ها و تامین مناسب کالاها در مراکز عرضه شده و حتماً این روند تداوم خواهد یافت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید