کد خبر:124332
پ
قاچاق
رئیس کل گمرک:

تعدد دستگاه‌ها و قوانین در حوزه تجارت خارجی یکی از عوامل اصلی رسوب کالا در گمرکات/ دستگاه‌های مسئول در این حوزه هماهنگی لازم را با گمرک ندارند

رئیس کل گمرک ضمن اشاره به اینکه دستگاه‌های مسئول در حوزه تجارت خارجی، باید طبق قانون، تحت مدیریت واحد گمرک به تکالیف خود عمل کنند، از عدم هماهنگی لازم این دستگاه‌ها با گمرک انتقاد و تعدد دستگاه‌ها و قوانین در این حوزه را یکی از دلایل اصلی رسوب کالا در گمرکات کشور معرفی کرد.

رئیس کل گمرک ضمن اشاره به اینکه دستگاه‌های مسئول در حوزه تجارت خارجی، باید طبق قانون، تحت مدیریت واحد گمرک به تکالیف خود عمل کنند، از عدم هماهنگی لازم این دستگاه‌ها با گمرک انتقاد و تعدد دستگاه‌ها و قوانین در این حوزه را یکی از دلایل اصلی رسوب کالا در گمرکات کشور معرفی کرد.

 

*** گمرک ویترین تجارت خارجی کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، گمرک ویترین تجارت خارجی کشور است اما به اعتقاد اکثر کارشناسان این دستگاه با چنین جایگاه و اهمیتی، اختیاری از خود ندارد و همواره تصویری که از این دستگاه منعکس می‌شود، تحت تاثیر اقدامات و عملکرد سایر دستگاه‌ها می‌باشد.
بعنوان مثال، موضوع ارز و مسائل این حوزه از بانک مرکزی، ثبت سفارش از وزارت صنعت و مسئله حمل و نقل از سازمان بنادر بر ایستایی، دپو و رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور تاثیرگذار است، اما همه گمرک را مسئول این مسائل و وضعیت می‎دانند.
حال سوال اینجاست، گمرک ایران با چنین ماهیت و موقعیتی چگونه می‌تواند بر رفع این مشکلات تاثیرگذار باشد و باعث بهبود فضای کسب و کار شود.

 

*** گفتگو با رئیس کل گمرک ایران

 

همانطور که در مقدمه آمد، گمرک ایران علیرغم اینکه ویترین تجارت خارجی کشور است اما همواره تحت تاثیر اقدامات و عملکرد سایر دستگاه‌ها می‌باشد و اقدامات این دستگاه‌ها در مسائل مهمی همچون دپو و رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور تاثیرگذار است، اما همه گمرک را مسئول این مسائل و وضعیت می‎دانند.

در بخش اول از گفتگو با مهدی میراشرفی که بیش از یک سال و نیم است ریاست گمرک ایران را برعهده دارد، با طرح چنین موقعیتی از مجموعه تحت مدیریتش، از وی سوال شد این وضع چه تاثیری در تجارت خارجی کشور دارد و با این ماهیت و موقعیت، چگونه می‌تواند بر رفع این مشکلات تاثیرگذار و عامل بهبود فضای کسب و کار باشد.

 

*** نقش گمرک در تجارت خارجی

 

میراشرفی در پاسخ به این سوال، ضمن تایید شرایط و روند موجود، اظهار داشت:
همانطور که فرمودید، بنده نیز گمرک را یک سازمان حاکمیتی و مجری سایر سازمان‌های متولی بخش تجارت می‌دانم.
ما در ماده دو قانون امور گمرکی، گمرک را به عنوان مرزبان اقتصادی کشور یاد می‌کنیم و در ماده ۱۲ قانون امور گمرکی، گمرک به عنوان مدیر واحد مرزی و مدیریت هماهنگ مرزی در بحث صادرات و واردات، ترانزیت و حوزه مسافر در مبادی ورودی و خروجی کشور تلقی می شود.
سایر سازمان‌ها نیز می توانند تکالیف خود را به این سازمان تفویض کنند و همچنین می‌توانند تحت هماهنگی این سازمان، امور محوله و اموری را که قانون بر آنها محول کرده است انجام بدهند.
آن چیزی که قبلا در سایر موقعیت‌ها نیز به کرات عرض شده است این است که در دنیا معمولا در خیلی از مواد دولت‎ها کل حاکمیت هستند لیکن در کشور ما نیز به معنای واقعی و به صورت شکلی باید همین وضعیت باشد ولی برخی از اجزا و ارکانی که در مرز و مبادی ورودی و خروجی هستند، هرچند آنها نیز بحث مربوط به تمکین قانون را می‌پذیرند ولی تحت نظر گمرک و زیر نظر دولت نیستند.

 

*** عدم هماهنگی دستگاه‌ها با گمرک

 

وی در ادامه تصریح کرد:
اگر چنانچه بخواهیم این وضعیت فعلی را تشریح کنیم به این نحو است که همه دستگاه‌ها مکلف هستند در مبادی ورودی و خروجی تحت مدیریت واحد گمرک به تکالیف خود عمل کنند اما از آنجایی که یک بخشی از این ارکان بیرون از دولت هستند ممکن است که این موضوع به خوبی اتفاق نیفتد و حال اگر به این مساله این را اضافه کنیم که سایر ارکان دولت هم این هماهنگی‌ها را بر نتابند ممکن است وضعیت بغرنج‌تر شود.

امروز تا حدی به همین نحو است و در مبادی ورودی و خروجی، تعداد سازمان‌هایی که قانون بر آنها حکم دارد که متولی بخشی از تجارت باشند، این موضوع در آنها هنوز به صورت جاافتاده و کامل پذیرفته نشده است و این یک بخش از ناهماهنگی‌ها و نابسامانی‌های مبادی ورودی کشور است.

 

رئیس کل گمرک ایران در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا منظور شما این است که برخی دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی هماهنگی لازم را با گمرک ندارند، بیان داشت:
بله، می توانیم به این نحو تعبیر کنیم، زیرا احتمالا به استناد برخی از قوانین موضوعه، خودشان این برداشت را دارند که این موضوع را در مرز هوایی، دریایی و زمین من فلان سازمان باید مدیریت کنم و به همین جهت یکی از مشکلات ما امروز بحث چندگانگی مدیریت در مرزها و چند گانگی برداشت از قوانین موضوعه است.

 

*** علت چندگانگی مدیریت در مرزها

 

میراشرفی در ادامه پیرامون علت چندگانگی مدیریت در مرزها، بیان داشت:
اگر بخواهید بدانید ریشه این موضوع چیست ابتدا باید گفت در کشور ما تعدد سازمان‌های مرتبط با تجارت وجود دارد و بیش از بیست سازمان هستند و به همین میزان تعدد قوانین و مقررات وجود دارد.
اگر به این وضعیت عدم تمکین مدیریت واحد مرزی را اضافه کنیم این نابسامانی در بخشی منبعث از این موضوع است و در بخشی دیگر به این بر می گردد که شرایط تجاری کشور معمولا شرایطی غیرعادی است و ما از ابتدای انقلاب تحت عناوین تحریمی مختلفی زیر فشار هستیم.
این تحریم‌ها در تجارت عدم شفافیت ایجاد می‌کند و همین موضوع به عدم تمکین از مدیریت واحد مرزی اضافه می‌شود و موجب بغرنج‌تر شدن بحث تجارت خارجی می‌شود.
پس آنچه مسلم است و توصیه کشورها و سازمان‌های موفق است، این است که هر کشوری به جهت ارتقای سلامت، کاهش فساد و تسهیل در امور چه تجارت و چه تولید و چه خدمات، می تواند سه کار انجام دهد تا امور را تسهیل کند.

 

*** کاهش قوانین و مقررات

 

رئیس کل گمرک در ادامه گفتگو و با اشاره به ذکر و تشریح دلایل وضعیت موجود که در ابتدا به آنها اشاره شد، پیرامون راه‌حل‌های رفع این مشکلات و کارهایی که در حد توان خود انجام داده است، اظهار داشت:
اولین توصیه به جهت ارتقای سلامت، کاهش فساد و تسهیل در امور تجارت، کاهش قوانین و مقررات است، هر امر واحد باید مرجعی واحد داشته باشد.
به طور مثال برای حوزه بهداشت محیط یا بهداشت غذایی یا بهداشت درمان، متولی واحد مشخص است ولی اگر قانونگذار برای امری واحد چند مرجع متعدد انتخاب کند، ناهماهنگی تشدید می شود.

 

*** تعدد دستگاه‌ها و قوانین در تجارت خارجی

 

میراشرفی در ادامه توضیح داد:
ما در کشورمان در امری واحد چند مرجع متعدد داریم و گمرک موظف است در یک موضوع واحد و یک کالا چه در صادرات و چه در واردات از چند مرجع سوال و پیگیری کند و در برخی مواقع این مراجع به حدی نزدیک هستند که شاید مرزبندی بین آنها سخت باشد.
دنیا تمام موضوعاتی را که اشتراک زیادی دارد به یک مرجع می‌سپارد و در این صورت بسیاری از اختلافات از بین می رود، بعنوان مثال در مباحث رسوب کالا در گمرکات و بنادر کشور، یکی از دلایل رسوب برخی از کالاها مثل ذرت آلوده، برنج و سایر اقلام خوراکی، تعدد مراجع ذیربطی است که قانون به آنها اجازه ورود داده است و گمرک باید از این مراجع متعدد سوال و تعیین تکلیف کند و آنچه مساله را بغرنج‌تر می‌کند این است که هرکدام از این مراجع استانداردهای خاص خود را دارند.

 

*** رتبه‌بندی کشورها در حوزه توانمندسازی تجارت خارجی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل گمرک در پایان با اشاره به اینکه در دنیا پیرامون رتبه‌بندی کشورها در حوزه توانمندسازی تجارت خارجی، سه آیتم مورد بررسی خاص قرار می‌گیرد، بیان داشت:
مدت زمان ترخیص است، هزینه هایی که بابت یک واحد مشخص مثل یک کانتینر ۲۰ فوت اخذ می‌شود و تعداد اسنادی که مورد مطالبه است و در واقع رتبه‌بندی با این سه مورد زمان، هزینه و تعداد اسناد، مورد بررسی و رتبه‌بندی قرار می‌گیرد.
ما الان در گمرک از زمانی که کالا به ما اظهار می شود، در واقع طبق قانون کالا از زمان اظهار، وارد قلمرو گمرکی شده است و تا زمانی که کالا به گمرک اظهار نشود مثل این است که کالا وارد قلمرو گمرکی نشده، پیرامون این سه آیتم، اقدامات خوبی انجام دادیم که مجموع این اقدامات باعث شد در سال ۲۰۱۹ با اجرای پنجره واحد تجاری و عملاً با مباحث مربوط به مدیریت واحد مرزی، موفق شدیم که حدود ۴۰ رتبه شاخص لجستیک کشور را ارتقا بدیم که این موضوع تاییدیه بانک جهانی و سایر سازمان‌های جهانی مرتبط را به همراه داشت و همچنین باعث شد بهبود فضای کسب و کار کشور حدود دو رتبه ارتقا پیدا کند که اگر اینطور نبود ما در رتبه فضای کسب و کار نزول بیشتری را تجربه می‌کردیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول