کد خبر:124443
پ
مدرس
سرپرست وزارت صنعت:

ضرورت تعامل پنج دستگاه نظارتی برای کنترل بازار / خط قرمز سازمان حمایت

سرپرست وزارت صنعت در نشست خبری با اصحاب رسانه بر ضرورت تعامل و همکاری پنج دستگاه نظارتی برای کنترل و بازرسی بازار تاکید کرد.

سرپرست وزارت صنعت در نشست خبری با اصحاب رسانه بر ضرورت تعامل و همکاری پنج دستگاه نظارتی برای کنترل و بازرسی بازار تاکید کرد.

 

*** ضرورت بازرسی و کنترل بازار

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین مدرس خیابانی در نشست خبری مشترک خود با سازمان حمایت ضمن اشاره به جلسه تنظیم بازار رو گذشته، اظهار داشت:

ضرورت بازرسی و کنترل بازار در این مقطع حساس بسیار حائز اهمیت است، محور جلسه دیروز تنظیم و نظارت بازار نیز همین بود.

مجموعه معاونین بازرسی ما در استان‌ها ماحصل اقدام دو سازمان حمایت و سازمان بازرسی و نظارت است که هر کدام طیف وسیعی از ماموریت‌ها را شامل می‌شود البته به دلیل شرایط ساختار اقتصادی کشور ایران همیشه لزوم یک سازمان قدرتمند در حوزه بازرسی احساس می‌شد که به دلیل ساختار این دو سازمان آنها را با هم اقدام کردیم.

حداقل درخواست معاونین بازرسی این است که بعد از اقدام این دو سازمان بزرگ یک ساختار مناسب و به هم پیوسته برای اجرای ماموریت‌های خود داشته باشند.

 

سرپرست وزارت صنعت در خصوص ضرورت بازرسی و کنترل بازار، اضافه کرد:

با توافقی که با سازمان اداری و استخدامی کشور صورت گرفته، این سه اداره رو ذیل معاونت بازرسی قرار داده قطعا به معاونین بازرسی برای بهبود ساختار می کند.

 

*** نوع اعتبارات و خدمات پشتیبانی خودرویی

 

مدرس خیابانی با اشاره به زحمات رییس سازمان حمایت مبنی بر تقویت ناوگان خودرویی و اعتبارات مجموعه بازرسی، گفت:

با رفع مشکلات خدمات پشتیبانی و تامین اعتبارات مجموعه کنترل و نظارت بازرسی، مجموعه کنترل و نظارت قطعا تقویت خواهد شد.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اظهار داشت:

بخشی زیادی از التهابات بازار ناشی از تاثیرات شاخص‌های اقتصادی کلان و به صورت مشخص قیمت ارز است اما با این حال نباید بازار را رها کنیم، زیرا هم دولت و مردم از انتظار دارند و بازار هم تحت کنترل قرار نمی‌گیرد مگر با کمک خود متولیان بازار.

یعنی اگر همکاران ما در سازمان‌های صمت استان‌ها یک همکاری مناسب و سازمان‌یافته‌ای با اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و صنوف و بهره گیری از بازارسان آنها داشته باشند حتی با وجود تعداد اندک بازرسی و وجود سامانه می‌توان نظارت و بازرسی‌ها را هدفمند تر و قدرتمند تر کرد.

 

*** تعامل و همکاری همه دستگاه‎‌های نظارتی

 

مدرس خیابانی با اشاره به ابعاد و گستردگی بازار، گفت:

ما خودمان خواستیم سایر سازمان‌ها مانند تعزیرات حکومتی به ما کمک کنند زیرا ۶۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی، ۸۰ هزار واحد صنعتی، شبکه‌های مختلف تولیدی و توزیعی مختلف و فروشگا‌ه‌های زنجیره‌ای در سطح کشور قطعا از توان نظارتی سازمان حمایت و سازمان نظارت و بازرسی خارج است.

برای همین گستردگی بازار از سازمان تعزیرات حکومتی، دادگستری، اتاق اصناف درخواست کردیم گشت‌ها و همکاری‌های مشترک داشته باشیم اما محوریت و مسئولیت کنترل و نظارت بر بازار با سازمان حمایت است.

سازمان حمایت امروزه یک بازوی اجرایی و کنترلی ستاد تنظیم بازار است، اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار بدون نظارت سازمان حمایت امکان پذیر نیست زیرا اگر نظارت این سازمان بر مصوبات ستاد تنظیم بازار اتفاق نیافتد همچنان قیمت‌های مصوب شده پشت درهای اتاق باقی خواهد ماند و هرگز اجرا نخواهد شد.

زمانیکه ما اعلام می کنیم محور اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نظارت بر انبارها و مراکز نگهداری است حتما سازمان حمایت محور اصلی این موضوع است و سایر دستگاه‌های دیگر نیز باید کمک کنند.

 

وی ضمن اعلام اینکه بی سابقه ترین عدم هماهنگی سازمان نظارت و کنترل بازرسی با تعزیرات حکومتی، افزود:

این عدم هماهنگی به دلیل خواسته من از رییس سازمان حمایت و نیز به دلیل شخصیت رییس این دو سازمان می‎باشد و اگر ناهماهنگی در استانی دیده می ‌شود به دلیل رفتار خاص مدیر آن استان است.

اما به لحاظ کلی و ساختاری، سازمان تعزیرات حکومتی در همه جلسات حضور دارد و در کنار سازمان حمایت قرار دارد.

همه ارکان نظارت اعم از سازمان حمایت، سازمان تعزیرات حکومتی، بازرسان اتاق اصناف، دادستانی و نیروی انتظامی لازمه در بازار حضور داشته باشند و بازار را کنترل و مدیریت کنند.

اداره بازار بدون حضور بازرسان اصناف، بدون حضور متولیان تشکل‌های صنفی و اتاق اصناف اصلا امکان پذیر نیست شبیه به یک شوخی است.

 

*** افزایش قیمت‌ها ناشی از رشد شاخص‌های کلان

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته و و سو استفاده واسطه گران از این موضوع، تاکید کرد:

کار ما این نیست وقتی افزایش قیمت یک کالا متاثر از افزایش تورم، نرخ دستمزد یا شاخص‌های کلان است جلوی آن را بگیریم.

اگر بخواهیم افزایش منطقی کالاها را با گشت‌های ویژه و بازرسی‌های شدید سرکوب کنیم، قطعا جلوی تولید داخلی در سال جهش گرفته خواهد شد.

پس آن بخش از افزایش قیمت‌ها که ماحصل رشد شاخص‌های اقتصادی کلان و تولید است را باید بپذریم البته اگر یک شاخص دو برابر افزایش داشته و در بازار با افزایش پنج برابری همراه بوده، در این مورد باید ورود کرده و مقابله کنیم.

پس با یک نگاه هوشمندانه باید بین گرانی که در چارچوب شرایط اقتصادی تحریم‌های ظالمانه آمریکا و گرانی که در پشت پرده تولید و افزایش قیمت ارز رخ داده تفکیک قائل شویم.

به هرحال باید تولید کننده نفس بکشد و تولید چرخش متوقف نشود در سال جهش تولید نیز توقع افزایش تولید داریم.

 

وی با اشاره به ابتلای بازرسان به کرونا، گفت:

در همین شرایط سخت کرونا ۲۳ بازرس کرونا گرفتند و تعدادی از بازرسان در این راه جان خود را از دست دادند که شهید خدمت محسوب می شوند.

 

*** الکترونیکی کردن سامانه نظارت و بازرسی

 

وی با اشاره به اقدامات سازمان حمایت در خصوص الکترونیکی کردن نظارت و کنترل بازار، گفت:

با انجام این کار در زمان، نیروی انسانی، ناوگان خودرویی صرفه جویی می‌شود.

ما به دنبال سامانه الکترونیکی اسنپ بازرس هستیم که در هرزمان و هر لحظه که نیاز بود بازرس ما به صورت هدفمند در جایی که تخلف رخ داده حاضر شود.

ارسال الکترونیکی پرونده به سازمان تعزیرات کمک می‌کند که اختلاف در تعداد پرونده‌های ارسالی به سازمان تعزیراتی حکومتی رفع شود و بازخورد، جزئیات دقیق و شفافیت گسترده‌ای از بررسی پرونده‌ها خواهیم داشت.

 

وی از سازمان تعزیرات حکومتی درخواست کرد ساخت بستر و زمینه مناسب برای دریافت الکترونیکی پرونده‌ها را فراهم کند و همچنین در ادامه بیان کرد:

سازمان توسعه تجارت و سازمان حمایت بستر را فراهم کرده‌اند و درخواست اولیه از سوی سازمان تعزیرات بوده است و ملاک اصلی ما و سازمان حمایت همین سامانه الکترونیکی خواهد بود.

بازرسی هدفمند به این منظور است که ما باید بدانیم چه کالایی، در کدام نقطه باید مورد بازرسی قرار گیرد، که اینکار بدون سامانه‌ها و بهره گیری از آنها امکان پذیر نیست.

 

وی با ابراز امیدواری از حضور این سامانه در بازرسی‌ها، اظهار داشت:

امروز روزی است که می‌توانیم بگوییم دولت الکترونیک و استفاده از سیستم‌های الکترونیک در بازرسی رسوخ پیدا کرده که این خواسته رییس جمهور است که در زمان شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاد.

هرچه قدر گستردگی این سامانه‌های الکترونیکی ما بیشتر باشد پاسخ دهی ما به ارباب رجوع و مردم، سرعت اجرای نظارت و ماموریت‌های ما نیز بیشتر می‌شود.

 

مدرس خیابانی در ادامه تاکید کرد:

رییس سازمان حمایت به تعزیرات اعلام کند که به هیچ عنوان تعزیرات به هیچ یک از پرونده‌هایی که خارج از سامانه است رسیدگی نکند.

 

*** پویش درج قیمت بر روی محصولات

 

وی در خصوص خرید و فروش محصولاتی که قیمت روی آنها درج نشده است، گفت:

ما از پارسال پویش بدون قیمت، نخرید را شروع کردیم.

احساس ما این است کسانی که قیمت را درج می کند احتمال ارتکاب تخلف و گران فروشی ان کمتر است.

 

مدرس خیابانی پیرامون بازدارندگی جرایم عدم ثبت قیمت بر کالا نیز اضافه کرد:

اگر کالایی قیمتی معادل ۹۰ هزار تومان داشته باشد و قیمت روی ان درج نشده باشد و ۱۰۰ کالا مشابه در آن باشد مغازه دار ۹ میلیون تومان جریمه می‌شود که حتی می‌تواند این اتفاق به کررات بیافتد.

باید تلاش کنیم درج برچسب قیمت نیز نهادینه شود.

اگر مردم از فروشگاه‌هایی که درج قیمت ندارند خرید نکنند ما قطعا در این مسیر موفق تر خواهیم بود.

 

*** دو محور اصلی سازمان حمایت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست وزارت صنعت در پایان با تشکر ویژه از کنترل‌کنندگان و نظارت‌کنندگان بر بازار در این شرایط ویزه، اظهار داشت:

بازرسی در این شرایط که تحت تاثیر شاخص های کلان است یک کار عظیم و جهادی است و بازرسان در این عرصه همواره در حال تلاش هستند.

توجه ویژه به انبارها و مراکز نگه داری باید باشد زیرا نرخ کالاها روز به روز در حال تغییر است و یه عده سو استفاده گر در پی این هستند که کالاها را در این مراکز نگه داری کنند و در زمان مناسب اقدام به فروش کنند.

لذا سازمان حمایت توجه و نظارت ویژه ای باید به مراکز رسمی و غیر رسمی نگه داری کالاهای با دوام داشته باشد.

سازمان حمایت امروز دو محور اصلی دارد یکی بحث قیمت گذاری و یکی بحث کنترل و نظارت است و تلاش این سازمان باید در جهت برقراری تعادل بین اینها باشد و خط قرمز این سازمان نیز تولید باشد.

هرجا دیدید که تولید متضرر است باید به بهانه حرکت چرخه تولید باید از موضع خود عهقب نشینی کنید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول