کد خبر:124170
پ
زنگنه
وزیر نفت:

مصوبه ۶ میلیارد دلاری شورای اقتصاد برای توسعه طرح‌های نفتی

وزیر نفت از مصوبه ۶ میلیارد دلاری شورای اقتصاد برای توسعه طرح‌های نفتی خبر داد.

وزیر نفت از مصوبه ۶ میلیارد دلاری شورای اقتصاد برای توسعه طرح‌های نفتی خبر داد.

 

*** اولویت‌های وزارت نفت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بیژن زنگنه در مراسم امضای قرارداد طرح توسعه و بهره برداری میدان نفتی یاران بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا با اشاره به اقدامات وزارت نفت در شرایط تحریم، اظهار کرد:

تلاش ما این است که محصولاتی که مردم در بخش صنعت و بهداشتی نیاز دارند به صورت کامل تأمین کنیم.
مواد اولیه این محصولات از پتروشیمی و پالایشگاه‌ها تأمین می‌شود.
برای مثال مواد شوینده، لباس‌های ایمنی و ضد عفونی‌کننده‌ها از جمله محصولاتی هستند که وزارت نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ موظف می‌داند از طریق پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها مواد اولیه آن‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کند.

اولویت دیگر وزارت نفت مباحث مربوط به اشتغال است، هر چند که در حال حاضر ما با کمبود منابع مالی مواجه هستیم اما سعی کرده‌ایم که اشتغال را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در این صنعت زنده نگه داریم.
در حال حاضر به خاطر تحریم‌های ظالمانه آمریکا تولید نفت ما کاهش پیدا کرده است، اما ما تلاش می‌کنیم در این شرایط نیز ظرفیت تولید را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بالا ببریم.

 

*** برداشت گاز با حداکثر تولید

 

وی با بیان اینکه هر زمان که بتوانیم باید با تولید بالا وارد بازار جهانی نفت شده و سهم خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از سایر کشورها پس می‌گیریم، گفت:

قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی یاران نیز در راستای افزایش ظرفیت تولید کشور و احیای بازار نفت ایران منعقد شده است.
توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی از ابتدای دولت یازدهم اولویت وزارت نفت بوده است.
در میدان گازی پارس جنوبی ما در ۲۷ فاز تلاش کردیم با حداکثر تولید، گاز برداشت کنیم.
البته برداشت از دو فاز از این فازها با مشکلاتی همراه بود که البته الان شرکت پتروپارس توسعه آنها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز به عهده گرفته است.

 

*** قول وزیر نفت

 

زنگنه با اشاره به اینکه این فازها با همکاری مشترک شرکت توتال فرانسه و شرکت‌های چینی و شرکت پتروپارس انجام می‌شود، بیان کرد:

این فازها قرار بود با همکاری مشترک شرکت توتال فرانسه و شرکت‌های چینی و شرکت پتروپارس انجام شود که در ادامه کار شرکت توتال و چینی‌ها کنار رفتند و اکنون شرکت پتروپارس با ۲۰ درصد سهمی که از قبل داشت اکنون تمامی کارهای توسعه این دو فاز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده گرفته است و جزو اولویت‌های ماست که در همه قراردادهای IPC شرکت‌های ایرانی حضور داشته باشند.

پس از انجام مطالعات مشخص شد که میدان گازی بلال، میدان مستقل نیست و یال شرقی میادین پارس جنوبی محسوب می‌شود،در این راستا برای توسعه این میدان و میدان فرزاد ب و میدان فروزان در تلاش هستیم تا قراردادهایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منعقد کنیم و من به شما تعهد می‌دهم که تمامی میادین مشترک گاز ایران تا پایان دولت دوازدهم به سر و سامان برسند و قراردادهایی واقعی برای آن‌ها منعقد شود.

 

*** حرکت به سمت مدل E&P

 

وی با توجه به اینکه قرارداد توسعه میدان نفتی یاران که قبلا شامل دو فاز بود، اکنون تجمیع شده است، افزود:

در قالب قراردادهای آی پی سی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا منعقد می‌شود. IPC یک نوع قرارداد تکامل یافته بیع متقابل سنتی است که مباحث مربوط به بهره برداری در آن در نظر گرفته شده است.
همچنین بازپرداخت پاداش پیمانکار در این نوع قراردادهای منوط به تولید است و پاداش پیمانکار زیر ۲٫۵ دلار به ازای هر بشکه است.
زمان این قرارداد ۱۰ سال در نظر گرفته شده و ما تلاش می‌کنیم که برای توسعه میادین نفتی و گازی خود از همه انواع قراردادی مثل IPC و پیمانکار عمومی استفاده کنیم.

 

*** حرکت به سمت روش‌های جدید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نفت در پایان ضمن تاکید بر حرکت به سمت روش‌های جدید اجرای پروژه‌ها در صنعت نفت، اظهار کرد:
در حال حاضر همه کشورهای دنیا از مدل E&P استفاده می‌کنند که در این راستا ما شرکت‌های کوچک ایرانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای توسعه میادین ایجاد کردیم.
همچنین در بخش بازرگانی نفت نیز شرکت‌هایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تاسیس کردیم تا بتوانند در شرایط تحریم و بعد از تحریم کمک وزارت نفت باشند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول