کد خبر:124364
پ
گلپور
سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت:

قیمت جدید انواع ماسک/ ثبت مراحل تولید ماسک در سامانه جامع تجارت داخلی

سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت ضمن اعلام قیمت جدید انواع ماسک بر ضرورت ثبت مراحل تولید ماسک در سامانه جامع تجارت داخلی تاکید کرد.

سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت ضمن اعلام قیمت جدید انواع ماسک بر ضرورت ثبت مراحل تولید ماسک در سامانه جامع تجارت داخلی تاکید کرد.

 

*** توزیع ماسک بر عهده وزارت بهداشت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جمشید گلپور در خصوص اطلاعیه وزارت صنعت مبنی بر دپوی بیش از ۱۸ میلیون ماسک در کشور، اظهار داشت:

طبق برآورد انجام شده میزان موجودی ماسک بهداشتی در کشور حدود ۱۸ تا ۳۰ میلیون عدد است و هم اکنون علاوه بر تولیدات کارگاهی، صنفی و گروه‌های جهادی، در بخش تولیدات صنعتی، روزانه بیش از ۶ میلیون عدد ماسک تولید و عرضه می‌شود.

هنوز بخشی از ماسک‌های وارداتی که در دوره تشدید کرونا وارد کشور شده، تعیین تکلیف نشده است و با وجود فرآهم شدن مقدمات کار هنوز به انبارهای ذخیره ماسک منتقل نشده‌اند.

 

*** نحوه توزیع ماسک

 

دبیر ستاد مقابله با کرونا وزارت صنعت در خصوص ضروریات نظارت بر روند توزیع و عرضه ماسک در داروخانه‌ها، توضیح داد:

پیش از مصوبه هفته گذشته ستاد لجستیک مقابله با کرونای وزارت صمت، تمام فرآیند توزیع ماسک در کشور در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است.

با توجه به حجم تولیدات در بخش‌های مختلف صنعتی، کارگاهی، صنفی و تولیدات گروه‌های جهادی، مشکلی بابت تامین ماسک در کشور وجود ندارد و طبق معمول روند توزیع ادامه خواهد یافت.

تولیدات گروه‌های جهادی به صورت مستقیم از طریق مبادی تعریف شده در بازار، ایستگاه‌های عرضه ماسک و مراکز مشخص توزیع می‌شود، اما تولیدات بخش صنعتی در اختیار وزارت بهداشت بوده و براساس حواله صادره از سوی آن وزارتخانه توزیع می‌شود.

 

*** ثبت مراحل تولید ماسک در سامانه

 

وی ضمن اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام استفاده از ماسک در کشور، گفت:

با تعریف شرایط ویژه تولید مواد اولیه و ماسک و فرآیند توزیع آن را به صورت الکترونیکی تعریف کردیم.

سامانه جامع تجارت داخلی مبنای اجرای این فرآیند است و روند توزیع مواد اولیه به مراکز مختلف تولیدی باید به صورت روزانه ثبت شود و این رویه طی یک هفته اخیر عملیاتی شده و نظم خوبی در این بخش حاکم است.

به عبارتی در فرایند ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت داخلی، تولید مواد اولیه و تولید ماسک و همچنین توزیع آن از ابتدا تا انتها به صورت سیستمی و قابل رصد در حال انجام است که با تعریف این فرآیند جلوی عرضه خارج از شبکه و حتی در مواردی که گزارش قاچاق ماسک شده بود؛ نیز گرفته شده است.

 

گلپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، افزود:

طبق تعریف کار بخش کارگاهی و گروه‌های جهادی مسئولیت تولید و تامین و توزیع این کالا را در سطح خرده فروشی برعهده گرفته‌اند و تولیدات صنعتی که بالغ بر ۶ میلیون عدد در روز است از طریق داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح کشور عرضه می‌شود.

در مرحله تامین و توزیع بخش داروخانه‌ها نیز همان شرکت‌های پخش قبلی که مسئولیت کار را برعهده داشتند طبق روال پیشین به کار خود ادامه می‌دهند و صرفاً در مصوبه اخیر این موضوع تاکید شده است که ماسک تحویل داده شده به هر فروشگاه زنجیره‌ای یا داروخانه باید حتماً اطلاعاتش در سامانه جامع تجارت داخلی ثبت شود و قیمت مصوب عرضه نیز باید حتما رعایت شود.

 

*** قیمت مصوب انواع ماسک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت در پایان، اظهار داشت:

قیمت مصوب ماسک‌های صنعتی ۱۳۰۰ تومان است و قیمت مصوب ماسک‌های کارگاهی نیز ۱۵۰۰ تومان تعیین شده است که این قیمت مصرف‌کننده می‌باشد؛ در صورت بروز هرگونه تخلف افراد می‌توانند از طریق تلفن گویای ۱۲۴ شکایت خود را اعلام نمایند تا از بازرسان سازمان حمایت و بازرسان سازمان‌های صمت استان‌ها به موارد رسیدگی کنند.

هم اکنون بالغ بر ۱۰ تا ۱۱ میلیون عدد ظرفیت تولیدماسک در کشور ایجاد شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول