کد خبر:124215
پ
اجداد
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

آیا می دانید اجداد شما چند نفر هستند؟

با توجه به اینکه ظهور اولین انسان ها حدودا ۲۰۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده است، می توان گفت اجداد شما حدودا چند نفر هستند.

با توجه به اینکه ظهور اولین انسان ها حدودا ۲۰۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده است، می توان گفت اجداد شما حدودا چند نفر هستند.

 

*** آیا می دانید اجداد شما چند نفر هستند؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جواب این سؤال بسته به این است که بخواهیم تا چه اندازه به عقب برویم؛ آیا ارگانیسم های پیش انسانی را که ما شکل تکامل یافته آنها هستیم هم در زمرۀ اجدادمان بیاوریم یا نه؟ تعیین اینکه اولین ظهور انسان ها در چه تاریخی بوده است محل بحث است، نه فقط از این لحاظ که از تمامی وقایع تاریخ آگاه نیستیم؛ حتی اگر همه چیز را درباره این می دانستیم که چطور نیاکان پیش انسانی رده بالاترمان به انسان های نخستین تکامل پیدا کردند، آن وقت تصمیمی نسبتا اختیاری بود که در بین آن همه ارگانیسم تدریجا متغیر، کدام گروه را اولین انسان بشماریم.

به هر صورت، طبق محاسبات دفتر مرجع جمعیت در واشینگتن دی. سی، ظهور اولین انسان ها حدودا ۲۰۰۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده است، و تعداد کل انسان هایی که روی کره خاکی زندگی کرده اند نزدیک صد میلیارد بوده، که الآن هفت میلیاردشان زنده اند.

به این ترتیب، می توانیم مفروضات و محاسباتی داشته باشیم.

شما دو والد دارید، دو پدربزرگ و دو مادربزرگ، هشت جد، شانزده جد بزرگ و همین طور بروید عقب. تصور کنید که نیاکان انسانی تان به طور میانگین در بیست سالگی نسل بعد را به دنیا آورده اند. پس صد سال پیش، پنج نسل عقب ترتان زندگی می کرده است. دویست سال پیش، ده نسل عقب تر تان می زیسته اند؛ پس تعداد نیاکان شما ۱۰۲۴= ۱۰**۲ نفر بوده است. پانصد سال پیش، بیست و پنج نسل عقب ترتان زندگی می کرده اند؛ طبق این محاسبات، تعداد اجداد شما ۳۳۵۵۴۴۳۲ نفر بوده است. هزار سال پیش، تعداد نیاکان شما ۱۱۲۵۸۹۹۹۰۶۸۴۲۶۲۴ نفر بوده است.

این تعداد خیلی بیشتر از تعداد انسان هایی است که آن موقع روی زمین بوده اند، یعنی حدود سیصد میلیون نفر. این تعداد ده هزار برابر بیشتر از تعداد کل انسان هایی است که تا به حال روی کره زمین زندگی کرده اند.

 

*** خطای فاحشی در این جا رخ داده است، اما آن خطا چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جواب این است که بعضی از نیاکانتان یکی بوده اند. به تعبیر دیگر، در جاهایی از شجره خانوادگی تان حتما مواردی وجود داشته است که در آنها نیاکانتان دست کم پیوند نزدیکی داشته اند. مثلا، به فرض، مادر و پدرتان از یک جد بزرگ بوده اند. همین یک واقعیت به خودی خود تعداد افراد شجره خانوادگی تان را نصف می کند. مسلما موارد زیادی از این قبیل در هر خانواده ای وجود دارد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول