کد خبر:124475
پ
روحانی
رییس‌جمهوری:

جلسه هیئت دولت/ اعطای وام ودیعه ۵۰ میلیونی به مستاجران تهرانی

رییس‌جمهور در جلسه هیئت دولت از اعطای وام ودیعه ۵۰ میلیونی به مستاجران تهرانی خبر داد.

رییس‌جمهور در جلسه هیئت دولت از اعطای وام ودیعه ۵۰ میلیونی به مستاجران تهرانی خبر داد.

 

*** اعطای وام به خانه اولی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با تبریک فرارسیدن ماه ذی‌الحجه، اظهار داشت:

امسال این ماه عزیز مصادف با ماه مرداد شده که برای ما بسیار خاطره‌انگیز است. در مرداد ماه اتفاقات بسیاری در تاریخ ایران رخ داده که انقلاب مشروطه، عملیات مرصاد و همچنین بازگشت آزادگان به ایران از جمله این رویدادها است.

امروز اولین روز ماه ذی الحجه است که ما می‌توانیم آن را به دلیل ازدواج مولای متقیان علی (ع) و حضرت فاطمه (س) روز ازدواج بنامیم. ازدواج سرآغاز تشکیل خانواده و رکن مهم جامعه ما است.

امسال علیرغم کرونا تاکید ما بر آن است سنت ازدواج مانند سال‌های گذشته ادامه پیدا کند البته مراسم‌هایی که در این مناسبت‌ها داریم را باید حذف یا بسیار محدود کنیم.

دولت مساله ازدواج و تشکیل خانواده را بسیار مهم می‌داند و در سال گذشته و امسال برای وام ازدواج تسهیلات بهتری را در نظر گرفته است و برای کسانی که خانه اولی هستند ۳۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که این روند نیز ادامه خواهد داشت.

 

*** اعطای وام ودیعه ۵۰ میلیونی به مستاجران تهرانی

 

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات مستأجران، گفت:

برای حل مشکل مستأجران دو گام مهم را در هفته‌های اخیر برداشتیم، اولین اقدام تعیین سقف برای اجاره بها بود که یک روند غیرمنطقی و صعودی را طی می‌کرد.

به همین دلیل ستاد ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد در تهران حداکثر افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته نباید بیش از ۲۵ درصد و درشهرهای بزرگ ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد باشد.

اقدام دیگر ما در کمک به مستأجران، اعطای ودیعه از طرف بانک به مستأجران است. دولت تصمیم گرفته خانواده‌هایی که دارای حقوق ثابت هستند و همچنین آنهایی که تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند، بتوانند در تهران ۵۰ میلیون و در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون و در شهرهای کوچک‌تر ۱۵ میلیون وام با سود ۱۳ درصد بگیرند.

این وام کمک بسیار خوبی برای مستأجران عزیز است. مستأجران تهرانی می‌توانند ۵۰ میلیون از بانک قرض بگیرند و سود آن را به بانک برگردانند و پایان قرارداد که معمولاً یکساله است نیز اصل پول را به بانک برگردانند.

از هفته دیگر بانک مرکزی و وزارت مسکن ویژگی‌های دریافت این وام را اعلام می‌کند. این گام جدیدی است که دولت در شرایط سخت کرونایی برای مستأجران برمی دارد.

تلاش می‌کنیم تا پاییز مساله همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین اجرایی و عملیاتی شود. دولت همچنین بعد از ۱۴ سال انتظار، ۳۲ هزار میلیارد تومان طلب سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کرد تا تأمین اجتماعی بتواند این توانمندی را پیدا کند که موضوع همسان سازی حقوق را دنبال کند. سازمان برنامه و بودجه نیز برای مابقی افراد این همسان سازی حقوق را انجام خواهد داد.

 

*** بازگشت ارزهای خارجی از سه کشور

 

وی چاره اندیشی برای بازار و شرایط اقتصادی موجود کشور را یکی از موضوعات مطرح شده در جلسه امروز هیئت دولت اعلام کرد و گفت:

بانک مرکزی در حال تلاش برای هدایت قیمت ارز به سمت قیمت تعادلی است که در این زمینه صادرکنندگان باید با تمام توان به کمک بیایند و طبق مقررات مقدار ارزی که از صادرات به دست آورده‌اند را در سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده و ادامه پیدا خواهد کرد.

همچنین تلاش داریم ارزی که در کشورهای دیگر به عنوان ذخیره داریم استفاده کنیم. در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و حداقل با سه کشور مذاکرات و اقدامات خوبی داشته‌ایم.

 

*** قیمت اجناس بازار متعادل خواهد شد

 

رئیس‌جمهور در ادامه بیان داشت:

از نظر قیمت اجناس باید وزارت صمت یک اقدام جدی انجام دهد. من در جلسه قبلی اقتصادی به وزارت صمت گفتم و امروز هم تاکید کردم که وزارت صمت و بازرگانی اقدامات عاجل انجام دهند. به مردم قول می‌دهیم که ان شاالله قیمت‌ها در بازار متعادل خواهد شد.

در رابطه با تفکیک وزارت صنعت و وزارت بازرگانی مجلس به زودی اقدام قانونی خود را انجام می‌دهد. البته مجلس دو وزارت خانه را تصویب کرده است و وزارت بازرگانی را از صنعت جدا کرده و این اقدام توسط مجلس دهم انجام شده است.

در اواخر دوره دهم مجلس شورای اسلامی تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت تصویب شده و به شورای نگهبان رفته است و در آنجا نیز تصویب شده اما ابهاماتی وجود داشته است که بنا بود مجلس ابهامات را برطرف کند.

بنابراین از نظر ما اینکه دو وزیر باید معرفی شود قانونی است و اینکه قرار است یک جمله حذف یا اصلاح شود مسئله داخلی میان مجلس و شورای نگهبان است که ان شالله به زودی رفع می‌شود. هر زمان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان را رفع کرده و به ما ابلاغ کند ما دو وزیر را به مجلس معرفی خواهیم کرد.

 

*** تولید ۱۱ میلیون ماسک در روز

 

وی در ادامه بیان داشت:

ما در شرایطی هستیم که باید خود را از لحاظ تخت و پزشک و بیمارستان آماده کنیم و بدانیم که بار روی دوش ما در آینده سنگین‌تر خواهد بود. البته ما دعا می‌کنیم که بتوانیم زودتر از دست این بیماری خلاص شویم.

امروز وزیر بهداشت و درمان به من اطلاع دادند که یکی از داروهایی که می‌تواند به بیماران کرونایی کمک کند در هفته آینده به داروهایی که تا امروز در اختیار کادر درمان بود اضافه خواهد شد.

بنابراین همه باید تلاش کنیم تا روند رو به بهبودی باشد. وزیر صمت به من اعلام کرد که ما ۱۱ میلیون ماسک در روز تولید می‌کنیم و در اختیار بازار قرار می‌دهیم. ما باید امکاناتی که برای مردم لازم است را در اختیار آنها قرار دهیم.

 

رییس جمهور در ادامه اضافه کرد:

از این نظر کشور پر تلاشی هستیم و شرکت‌های دانش بنیان و پزشکان و محققین ما روزانه در حال تلاشند و کادر درمان درحال پیشرفت است، اما باید بدانیم که هنوز یک راه طولانی پیش روی ماست و حداقل تا پایان سال این مسیر دشوار را خواهیم داشت.

اینکه فرد با این بیماری جنگید اما برای عروسی دختر و پسر مثل همیشه اقوام و دوستان را دعوت کرد که نمی‌شود و قابل جمع نیست. هر متخصص، هر پزشکی، هر بیمارستانی، هر کشوری هر مقدار قدرت اقتصادی داشته باشد نمی‌تواند حل کند.

باید برای مبارزه با بیماری، رسومات را با شرایط روز منطبق و سازگار کنیم. ما باید حداقل تا زمانی که با این ویروس مواجه هستیم خودمان را به لحاظ محیطی سازگار کنیم.

 

*** آغاز نسل پنجم اینترنت

 

روحانی در ادامه تصریح کرد:

خوشبختانه همانطور که باید در ابن شرایط سخت از لحاظ بهداشتی و درمانی شرایط مناسب و فعالی داشته باشیم همچنان باید از لحاظ نحوه ارتباطات هم شرایط مناسبی داشته باشیم.

امروز توانمندی دولت ما در سایه دو اقدامی است که از سال‌ها پیش این دولت آن را دنبال کرده است یعنی تحول سلامت و تقویت ارتباطات. اگر امروز می‌توانیم در ارتباطات میان خود از آموزش برای سال تحصیلی آینده، بهداشت، کسب و کار راحت حرف بزنیم بخاطر این است که فضای مجازی آماده و شبکه ملی اطلاعات در اختیار داریم.

امروز نسل یک و چهار تا روستاهای ما نیز امتداد پیدا کرده است که اگر نبود در مضیقه فوق العاده بودیم.

در روزهای آینده نسل پنجم اینترنت فعالیت خود را از تهران آغاز می‌کند و به تدریج گسترش می‌یابد. این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال است. نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست، برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

ما سال گذشته مرکز هوش مصنوعی را تحت عنوان مرکز ۱۷۶ تشکیل داده و افتتاح کردیم که البته به یاد شهدای هواپیما بود و امسال هم اعلام می‌کنیم فعالیت نسل پنجم را آغاز خواهیم کرد. از وزارت ارتباطات می‌خواهم در روزهای آینده برای مردم در این زمینه توضیحات لازم را بدهد.

 

*** افرایش روابط با کشورهای همسایه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس جمهور در پایان تاکید کرد:

امیدواریم همکاری‌های ما با کشورهای دوست و همسایه از جمله روسیه، عراق، ترکیه، قطر، پاکستان، افغانستان و همه کشورهای همسایه چه در دریای خزر و خلیج فارس و چه در مرزهای غربی و شرقی مستحکم‌تر باشد. گرچه در این ماه بسیار ذی قیمت ذی‌الحجه شاهد حج پرشکوه از لحاظ جمعیت نیستیم و مردم مسلمان کشورهای مختلف امسال از زیارت خانه خدا محروم هستند و فکر می‌کنم این اولین بار است که در طول قرن‌های گذشته حج برای افرادی غیر از ساکنان عربستان سعودی تعطیل شده است.

مردم باید با دعا و اخلاص خصوصاً در عرفه و عید قربان و قربانی کردن و تقسیم آن در میان فقرا این نقص و کمبود را جبران کنند تا ان شاءالله رحمت خدا شامل حال همه ما و مسلمانان شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید