کد خبر:124286
پ
حوزه کارگری
وزیر کار خبر داد

نشست خبری وزیر کار/ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان

وزیر کار از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان ماه خبر داد.

وزیر کار از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان ماه خبر داد.

 

*** نشست خبری وزیر کار با اصحاب رسانه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد شریعتمداری نشست خبری با اصحاب رسانه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت:

ما به بازنشستگان به صورت ویژه توجه می‌کنیم، چنانکه در باره همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه امسال در نظر گرفته شد که ۳۰ درصد به سمت همسان‌سازی حرکت کردیم.

با رئیس سازمان برنامه و بودجه مذاکره کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که حقوق بازنشستگان کشوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در همین ماه‌های آینده تا ۹۰ درصد حقوق شاغلین برسانیم ولی به دو برابر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این کار نیاز داریم.

امیدواریم با همت سازمان برنامه و خزانه بتوانیم تا آبان ماه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دهیم و این همسان سازی روی پایه حقوق می‌نشیند.

 

*** همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

 

وزیر کار درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز، گفت:

پس از ۵۷ جلسه با بخش‌های مختلف دولت با دستور رئیس جمهور که در سایه شفاف سازی اطلاعات تأمین اجتماعی به دست آمد ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع دولت پرداخت شد به گونه‌ای که بازنشستگان ۳۰ ساله زیر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و بازنشستگان با ۳۵ ساله سابقه زیر ۳ میلیون تومان دریافت نخواهند کرد.

معادل همین ۳۲ هزار میلیارد تومان یعنی قریب به ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی تأدیه خواهد شد و برای این کار توافق اولیه با آقای نوبخت انجام شده و با آقای دژپسند و سازمان خصوصی سازی نیز توافق خواهد شد.

 

*** الان یک نظام جامع قانونی ناهماهنگ پرداخت داریم

 

شریعتمداری در مورد قراردادهای معین کار، بیان داشت:

موضوع قرارداد کار معین و دیگر قراردادهایی که سازمان‌های دولتی می‌بندند در حوزه فعالیت سازمان امور استخدامی است اما این تنوع قراردادهای موجود ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان دستگاه‌های دولتی به شدت آزار می‌دهد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد:

قرار بود یک نظام جامع پرداخت داشته باشیم، اما الان یک نظام جامع قانونی ناهماهنگ پرداختی داریم و قانون خدمات کشوری هم که قرار بود این وضعیت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اصلاح کند مرتبا تخصیص خورد و عملا از کار افتاد.

 

وزیر کار در باره ساماندهی وضعیت نامطلوب صندوق‌های بازنشستگی نیز، گفت:
در کمیسیون اجتماعی دولت به دنبال لایحه ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی رفتیم که تکلیف قانونی هم بود و از سال ۸۳ بر زمین مانده بود.

 

شریعتمداری با بیان این که لایحه در ۳۴ ماده آمده است گفت:

شورایی وظیفه نظارت بر صندوق‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده خواهد گرفت؛ البته به سمت تجمیع صندوق‌ها نخواهیم رفت کما اینکه بعضی از صندوق‌‌ها از جمله صندوق عشایر و روستائیان به صورت مترقی‌تری اداره می‌شوند و در ۸ لایه به صورت انتخابی به بیمه شدگان خدمات ارائه می‌کند.

 

*** واگذاری ۲ درصد از سهام شستا

 

وزیر کار در ادامه تأکید کرد:

ایجاد صندوق‌های متعدد در لایحه پیش بینی شده است و صندوق واحد نخواهیم داشت.

 

وی با بیان این که صندوق‌های موجود به دلیل مشکلات پارامتریک در حال فنا هستند، گفت:

با ایجاد صندوق‌های جدید کسانی که سابقه کمتر از ۵ سال دارند می‌توانند از صندوق‌های قبلی به صندوق‌های جدیدالتأسیس منتقل شوند و بقیه هم می‌توانند بمانند و پرداخت‌ها هم با تعهد دولت ادامه خواهد داشت تا این صندوق‌ها عمر طبیعی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی کرده و به تدریج عمر آنها به پایان برسد.

صندوق‌های جدید از ابتدا دارای پارامترهای مناسب، قواعد مناسب و پرداختی مناسب خواهند بود و برای حیات مستمر طراحی می‌شوند.

۲ درصد از سهام شستا به مستمری بگیران تأمین اجتماعی واگذار خواهد شد.

 

*** ۶۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات کرونایی به سیستم بانکی بازگردانده شد

 

شریعتمداری در ادامه با اشاره به تأثیر تحریم‌های وحشیانه و بی‌سابقه نظام سلطه و همچنین ویروس کرونا در شئون اقتصادی و اجتماعی اظهار داشت:

هدف اولیه و اصولی تحریم‌ها که رسما در باره آن صحبت می‌کنند شکستن استقامت روانی مردم ایران است.

یکی از محورهای اساسی توجه امام و انقلاب و رهبری، توجه به محرومان و مستضعفان بوده است و در این راستا، توانمندسازی، عدالت‌پروری و نگاه به مسائل اقتصادی کشور دغدغه همه دولت‌ها بوده است.

 

وزیر کار با تأکید بر اینکه جامعه کارفرمایی،‌ جامعه کارگری و جامعه بیکاران و حوزه تعاون که عموما مظلوم واقع شده در حیطه فعالیت ما قرار دارد گفت:
ماشین‌های تولید فقر و محدودیت هم باید از کار بیفتد تا فعالیت‌های ما با موفقیت همراه شود.

شفافیت برای ما در اولویت بوده است. در این راستا مورد هجمه هم قرار گرفته‌ایم اما درنهایت ۱۳۴ هیأت مدیره در ۴ صندوقی که دراختیار داریم اعلام کردیم و نام افرادی که در این کرسی‌ها نشسته‌اند در دسترس همه وجود دارد.

نقشه راه فعالیت‌های شفاف‌ساز را در قالب یک کمیته شفافیت در دستورکار قرار دادیم که جمع‌آوری اطلاعات اولین گام آن است.

 

*** تسهیلات کرونایی

 

وی در خصوص دریافت‌کنندگان تسهیلات کرونایی، بیان داشت:

مردم حتما باید درباره این تسهیلات که یارانه‌دار هستند اطلاعات داشته باشند و در این راستا تا امروز ۶۰۰ میلیارد تومان از منابع پرداختی که استفاده ناصحیح از آن شده بود به سیستم بانکی برگشته و نوع وام به وام یارانه‌ای و با جرائم تغییر کرده است.

 

وزیر کار با تأکید بر اینکه بورسی شدن فعالیت‌های اقتصادی یک راه‌حل شفاف‌ساز است، گفت:

۸۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی وزارت کار بورسی شده است و قریب به ۴۰۰ درصد ارزش بازار بورس ایران در اختیار وزارت کار است.

با عرضه شستا ۱۰ میلیارد دلار به حجم بازار بورس ایران اضافه کردیم و این یعنی انتصابات و تأیید صلاحیت‌ها در پست‌های مدیریتی براساس قواعد سازمان بورس ایران انجام می‌شود.
تا دیروز نمی‌دانستیم در شستا چقدر دارایی وجود دارد و امروز ارزش دارایی‌های شستا روی تابلوی بورس از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان زمان عرضه به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

وی با بیان اینکه ۲ درصد از سهام شستا دراختیار همه مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی قرار خواهد گرفت گفت:

هیأت امنا این موضوع را تصویب کرده و مراحل قانونی آن در سازمان بورس پیگیری خواهد شد و همچنین زمینه اجرا در سازمان بورس فراهم شده است.

 

*** کمک ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق‌های بازنشستگی

 

وزیر کار در ادامه بیان داشت:

صندوق‌های بازنشستگی دارای هویت مستقل هستند اما اگر به هر دلیلی به مشکل بخورند حاکمیت می‌تواند بگوید من مسئولیتی ندارم؟ کما اینکه الان حقوق همه کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح از بودجه عمومی پرداخت می‌شود و از بودجه ۵۰۰ هزار میلیاردی دولت ۱۱۰ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق‌های بازنشستگی است.

 

وی تصریح کرد: به دلیل عدم رعایت برخی اصول و به هم زدن شرایط پارامتریک و امثال آن، شرایطی فراهم شده که دولت مجبور به مداخله و کمک شده است و ۷۵ تا ۸۰ درصد حقوق بازنشستگان از منابع دولت تأمین می‌شود.
یکی از علت‌هایی که صندوق‌ها نمی‌توانند پایداری خود را حفظ کنند، مطالبات آنها از دولت بود که پرداخت نمی‌شد و از هشت سال پیش که قانون تصویب شد، این مطالبات انباشته شده بود، اما امسال توانستیم ۳۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات صندوق بازنشستگی را بگیریم و بتوانیم به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نزدیک شویم.

 

*** پرداخت تسهیلات کرونایی به ۱۰۸ شرکت حمل ‌و نقل

 

وی در ادامه درباره انتشار اطلاعات مربوط به اشتغال و بیکاری بر اساس تعداد بیمه‌شدگان اظهار داشت:

جمع‌آوری اطلاعات از ۳ و نیم میلیون وا حد صنفی و ۸۰ هزار واحد صنعتی در کشور کار آسانی نیست ولی ما آن را شروع کرده‌ایم و آمار بیمه‌شدگان موجود است که با تصویب کمیته شفافیت به تدریج منتشر خواهد شد.

توجه به اقشار آسیب‌دیده از کرونا در دستورکار دولت است چرا که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون شغل تمام وقت و ۶۰ درصد درآمدها در سراسر جهان تحت‌تأثیر کرونا قرار گرفته است.

 

وزیر کار با بیان اینکه یک پرداخت عمومی به همه یارانه‌بگیران به صورت تسهیلات انجام شد، اضافه کرد:

۳ میلیون خانوار براساس بررسی سامانه جامع اطلاعات رفاه ایرانیان بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به مدت چهارماه پرداخت شد که مجموع این حمایت‌ها ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشت که این منابع تأمین شد.

به هر نفر شغل برای کسب و کارهایی که الزام تعطیل آنها از طرف کمیته مقابله با کرونا اعلام شده بود ۱۶ میلیون تومان و به کسب و کارهایی که الزام به تعطیلی نداشتند اما تعطیل شده بودند، به هر نفر شغل ۱۲ میلیون تومان پرداخت می‌شود.
آنهایی که کد کارگاهی داشتند راحت شناسایی شدند و وارد مراحل کار شدند اما بعضی از آنها کد کارگاهی نداشتند که جمع‌آوری اطلاعات آنها طول کشید و چون این موضوع طولانی شد، مهلت ثبت‌نام به پایان تیرماه محدود نمی‌شود و این مهلت تمدید شده است.

۴۷۰ هزار نفر از بنگاه‌ها در حال مراجعه هستند و ۱۷۰ هزار نفر تأییدیه دریافت کرده و برای پرداخت به بانک معرفی شدند.

۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۱۰۸ شرکت حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی درنظر گرفته شده است که ۱۸ یا ۱۹ شرکت مهم دریافت کرده‌اند و بقیه هم دریافت خواهند کرد.

افراد بیمه شده خویش‌فرما و تک‌نفره‌ها مانند راننده‌ها هم از این کمک‌ها بهره‌مند می‌شوند.

 

*** حق مسکن کارگران به زودی در دولت تصویب می شود

 

وی در ادامه اضافه کرد:

حق مسکن کارگران در کمیته فرعی کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و به زودی در کمیسیون اقتصادی و سپس در دولت تصویب می‌شود.

پیشنهاد افزایش حق مسکن از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان است و افزایش حداقل دریافتی کارگران با این کار با نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار بیشتر می‌شود.

 

وزیر کار درباره حق بیمه قرارداد اظهار داشت:

برخی قوانین حاکم بر صندوق‌ها باید بازنگری شوند و حتی در شرایط اجرایی هم این بازنگری باید اتفاق بیفتد چنان که ثابت نبودن عدد حق بیمه قرارداد و تغییر آن از ۶ تا ۱۶ درصد زمینه فساد را هم فراهم کرده است.

 

وی با بیان اینکه در مجلس هم این مشکل حق بیمه قرارداد مطرح شد، گفت:

باید تنقیح قوانین حاکم بر فعالیت‌های تأمین اجتماعی در دستورکارباشد و هم‌زمان ۲ هزار بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی به ۶۰ بخشنامه مشخص خلاصه خواهد شد که این کار نیز شفافیت را به دنبال خواهد داشت.

شریعتمداری با بیان اینکه در جامعه کارفرمایی وقتی از موانع کسب و کار صحبت می‌کنند پیش از همه به مالیات و تأمین اجتماعی اشاره می‌کنند گفت:

اگر این قوانین را اصلاح کنیم میزان درآمدهای سازمان از محل افزایش ایجاد شغل افزایش خواهد یافت و انتقال نیروی کار غیررسمی به نیروی کار رسمی برای ما با اهمیت است.

حق بیمه قرارداد حذف نخواهیم کرد کما اینکه در بسیاری از کشورها نیز وجود دارد اما قوانین آن را اصلاح و تسهیل می‌کنیم.

 

*** آماده واگذاری مدیریت هپکو به ایدرو یا ایمیدرو هستیم

 

وی در خصوص شرکت‌هایی در دولت بابت رد دیون به تأمین اجتماعی داده است، گفت:

۳ و نیم برابر کردن سود این شرکتها در سال ۹۸ که سال سختی هم بود نشان می‌دهد به کارگیری مدیران نخبه جوان و دست‌پاک می‌تواند بازدهی دارایی‌های موجود را افزایش دهد.

 

شریعتمداری با تأکید بر اینکه اغلب سهم‌هایی که اخیرا به تأمین اجتماعی واگذار شده ارزنده است، افزود:

یکی از اینها واگذاری ۵۵ درصدی هپکو است که این شرکت الان سودده نیست ولی قابلیت رشد بالایی دارد.

وزیر اقتصاد به عنوان یک استثنا از ما خواستند که این شرکت بخشی از رد دیون ۳۲ هزار میلیارد تومانی دریافتی سازمان تأمین اجتماعی باشد اما اگر سازمان‌های توسعه‌ای مانند دولت مانند ایدرو و ایمیدرو متقاضی باشند ما مخالفتی با اداره این شرکت از سوی آنها نداریم.

 

*** انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های غیربورسی زیرمجموعه وزارت کار

 

وزیر کار در ادامه اظهار داشت:

انتشار اسامی و رزومه اعضای هیأت مدیرهای شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها ارتباطی با بورسی یا غیربورسی بودن آنها ندارد و یک الزام کلی است.

اگر این اسامی را اعلام نمی‌کردیم مشخص نمی‌شد که افراد غیرمرتبط در این صندوق‌ها حضور دارند و باید تأکید کنم این یک فرایند دوطرفه است به گونه‌ای که ما اطلاعات را منتشر می‌کنیم و شما رسانه‌ها ما در منگنه انجام کار مطلوب قرار دهید؛ اطلاعات را تحلیل و آنالیز کنید و به مردم اطلاعات صحیح را منتقل کنید و مطالبه اجتماعی تولید کنید.

شرکتهای غیربورسی هم موظف هستند صورت‌های مالی خودشان را در کدال و غیر آن افشا کنند.

شفافیت مناقصه‌ها و مزایده‌ها،‌معاملات شرکت‌های تابعه،‌اطلاع‌سانی هفتگی درباره هر شرکت، منشور شفافیت، ارائه مستمر گزارش پیشرفت پروژه‌های نظارتی و منویات رهبر انقلاب در حوزه شفافیت هم در دستورکار ما قرار دارد و به همه شرکت‌ها ابلاغ شده است.

 

*** ۶ میلیون دفترچه بیمه مشترک ابطال شد

 

وی در ادامه بیان داشت:

در ابتدای ورود من دفترچه درمانی تأمین اجتماعی در حال بی‌اعتبار شدن بود و بسیاری از سازمانهای درمانگر آن را نمی‌پذیرفتند و همچنین ۶ هزار میلیارد تومان به بخش دولتی و ۱۰۰۰ میلیارد تومان به دولت بدهی داشتیم که به تدریج آنهار ا پرداخت کردیم.

کاهش هزینه درمان با طرح تحول سلامت در کنار نسخه الکترونیک و نظام الکترونیک خدمات درمانی ممکن خواهد شد.

ما آماده هستیم و منتظر بقیه سازمان‌ها هستیم چنان که با این کار بیش از ۳۰ درصد هزینه درمان تأمین اجتماعی و بقیه سازمان‌ها کاسته خواهد شد.

ما با استفاده از پایگاه رفاهی ایرانیان ۶ میلیون دفترچه مشترک را ابطال کردیم چنانکه این پایگاه با دسترسی به ۶۰ پایگاه داده در یک جدول ۱۰دهکی و ۱۰۰ صدکی درآمد با ضریب خطای پائین همه مردم را براساس کدملی دسته‌بندی می‌کنند.

 

*** کمک به بیکارشدگان ناشی از کرونا

 

وزیر کار در ادامه، بیان داشت:

۲۵۰ هزار نفر بیمه شده که دچار بیکاری اجباری شده‌اند بیمه بیکاری می‌گیرند و سالی ۷ هزار میلیارد تومان به آنها پرداخت می‌شود.

 

وی با اشاره به بیکاری موقت ناشی از کرونا گفت:

این نوع بیکاری اگرچه اجباری است اما موقت است و براساس اطلاعات پایگاه داده ما بازگشت به کار هم پس از کرونا درحال اتفاق افتادن است.

در ستاد ملی کرونا خارج از قانون بیمه بیکاری و بدون رسیدگی کمیته‌ها یک پرداخت کمک کرونایی به بیکاران کرونایی به صورت موقت به مدت سه ماه تصویب شد که البته میزان آن کمتر از بیمه بیکاری بود.

هر ماه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر به خزانه و سازمان برنامه بودجه معرفی شدند که این کمک‌ها را مستقیما خزانه به حساب آنها پرداخت کرد.

۵ هزار میلیارد تومان برای این کار تخصیص پیدا کرده ولی اگر شرایط ادامه یابد این منابع کفایت نمی‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر کار در پایان، اظهار داشت:

اگر بیکاری اجباری این افراد ادامه پیدا کند به سامانه مراجعه کنند و پس از بررسی کمیته‌ها مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول