کد خبر:124434
پ
راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی:

الزام تمدید قراردادهاى اجاره مسکن/ ثبت معاملات و اخذ کد رهگیرى

وزیر راه بر اجرایى‌ شدن مصوبات ستاد ملى کرونا پیرامون تمدید قراردادهاى اجاره مسکن تاکید کرد.

وزیر راه بر اجرایى‌ شدن مصوبات ستاد ملى کرونا پیرامون تمدید قراردادهاى اجاره مسکن تاکید کرد.

 

*** تمدید قراردادهاى اجاره مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد اسلامی در نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، دادستان و روساى دادگسترى استان‌ها و رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با موضوع مصوبات بیست و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا ضمن تاکید بر اجراى مصوبات ستاد ملى کرونا، بر اجرایى کردن مواد ٩ و ١ مصوبه در خصوص تمدید قراردادهای اماکن استیجاری و الزامى شدن ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگیرى تاکید کرد و خواستار اتخاذ تصمیم در این باره شد.

 

*** مصوبه ستاد ملى کرونا

 

در بند ٩ مصوبه ستاد ملى کرونا آمده است:

با عنایت به شرایط اقتصادی تحمیلی بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تحریم های ظالمانه و با لحاظ ضرورت حمایت از اقشار آسیب پذیر، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که تا تاریخ ۸ تیر۹۹ هنوز تمدید نشده است در صورت عدم توافق بین طرفین و تمایل مستاجر تا سه ماه پس از اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به پایان شیوع کرونا و اتمام شرایط اضطراری تمدید می شود. حداکثر افزایش اجاره بها یامبلغ رهن برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، کلان شهرهای دیگر شامل مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج، اهواز، قم، کرمانشاه تا ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور تا ۱۵ درصد خواهد بود.

 

*** بندهای مصوبه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این ماده شامل چهار تبصره است که در تبصره یک آن قید شده است:

املاک مورداجاره که قبلا یا در مدت تمدید قرارداد به طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشد، مستاجر می‌بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیله و تحویل آن اقدام کند.

تبصره ۲- مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر اساس این مجوز، به تشخیص دادگاه صالح به تعهدات خود عمل نکنند و موجب تضییف حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.

تبصره ۳- چنانچه مستاجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، واحد قابل تخلیه است.

تبصره ۴- چنانچه در قرارداد اجاره مدت زمان بیشتری نسبت به این مصوبه برای انقضای قرارداد در نظر گرفته شود، مدت زمان قراردادی معتبر است.

در ماده ١ مصوبه بیست و ششم ستاد ملى کرونا آمده است:

در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره مسکن و غیره در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگیری الزامی است.

تبصره: وزارت صنعت، مکلف است امکان دسترسی برخط وزارت راه و شهرسازی را ظرف مدت دو هفته پس از تصویب این بند، برقرار کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول