کد خبر:123997
پ
آزادسازی ماسک
رئیس‌جمهوری:

جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا/ افزودن هشت هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال ۹۹

رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از افزودن هشت هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

رئیس جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از افزودن هشت هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال ۹۹ خبر داد.

 

*** الزام کارمندان به استفاده از ماسک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک برای کارمندان، اظهار کرد:

اگر کارمندی بدون ماسک می‌آید، ‌باید برای او غیبت بزنند و بعد هم او را برگردانند. نباید بگذاریم در مترو که شلوغ است، کسی بدون ماسک وارد شود و خدمات مترو و اتوبوس منوط به این باشد که فرد ماسک بزند.

 

*** رشد اقتصادی دنیا

 

رئیس جموری با اشاره به منفی شدن رشد اقتصادی دنیا، گفت:

در پدیده بسیاری از مسائل در هم تنیده است و نظیر آن را در طول قرن گذشته نداشته‌ایم که اینقدر پیچیدگی داشته باشد و امروز در جوامع مختلف در سایه این پدیده خطرناکی که به وجود آمده، این ویروس با مسائل بسیار متعددی روبرو شده است.

رشد اقتصادی دنیا به طور متوسط در سال ۲۰۱۹ که کرونا مربوط به پایان این سال می‌شود ۲.۹ دهم بوده است ولی در سال ۲۰۲۰ که با این ویروس روبرو شدیم رشد اقتصادی جهانی منهای۳ شده است و این نشان می‌دهد که این تحول بزرگی را در اقتصاد دنیا به صورت منفی گذاشته است.

در کشورهای پیشرفته در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ۱.۷ در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی این است که منهای ۶.۱ دهم باشد. بنابراین شما می بینید که شرایطی را از لحاظ اقتصادی به وجود آورده است. صادرات در دنیا به طور متوسط در سال ۲۰۱۹ ۱.۲ دهم در حال افزایش بوده اما در حال ۲۰۲۰ منهای ۱۲.۸ و این یعنی نزدیک ۱۳ درصد صادرات کاهش پیدا کرده است.

*** مبارزه با کرونا

 

رئیس جمهوری با بیان اینکه از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون نیروی کار در دنیا، ۸۱ درصد تحت تاثیر قرار گرفتند، تصریح کرد:

ما برای اینکه با کرونا مبارزه کنیم شیوه‌های متعددی هم در دنیا شروع شد و همه ما خودمان دنبال کردیم.

اولین شیوه این بود که سیستم سلامت خودمان را تقویت کنیم و سیستم سلامت ما توان داشته باشد که افرادی که بیمار می‌شوند را مورد آزمایش قرار دهد که اگر لازم هست بستری شوند و اگر لازم بود در آی‌سی‌یو قرار بگیرند، این کار در کشورمان به خوبی انجام گرفت.

 

*** آمادگی نیروهای مسلح‌ برای مقابله با کرونا

 

روحانی با بیان اینکه کاری که بهداشت و درمان ما انجام داده و کاملاً قابل مقایسه با دنیا است، تصریح کرد:

اولاً همه نیروهای مسلح مان را آماده کرده بودیم تا بیمارستان‌های شان را آماده کنند ولی الحمدالله بهداشت و درمان ما آنچنان فعال عمل کرد که خیلی نیاز نشد به شرایطی که نیروهای مسلح خودشان را آماده کرده بودند. بعد در طول این مدت مداوم حینی که بهداشت و درمان ما کار می کند همزمان تخت و بیمارستان را اضافه می‌کند.

 

*** هشت هزار تخت بیمارستانی تا آخر سال جاری

 

رئیس جمهور با بیان اینکه تا آخر سال جاری هشت هزار تخت بیمارستانی اضافه خواهد شد، گفت:

همین طور که در این جلسه توضیح داده شد در زمینه تخت ویژه در همین دوره پنج یا شش ماهه ای که مواجهه با کرونا بودیم ۱۵۰۰ تخت ویژه اضافه شده و به همین نسبت که به جلو میرویم تخت،‌ ونتیلاتور تختهای icu و امکانات دیگری چون خطوط دارو اضافه می‌شود و هر ماه به طور متوسط ۲ خط دارو اضافه می‌شود.

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توانمندی این است که کشور روی پای خودش بایستد، اظهار داشت:

اکنون هم در دارو، هم در امکانات پزشکی و هم در مسائل بهداشت و هم در ماسک n۹۵ و آماده سازی کیت و همه چیزهایی که نیاز داریم، کار بزرگی را شرکت‌های دانش بنیان وزارت بهداشت و درمان دانشگاه‌های ما به طور همزمان با هم انجام دادند.

پس در سیستم درمانی کار ما ارزشمند است و فداکاری که پزشکان و پرستاران و دیگران در کادر درمانی انجام دادند، سر جای خود محفوظ است و همه ما در برابر آنها تواضع می‌کنیم و شکرگزار هستیم.

 

*** کرونا مهمان ناخوانده کوتاه‌مدت نیست

 

روحانی با اشاره به اینکه موضوع مهم دیگری که از روز اول مورد تاکید بود این که ما باید خودمان را با این شرایط آماده کنیم، خاطرنشان کرد:

از روز اول ما خدمت مردم عزیز گفتیم که کرونا مهمان ناخوانده کوتاه‌مدت نیست و این نیست که یک ماه باشد و برود. یا به محض اینکه از ایام بهار عبور کردیم و به هوای گرم رسیدیم، تمام شود بلکه از همان روزهای اول متخصصین ما به مردم گفتند که کرونا ادامه دار است و ممکن است تا آخر سال ادامه داشته باشد و یا حتی ماه‌هایی از سال آینده ادامه داشته باشد و خیلی برای ما روشن نیست.

 

وی در ادامه افزود:

کرونا ، ویروسی ناشناخته است و همان‌طور که علائمش به طور مرتب تغییر می‌کند و یک روز تب، یک روز سرفه، یک روز چشایی و بینایی و مشکل شامه و درد عضلانی و بی‌حالی است، دائماً شکل و آثار خودش را تغییر می‌دهد.

پیرمردها را مبتلا می‌کرد حالا جوان‌ترها را هم مبتلا می‌کند، پس خود این ویروس ناشناخته است.

 

*** افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی

 

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه با مردم عزیزمان از روز اول قراری داشتیم و گفتیم که زندگی مردم باید توأم با سلامت و بهداشت باشد، اظهار داشت:

از همان روزهای اولیه گفتیم تمام مراکز تولیدی باید تولید خود را انجام دهد و تعطیل نشود. حتی در ایام تعطیلات عید بخش‌های تولیدی همه فعال بودند. تمام فروشگاه‌ها و تولیدی‌های مسائل بهداشتی و درمانی هم به طریق اولی فعال بودند. مدتی بقیه را تعطیل کردیم و گفتیم مغازه‌ها، بازار و پاساژها تعطیل شود و حتی اگر می‌خواهند سفر بروند، باید کنترل و قرنطینه شود و حتی مدتی سفر را تعطیل کردیم.

در مرحله بعد با مردم قرار گذاشتیم و گفتیم گشایش‌ها آغاز می‌شود، به شرط اینکه همه مردم در زمینه مراعات پروتکل‌های بهداشتی کمک کنند و هرچه گشایش‌ها بیشتر شود به همان نسبت دقت در اجرای پروتکل‌ها هم باید افزایش پیدا کند، و گرنه گشایش انجام شود و انجام پروتکل‌ها کاهش یابد دوباره دچار مشکل می‌شویم و این مشکل در قدم اول برای خود مردم است.

 

*** وارد اجتماعات بزرگ نشویم

 

روحانی با تاکید بر اینکه وارد اجتماعات بزرگ نشویم،‌ گفت:

در اجتماعات بزرگی که همگی در کنار هم غذا صرف می‌کنند و در مراسماتی چون عروسی‌ها وارد نشویم. الان شنیدیم در خوزستان علت اینکه این بیماری یک مرتبه اوج گرفت این است که در ایام عید فطر مراسم‌هایی در آنجا وجود دارد که طوائف همه دور هم جمع می‌شوند. آمادگی مردم اگر کاهش پیدا کند، ما در این بیماری دچار گرفتاری می‌شویم و این گرفتاری به ضرر همه کشور است.

 

*** خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی است

 

وی با بیان اینکه مسئولین مربوطه هر کدام مسئولیتی دارند، بیان کرد:

ادارات دولتی اگر می‌خواهند خدمت بدهند، من از کمیته امنیتی و اجتماعی و بهداشتی‌‌مان خواهش می‌کنم که ابلاغ کنند اگر کسی می‌خواهد وارد یک اداره یا جایی که شلوغ است بشود، باید از ماسک استفاده کند و اگر استفاده نکرد به او خدمت ندهند.

این باید ابلاغ شود که خدمات منوط به مراعات پروتکل‌های بهداشتی است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه افزود:

اگر کارمندی وارد اداره‌ای می‌شود که شلوغ است ولی بدون ماسک می‌آید، ‌باید برای او غیبت بزنند و بعد هم او را برگردانند.

نسبت به ادارات دولتی و جاهایی که متعلق به دولت و شبه دولتی مثل بانک ها و شهرداری ها باید الزام کنیم و قدم به قدم جلو بیاییم.

نباید بگذاریم در مترو که شلوغ است، کسی بدون ماسک وارد شود و خدمت مترو و اتوبوس منوط به این باشد که فرد ماسک بزند. خواهش می‌کنم که هم ضابطین قوه قضاییه و هم خود قوه قضاییه و در جاهایی که لازم است دادستان‌های محترم یاری کنند تا بتوانیم این مقطع را با کمک هم سپری کنیم.

 

*** فعالیت بازار و پاساژها

 

روحانی با بیان محدودیت‌ها در استان ها، گفت:

در جاهایی هم اتحادیه‌ها و اصناف مسئول هستند و باید وارد بازار و پاساژها شوند و کمک کنند.

دستورالعمل اصلی که بر آن تاکید می‌کنند و در همین جلسه هم تاکید شد، مسئله فاصله‌گذاری و ماسک و نرفتن در اجتماعاتی مثل مراسم عزا و عروسی است که همه مسئولین محترم بر آن تاکید می کنند.

روند ما اینطور بود که اگر جایی را که می‌خواستیم ممنوع کنیم، می‌گفتیم این کار در کشور ممنوع است و کم‌کم به این نتیجه رسیدیم که لازم نیست برخی چیزها در سطح کشور ممنوع شود، چون مشکل در یک استان است ربطی به کشور ندارد.

به سمت استان رفتیم و گفتیم ممنوعیت‌ها بر اساس استان‌های قرمز و استان های سفید باشد،همانطور که در جلسه قبل هم گفته شد هیچ‌کدام از این‌ها ثابت نیست و نه قرمزش ثابت است.

 

*** اعلام ممنوعیت در استان‌ها

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه معلوم شد که حتی استان‌ها را هم نباید مناط قرار دهیم، گفت:

گاهی می‌بینیم در یک استان پنج شهرستان درگیر است و بقیه شهرها مشکلی ندارند و باید در آن پنج شهرستان درگیر متمرکز شویم.

و الان قاعده ما این است که مواردی که قبلاً جزو اولویت ۳ و۴ بود و جاهایی مثل رستوران‌ها، تالارها، سالن‌های همایش و ورزشی، مساجد و مصلی‌ها که معمولاً جزو موارد ۳ و ۴ ما در لیست‌های قبلی بودند و جاهایی که الان ستاد استانی اعلام می‌کند و می‌گوید وضعیت این پنج شهرستان قرمز است و کمیته‌های ما موافقت می‌کنند، در ستاد پنجشنبه تصویب کردیم که هر کجا این چنین بود، حداقل برای یک هفته ممنوعیت را اعمال کنند و اگر لازم شد دوباره آخر هفته بررسی و ممنوعیت را هفته دیگر ادامه دهند تا وقتی که شرایط به یک وضعیت عادی برگردد.

 

*** رعایت بهداشت در مشاغل

 

روحانی با بیان اینکه خیلی مهم است مشاغل را مدنظر نظر قرار دهیم، گفت:

اگر یک رستوران همه اصول و پروتکل را مراعات می‌کند بگذاریم به کارش برسد و اگر یک رستوران رعایت نمی‌کند، تذکر می‌دهیم و اگر باز مراعات نکرد، یک هفته تا ۱۰ روز ببندیم تا موظف شود.

همه سه گروه خدمت‌دهنده، خدمت‌گیرنده و مکان خدمت باید بهداشتی باشند و پروتکل را رعایت کنند تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم.

 

رئیس جمهور در عین حال تاکید کرد:

البته دولت یک سری وظایف دارد که به شدت دنبال می کند. دولت کسب و کارها را الکترونیکی می‌کند و با دولت الکترونیکی که ما به سرعت پیش می‌بریم، مراجعه ها را دائماً کم می‌کنیم و از طریق دولت الکترونیک الگوی جدیدی در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد می‌کنیم. خرید اینترنتی را باید سرعت ببخشیم و مسافرت ها باید به حد ضرورت باشد و کاهش پیدا کند و جاهایی که احساس خطر می‌کنیم یا در شرایط هشدار هستیم، می توانیم برخی از محدودیت‌ها را برای مدت زمان کوتاه برگردانیم.

 

وی با تاکید بر اینکه حساسیت مردم نباید کاهش پیدا کند، گفت:

متاسفانه مدتی که کرونا شیوع کمتر ی داشت، مردم فکر کردند که دوره‌اش تمام شده و خبری نیست و این احساس خطری که از بین رفت باید برگردد و پروتکل ها رعایت شود.

 

*** اعلام نکردن بیماری

 

روحانی خطاب به کمیته بهداشتی و کمیته اجتماعی و امنیتی، اظهار داشت:

راجع به آن‌هایی که بیماری را مخفی می‌کنند فکری بکنند و طرحی بیاورند تا در این جلسه تصویب کنیم. مخفی کردن بیماری یک نوع تجاوز به حقوق دیگران است.

 

*** از فردا استفاده از ماسک الزامی است

 

رئیس جمهور در پایان ضمن تاکید بر اینکه این فرهنگ را باید جا بیندازیم که فرد بیمار خودش بگوید و اگر کسی هم اطلاع داشت این را اعلام کند تا اینکه بتوانیم از این مشکل عبور کنیم، گفت:‌

اجرای این دستورالعمل ها نیاز به نوعی ضمانت اجرا دارد.

در ادارات شاید آسان‌تر است و می‌توانیم با یک مصوبه جلوی خدمت دادن را بگیریم.

در مترو و اتوبوس تلاش خود را به کار می‌‌گیرند و شهرداری‌ها و همه کشور تلاششان را به کار می‌گیرند و هر جا لازم بود از نیروی انتظامی و بسیج استفاده شود.

از فردا الزامی است که وقتی در یک مکان سرپوشیده جمع وارد می‌شویم از ماسک استفاده کنیم، بنابراین نباید به کسی که دارای ماسک نیست خدمت بدهیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید