کد خبر:124551
پ
منادی
رییس کمیسیون آموزش مجلس:

طرح دوفوریتی برای لغو کنکور ارشد تدوین شد/ اصلاح قانون پذیرش دانشجو

رییس کمیسیون آموزش مجلس از تدوین طرح دوفوریتی برای لغو کنکور ارشد در سال جاری خبر داد.

رییس کمیسیون آموزش مجلس از تدوین طرح دوفوریتی برای لغو کنکور ارشد در سال جاری خبر داد.

 

*** اصلاح قانون پذیرش دانشجو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علیرضا منادی سفیدان با اشاره به نشست فوق‌العاده شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی که با حضور وزیر علوم و معاونان وزیر برگزار شد، اظهار داشت:

تصمیم مهمی که در این نشست پیشنهاد کردیم و مورد استقبال وزیر و اعضای شورا قرار گرفت، ورود مجلس به موضوع اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور است.

ماده ۴ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور صراحت دارد، سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته بر اساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و تأثیر معدل داوطلب در رشته‌های مرتبط توسط وزارتین انجام می‌شود که این ماده مورد اصلاح قرار خواهد گرفت.

 

*** پذیرش دانشجو ارشد با سوابق تحصیلی

 

وی با اشاره به پیشنهاد داده شده برای سنجش دانشجو فقط از طریق سوابق تحصیلی، گفت:

بر همین مبنا مقرر شد مجلس و کمیسیون آموزش در جهت اصلاح این ماده قانونی طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو فقط از طریق سوابق تحصیلی صورت پذیرد که این پیشنهاد مورد موافقت وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گرفت.

تلاش داریم در همین مدت باقی مانده این طرح را تدوین و به تصویب مجلس برسانیم تا سال جاری نیز کنکور ارشد ۹۹ برگزار نشود و پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد.

البته با توجه به شرایط خاص سال جاری وزیر علوم این مسئله را در ستاد ملی کرونا نیز پیگیری می‌کند تا حداقل کنکور سال ۹۹ برگزار نشود و به موازات این پیگیری‌ها برای سال ۹۹، مجلس به دنبال تصویب دائمی این قانون است.

 

*** حذف کنکور از اهداف اصلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پایان با بیان اینکه حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس یازدهم پیگیری می‌کند، افزود:

براساس قانون، در کنکور سراسری مجوزهایی صادر شده که ۸۵ درصد صندلی‌های وزارت علوم بدون برگزاری کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی تکمیل شود، بنابراین کنکور فقط برای ۱۵ درصد صندلی‌های رشته‌ها و دانشگاه درجه یک برگزار می‌شود.

حذف کامل کنکور در همه مقاطع در دستور کار کمیسیون آموزش قرار دارد و تاکنون نیز مقدماتی برای آن در کمیسیون اندیشیده شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول