کد خبر:124399
پ
اوراسیا
رییس کل سازمان توسعه تجارت:

تشکیل ۳ کارگروه جدید برای همکاری‌های ایران و اوراسیا

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تشکیل ۳ کارگروه جدید برای همکاری‌های ایران و اوراسیا خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از تشکیل ۳ کارگروه جدید برای همکاری‌های ایران و اوراسیا خبر داد.

 

*** آغاز فاز جدید همکاری‌های ایران با اتحادیه اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حمید زادبوم، با اشاره به برگزاری اولین نشست کارگروه مشترک در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۹ به صورت ویدیو کنفرانس با حضور نمایندگان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، از امضای پروتکل این نشست توسط روسای مشترک این کارگروه خبر داد.

طبق این پروتکل که نتیجه مذاکرات صورت گرفته در جلسه مذکور در آن ذکر شده، طرفین بر تشکیل سه کارگروه جدید در زمینه همکاری گمرکی، اقدامات فنی استانداردها و اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی در چارچوب موافقت‌نامه فیمابین توافق کردند.

نشست‌های این کارگروه‌ها پس از تعیین دستورکار، در آینده نزدیک بین نمایندگان دستگاه‌های ذیربط کشورمان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو برگزار خواهد شد و در خصوص موضوعات تخصصی هر یک از حوزه ها بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

همچنین پیشنهادات ایران در خصوص تشکیل کارگروه بانکی و کارگروه حمل و نقل و ترانزیت و همکاری در زمینه های سرمایه‌گذاری، تهاتر و مناطق آزد تجاری در پروتکل درج و مقرر گردید اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از بررسی پاسخ ارائه دهد، ضمن اینکه امکان برگزاری جلسات مشورتی جداگانه برای تشکیل این کارگروه‌ها و زمینه های همکاری وجود دارد.

 

*** رفع مشکلات صادرکنندگان

 

در این پروتکل طرفین بر تشویق همکاری بین مجامع تجاری جهت استفاده حداکثری از ظرفیت موافقت‌نامه موقت به ویژه در چارچوب ماده ۱-۶ موافقت‌نامه موقت فیمابین برای تشکیل منطقه تجارت آزاد، مربوط به گفتمان تجاری و همچنین ارتقای سطح آگاهی بخش های خصوصی ایران و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از موافقت‌نامه مذکور و بازارهای بالقوه طرفها تأکید کردند و در خصوص برگزاری یک مجمع تجاری قبل از پایان سال جاری میلادی توافق کردند.

همچنین با توجه به مباحث مطرح شده در جلسه کارگروه مشترک در خصوص مشکلاتی که صادرکنندگان طرفین در استفاده از موافقت‌نامه موقت با آن مواجه بودند، مقرر شدن طرف‌ها نمونه‌های مشخص این مشکلات را جهت تلاش برای حل و فصل آن‌ها به یکدیگر ارائه دهند.

از دیگر توافقات مطرح شده در پروتکل، می‌توان به تصمیم‌گیری برای برگزاری اولین نشست کارگروه فرعی قواعد مبدا در چارچوب موافقتنامه در سومین فصل سال جاری میلادی، تعیین مقدماتی زمان نشست روسای کارگروه مشترک برای آغاز مذاکرات تجارت آزاد برای اکتبر ۲۰۲۰، تعیین مقدماتی زمان تشکیل کارگروه تجارت کالا و پیشنهاد برگزاری دومین نشست کارگروه مشترک در مسکو در سال ۲۰۲۱ اشاره کرد.

 

*** تشکیل کارگروه‌های جدید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، موافقت‌نامه موقت برای تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از حدود ۲ سال مذاکره در اردیبهشت ۱۳۹۷ میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل پنج عضو روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس، امضا و از پنجم آبان ۱۳۹۸ اجرایی شد.

قرار است این موافقتنامه پس از سه سال و با انجام مذاکرات مربوط بین طرفین، به موافقتنامه تجارت آزاد تبدیل شود.

کارگروه مشترک مطابق ماده موافقتنامه موقت فیمابین، مسئولیت نظارت بر اجرای موافقتنامه، بررسی راه‌های گسترش بیشتر روابط تجاری بین طرف‌ها، ایجاد نهادهای فرعی و بررسی روند مذاکرات آتی برای انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد را بر عهده دارد و جلسات این کارگروه به صورت سالانه برگزار می‌شود.

اولین نشست کارگروه مشترک موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق ویدئو کنفرانس بین روسای مشترک حمید زادبوم رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران و اسلپنف وزیر تجارت اوراسیا و مشارکت، کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو و نمایندگان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دستگاه‌های ذیربط از ایران در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹ در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول