کد خبر:124510
پ
سد بزرگ مخزنی
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

بهره‌برداری از ۴۲ سد بزرگ مخزنی در ۷ سال گذشته

۴۲ سد بزرگ مخزنی در کشور از سال ۹۲ تاکنون به چرخه آبی کشور وارد شده‌اند و قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۶ سد دیگر نیز به بهره‌برداری برسد.

۴۲ سد بزرگ مخزنی در کشور از سال ۹۲ تاکنون به چرخه آبی کشور وارد شده‌اند و قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۶ سد دیگر نیز به بهره‌برداری برسد.

 

*** سد بزرگ مخزنی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، ایران از جمله کشورهایی به شمار می‌رود که از منابع آبی کمی برخوردار است، بنابراین استفاده از هر امکانی که بتواند به ذخیره‌سازی بیشتر این منابع کمک کرده و وضعیت پایدارتری را در تامین آب مورد نیاز ایجاد کند مورد استقبال قرار می‌گیرد.

در این راستا، سدسازی یکی از اقدامات اساسی در ذخیره‌سازی منابع آب و تامین نیازهای آبی بخش‌های مختلف کشور به شمار می‌رود و روند سد سازی گر چه در کشورمان از سابقه زیادی برخوردار است اما در مقایسه با سایر کشورهایی که از این فرصت حداکثر استفاده را برای تامین آب مورد نیاز کرده‌اند، کمی عقب‌تر هستیم.

آمارها نشان می‌دهد تا قبل از انقلاب اسلامی تعداد ۱۹ سد با حجم مخزن ۱۳ میلیارد و ۴۰۴ میلیون متر مکعب در کشور وجود داشت که در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی تعداد ۱۲۷ سد دیگر به بهره‌بردای رسید.

 

*** آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران

 

بر اساس آمارهای شرکت مدیریت منابع آب ایران در شرایط کنونی ۱۸۶ سد بزرگ مخزنی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۲ سد در دولت های یازدهم و دوازدهم مورد بهره برداری قرار گرفته است، از ابتدای دولت یازدهم نیز تا پایان مرداد ۹۶ تعداد ۲۵سد با حجم مخزن چهار میلیارد و ۵۴۰ میلیون متر مکعب به بهره‌برداری رسیده که نشان از فعالیت موثر دولت یازدهم در این بخش دارد.

تعدادسدهای به بهره‌برداری رسیده از ابتدای دولت دوازدهم تا سوم مرداد سال ۹۹ به رقم شانزده‌سد با حجم مخزن ۷۶۱ میلیون متر مکعب بوده که این روند همچنان ادامه دارد و بیش از ۵۰سد دیگر در آینده افتتاح خواهد شد و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در دولت دوازدهم مقرر است تا پایان سال جاری ۹سد با حجم مخزن ۳۱۷ میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم ۲۴۸ میلیون متر مکعب مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

همچنین تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷سد با ظرفیت یک میلیارد و ۶۲۶ میلیون متر مکعب به بهره برداری خواهد رسید.

 

*** بهره‌برداری از ۷۴ سد تا ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری سروش، دولت برنامه‌ریزی کرده تا در سال‌های بعد تعداد ۷۴ سد با حجم مخزن ۱۶ میلیارد و ۸۲۲ میلیون متر مکعب به بهره‌برداری برسد و در مجموع تعداد ۱۰۰ سد با حجم مخزن ۱۸ میلیارد و ۷۶۵ میلیون متر مکعب به‌سدهای کشورمان اضافه شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول