کد خبر:124251
پ
منصوری
معاون اشتغال وزارت کار:

رانندگان بیشترین تسهیلات کرونا را دریافت کردند

معاون اشتغال وزارت کار از دریافت بیشترین تسهیلات کرونایی توسط رانندگان خبر داد.

معاون اشتغال وزارت کار از دریافت بیشترین تسهیلات کرونایی توسط رانندگان خبر داد.

 

*** ثبت‌نام ۴۰۷ هزار واحد در سامانه کارا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عیسی منصوری در سومین نشست کمیته راهبردی اجرای دستورالعمل اعطای تسهیلات ویژه کرونا ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد:

بیش از ۱۰ پرونده معادل ۱۹۷ میلیارد تومان توسط سیستم بانکی مصوب و تاکنون ۵۰ میلیارد تومان تحت عنوان تسهیلات کرونا پرداخت شده است.

بر اساس آخرین آمارها، تعداد ۴۰۷ هزار واحد تاکنون در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند.

از این تعداد، پرونده ۱۶۵ هزار واحد معادل ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات تکمیل و جهت پرداخت به مؤسسات و بانک های عامل ارسال شده است.

بیشترین پرداختی تسهیلات کرونا به متقاضیان مربوط به رانندگان و حدود ۲۷ میلیارد تومان است.

تحلیل این آمار نشان می‌دهد که دریافت تسهیلات بدون ضامن و وثایق بانکی با اقبال بیشتری از طرف متقاضیان روبرو بوده است.

در مورد رانندگان، بیشترین سهم مربوط به وزارت کشور با تعداد ۷۳۰ هزار نفر است.

در بخش شرکت‌های تعاونی مسافربری نیز شرایطی فراهم شد تا متقاضیان بتوانند به طور جداگانه ثبت‌نام کنند.

 

معاون اشتغال وزارت کار در ادامه اضافه کرد:

در حوزه خویش فرمایی و بیمه شدگان مشاغل آزاد، همکاری خوبی از طرف وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت انجام و وضعیت بیمه‌شدگان در زیررسته‌ها شناسایی شده است.

براساس دستورالعمل ستاد ملی کرونا از ابتدا مقرر شد در بخش بیمه شدگان، کد ملی افراد ذیل ۱۴ رسته منتخب برای ارسال پیامک اطلاع رسانی در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار بگیرد تا متقاضیان برای ثبت نام در سامانه کارا اقدام کنند و پس از بررسی و تأیید دستگاه بخش مربوطه، جهت پرداخت به سیستم بانکی ارجاع شود.

 

*** تعهد کارفرمایان برای حفظ نیروی کار

 

وی با اشاره به اصلاحات آیین‌نامه پرداخت تسهیلات ویژه کرونا، گفت:

براساس آیین‌نامه اولیه پرداخت این تسهیلات، کارفرمایان متعهد بودند حداقل ۹۰درصد نیروی کار خود را حفظ کنند.

به عبارتی شرط دریافت تسهیلات این بود که کارفرمایان متعهد می‌شدند تا پایان سال نیروی کار خود را حفظ و بیمه آن‌ها را پرداخت کنند، در غیر این صورت مشمول جریمه می‌شدند و سود نرخ تسهیلات دریافتی آن‌ها تا ۲۴درصد افزایش می‌یافت.

این مورد با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موافقت کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اصلاح شد و تعهد کارفرمایان برای حفظ نیروی کار خود تنها برای ۳ ماه و تا زمان پرداخت تسهیلات است.

 

*** تسهیلات در رسته گردشگری

 

منصوری با استناد به مطالعات میدانی انجام شده و داده‌های سازمان تأمین اجتماعی، اظهار کرد:

تعداد بنگاه‌های آسیب دیده ذیل ۱۴ رسته منتخب ۳ میلیون واحد شناسایی شد که ۱٫۳ میلیون واحد آن دارای کد کارگاهی و ۱٫۷ میلیون واحد فاقد بیمه و کدکارگاهی بودند، این تعداد ۲٫۸ میلیون نفر بیمه شده و ۳ میلیون نفر فاقد بیمه را شامل می‌شود.

در زمینه کارگاه‌های بیش از ۱۰نفر کارکن نیز مقرر شد که تسهیلات در اختیار بنگاه قرار گیرد.

همچنین رقم تسهیلات برای رسته گردشگری از ۱۲ به ۱۶ میلیون تومان افزایش یافت.

۴۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات کرونا درنظرگرفته شده است و افزون بر این رقم، به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی از محل منابع موارد خاص، مبلغ ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۱۰۸ شرکت بزرگ حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، ریلی و دریایی اختصاص یافت.

 

*** هماهنگی با دستگاه‌ها برای شناسایی واحدهای کسب و کار فاقد بیمه

 

معاون اشتغال وزارت کار در پایان پیرامون پرداخت تسهیلات به شاغلین و واحدهای کسب و کار فاقد کد کارگاهی تأمین اجتماعی نیز اظهار کرد:

برای شناسایی این افراد با وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه از جمله صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، کشور، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، تعاون، فنی و حرفه ای و بهزیستی کشور، هماهنگی لازم صورت گرفته و بیش از یک میلیون و ۵۰۰هزار نفر از شاغلان شناسایی و احراز شده اند که تاکنون برای ۵۸۰ هزار نفر از آنها پیامک ارسال شده است. براساس آمار، وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشترین رقم را در تعداد شاغلان فاقد کد بیمه به خود اختصاص داده است.

برای اطمینان از ارسال پیامک، از طریق استانداری ها، اتاق اصناف، زیرمجموعه ها و روابط عمومی سازمان‌های مختلف مذاکرات و اقدامات لازم انجام و پیشنهاد شده تا به طور خاص فراخوان عمومی داده شود تا تمام مشمولان بتوانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

 

*** سامانه کارا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس اعلام وزارت کار سامانه کارا از ۲۵ اردیبهشت‌ماه برای ثبت‌نام کارفرمایان و متقاضیان وام کرونا در دسترس بودند، باز شد.

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از سیاست‌های وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار است و براین اساس ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می‌توانند از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

پس از آن نیز از ۱۶ تیرماه متقاضیان فاقد کد بیمه و کد کارگاهی طبق اعلام وزارت کار می‌توانستند برای ثبت‌نام به سامانه کارا آدرس https://kara.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول