کد خبر:124543
پ
گیلانپور
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

واردات نهاده‌های دامی ۳۱ درصد کاهش یافت/ لزوم اصلاح سامانه بازارگاه

معاون وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۳۱ درصدی واردات نهاده‌های دامی خبر داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۳۱ درصدی واردات نهاده‌های دامی خبر داد.

 

*** محدودیت در عرضه نهاده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، امید گیلان پور در رسانه ملی با بیان این که اصلاح سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی در دست پیگیری و اقدام است، اظهار کرد:

سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی صرفا برای کنترل توزیع نهاده‌ها در این شرایط نیست بلکه برای حسابداری ملی نهاده‌ها هم اساساً به چنین سامانه‌هایی نیاز داریم و در شرایط فعلی نیازمان به این سامانه‌ها بیشتر است.

اکنون صرفا در وزارت جهاد کشاورزی بر نحوه توزیع، کنترل می‌کنیم و در ثبت سفارش، تامین و تخصیص ارز نقشی نداشته ایم و نداریم.

 

وی با اشاره به اینکه سال جاری شرایط سخت تری را در مقایسه با سال ۹۸ داریم، افزود:

تامین و تخصیص ارز و واردات نهاده‌ها کمتر شده است در نتیجه در عرضه نهاده‌ها، محدودیت داریم.

مسئله مهم این است که این سامانه‌ها بتوانند آن چیزی را که زندگی مشروع فعالان و ذینفعان این صنعت، بازار و زنجیره ارزش است تحت پوشش قرار دهد، اما اکنون در برخی جا‌ها وزارت جهاد کشاورزی مداخله‌های بیش از اندازه و غیرضروری دارد و در جا‌هایی هم برخی ذینفعان، نادیده گرفته شدند که در حال اصلاح این موضوع هستیم.

نقش‌هایی را تعریف کردیم که باید دوباره آن‌ها را تعریف کنیم در نتیجه سامانه بازارگاه باوجود این که توانسته است نقش مثبتی را در کنترل و نظارت بر توزیع بازی کند، اما هنوز با آن چیزی که باید باشد فاصله دارد.

 

گیلان‌پور با بیان اینکه کنجاله در مقایسه با سال ۹۸، ۵۵ درصد کمتر عرضه شده است، گفت:

طبیعی است زمانی که عرضه کمتر است اختلاف قیمت، بیشتر می‌شود.

در شرایطی که میان عرضه و تقاضا، تعادل وجود نداشته باشد، نظام بازار هم کارکرد مناسبی نمی‌تواند داشته باشد، این سامانه‌ها قدری از مسئله را می‌توانند حل کنند با توجه به اینکه با کمبود شدید نهاده کنجاله مواجه هستیم بنابراین بخشی از کارکرد‌ها دچار اخلال می‌شود.

 

*** اصلاح سامانه بازارگاه

 

معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کار‌های کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی در پایان با بیان اینکه این نتیجه‌گری نادرست است که همه مشکلات مربوط به سامانه بازارگاه است، افزود:

در اینکه این سامانه ایراد‌هایی دارد شکی وجود ندارد، اما همه ایراد‌ها نباید به این سامانه منتسب شود.

آن چیزی که اصلاح شده است تحت آزمایش‌های امنیت شبکه قرار دارد بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای اصلاح سامانه بازارگاه اعلام کرد.

اما در آن بخش‌هایی که ما باید الگوی فرآیند‌ها را اصلاح و برای آن برنامه نویسی می‌کردیم، انجام دادیم و بخش زیادی از این ایرادها، به زودی برطرف خواهد شد.

 

*** کمبود ارز

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور نیز با حضور در این برنامه با بیان اینکه بخشی از مشکلات به علت کمبود ارز است، گفت:

روند تامین ارز متناسب با برنامه پیش بینی شده محقق نشده است و طبیعتاً ابزاری مانند سامانه بازارگاه برای کنترل شرایط در وضع محدودیت طراحی شده است.

با توجه به کاهش ۳۱ درصدی واردات نهاده‌های دامی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ در نهاده‌های کنجاله، سویا و جو بیشترین کاهش واردات را داشتیم، اما وضع واردات ذرت مناسب‌تر بوده است.

سال ۹۸ مشکل سال جاری را نداشتیم در ۶ ماه نخست سال ۹۸، قیمت کنجاله و سویا کمتر از قیمت مصوب در بازار عرضه می‌شد.

 

*** سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی

 

نهاوندی در پایان با بیان اینکه سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی با اهداف مشخص، طراحی و اجراء شد، افزود:

بزرگترین مشکل این سامانه این است که با مشورت ذینفعان و دست اندرکاران این بخش، طراحی و اجرا نشد.

یکی از اهداف اصلی طراحی سامانه بازارگاه اتوماسیون فرایند و کاهش زمان و هزینه چرخه توزیع کالا تا دامداری‌ها و مراکز تولید بوده است، اما اکنون این اتفاق در بازارگاه انجام نمی‌شود و زمان بر است.

خارج از سامانه بازارگاه امکان توزیع کالا را نداریم بنابراین این فرآیند یک هفته‌ای تا ۱۵ روز، فرآیند زایدی است که زمان را تلف می‌کند.

زمانی که کالا را در بازارگاه عرضه می‌کنید حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا دارندگان حواله و مصرف کنندگان و واحد‌های تولیدی مراجعه و به خرید کالا اقدام کنند و این طولانی شدن فرآیند در تضاد با اهداف تسریع در توزیع کالا‌های اساسی است.

یکی از ایراد‌های این سامانه این است که قابلیت مانیتورینگی که قبلاً به علت فعال بودن سامانه انبار‌ها وجود داشت را تا حدودی مخدوش کرده است.

اکنون بیشتر افرادی که از طریق وزارت جهادکشاورزی در سامانه معرفی می‌شوند کُد انبار قابل شناسایی ندارند.

 

*** عرضه با ارز مصوب

 

مشاور اتحادیه سراسری مرغ گوشتی نیز در ارتباط تصویری با این برنامه با بیان اینکه با وجود نبود نهاده، سیستم، در عمل نمی‌تواند کارآیی لازم را داشته باشد، اظهار کرد:

مرغدار و تولید کننده هر زمان که اراده کرد از بازار آزاد، ذرت و کنجاله سویا تهیه کرد، اما ذرت را به جای هزار و ۴۰۰ تومان با قیمت ۲ هزار و ۴۰۰ تومان و کنجاله سویا را هم به جای ۲ هزار و ۵۰۰ تومان با قیمت ۸ هزار و ۵۰۰ تومان خریده است.

اگر قرار است این نهاده‌ها با ارز مصوب وارد کشور شود چگونه از بازار آزاد سر در آورده است؟

چگونه است که سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت وارد کشور شده است، اما فقط ۹۰۰ هزار تن آن توسط سامانه بازارگاه با قیمت مصوب و با تاخیر در اختیار مرغدار قرار گرفته است؟

طبیعتاً نهاده‌های موجود در بازار آزاد از طریق تامین کننده‌ها تامین می‌شود، زیرا به جز آن راه دیگری وجود ندارد، زیرا به اندازه کافی تولید سویا در کشور نداریم.

 

*** کار با سامانه برای همه امکان‌پذیر نیست

 

محمد علی کمالی در پایان با اشاره به اینکه در استان‌ها برای اینکه مرغدار‌ها نهاده‌ها را با قیمت مصوب دریافت کنند به امضای طلایی نیاز دارند، افزود:

با توجه به اینکه بخشی از تصدی‌گری توزیع در اختیار کارگزاران دولتی قرار گرفته است و آن‌ها متوجه شدند که سامانه بازارگاه نمی‌تواند به خوبی عمل کند در بسیاری از جا‌ها این سامانه در عمل، دستی و موجب شده است مرغدار مجبور شود مکرر به ساختار‌های دولتی مراجعه کند و امضا‌هایی را بگیرد تا بتواند کار‌های خود را پیش ببرد.

ضریب نفوذ اینترنت در همه جای کشور یکی نیست و برخی مرغداران در مناطق دور افتاده کشور به اینترنت دسترسی ندارند تا بتوانند از سامانه استفاده کنند.

 

*** مشکلات سامانه بازارگاه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به بررسی‌های این سامانه، بیان کرد:

با بررسی‌هایی که بر روی سامانه بازارگاه داشتیم متاسفانه مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آن باید تلاش کرد.

نخستین مشکل این سامانه، امکان دخالت در سامانه است که به واسطه فضای مدیریتی می‌توانند به راحتی در آن دخالت کنند. همچنین تولیدکنندگان خرد امکان ثبت سفارش را ندارند و امکان نظارت برای دستگاه‌های متولی مانند کمیسیون کشاورزی، تعریف نشده است.

محمدجواد عسکری در ادامه افزود:

در موضوع بازارگاه باید چکش کاری جدی انجام شود تا اتفاق‌های خوبی بیفتد، زیرا امنیت غذایی یکی از مباحث بین المللی و ملی است.

اگر مدیریت شفاف و نظارت شدیدی را لحاظ کنیم در موضوع بازارگاه، مطمئن به موفقیت‌هایی دست پیدا خواهیم کرد و رضایت مندی ایجاد خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول