کد خبر:124591
پ
جهش تولید
معاون امور صنایع وزیر صمت:

ضرورت ارتقای کیفیت تولیدات داخلی در جهت توسعه بازارهای صادراتی

معاون امور صنایع وزیر صنعت بر ضرورت ارتقای کیفیت تولیدات داخلی در جهت توسعه بازارهای صادراتی تاکید کرد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت بر ضرورت ارتقای کیفیت تولیدات داخلی در جهت توسعه بازارهای صادراتی تاکید کرد.

 

*** حمایت از تولید داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهدی صادقی نیارکی در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان کرمان، اظهار داشت:

برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جهش تولید در هفت محور و ۴۰ پروژه به استحضار فعالان اقتصادی و ذی نفعان و آحاد جامعه رسیده و با حضور وزیر این محورها در چهار بعد و رویکرد اصلی این وزارت دسته‌بندی مجدد شد و اجرای طرح ها با جدیت دنبال می‌شود.

 

وی با اشاره به محور نخست جهش تولید، افزود:

ذیل این محور برنامه‌های مختلف وجود دارد و مهمترین آن نهضت ساخت داخل است که با این فعالیت به دنبال کاهش واردات کشور به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان طی برنامه سه ساله هستیم و چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی در نهضت ساخت داخل می‌تواند ۱۰ هزار میلیارد تومان واردات ایران را کاهش دهد.

 

*** برگزاری میز ساخت داخل

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت با بیان اینکه ۱۱ میز ساخت داخل نیز در وزارت صنعت، معدن و تجارت بین نیازمندی‌ها و توانمندی ها ایجاد شده، تصریح کرد:

در حوزه تولید خودرو ۳۳۰ میلیون یورو قرارداد بین خودروسازان و قطعه‌سازان منعقد شده در حوزه تجهیزات آی سی تی بین چهار اپراتور اصلی از جمله همراه اول، ایرانسل و مبین نت قرارداد بین تجهیزات سازان با ارزش ۱۱۸ میلیون یورو منعقد شد و همچنین در حوزه صنایع پتروشیمی و فولاد و همچنین صنعت مس سال گذشته در دستور کار قرار داشت و اقدامات خوبی انجام شده است.

 

صادقی نیارکی با بیان اینکه طی سال جاری تغییراتی در روند ساخت داخل ایجاد شده است، گفت:

میزهای ساخت داخل سال ۹۹ ادامه یافت و بومی‌سازی لوازم خانگی با ۶۰ میلیون یورو، صنایع و ماشین آلات معدنی و راه‌سازی نیز ادامه می‌یابد، با این تفاوت که آمیزه‌های پلمیری را میز ساخت داخل را در سال ۹۹ خواهیم داشت و در حوزه صنایع معدنی و فلزی راهکارهایی را وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌کند.

 

*** ممنوعیت واردات

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت، با اشاره به اینکه استان‌ها رتبه‌بندی خواهند شد، خاطرنشان کرد:

۱۲۰ میلیون یورو سهم استان کرمان در راستای داخلی سازی و کاهش ارزبری است و در این زمینه سازمان صنعت، معدن و تجارت باید توانمندی استان را به نیازمندی‌ها وصل کند، تشکل‌های صنفی تخصصی و عمومی استان‌ها می‌توانند به احصای نیازمندی واحدها کمک کنند و این نیازمندی به توانمندی درون استان وصل شود و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنایع امروز در استان کرمان وجود دارد که خود صنایع از این توانمندی‌ها درون استان مطلع نیستند و برای تامین نیازها از راه‌های دورتری مایحتاج خود را تامین می‌کنند.

 

صادقی نیارکی در خصوص ۲۵۰۰ ردیف تعرفه مشمول ممنوعیت واردات، اظهار داشت:

محور بعدی توسعه صادرات، مدیریت واردات است که این حوزه مکمل دیگر محورها است و در این زمینه ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه، تاکنون مشمول ممنوعیت ثبت سفارش شد که این ممنوعیت به ظرفیت‌ها و تولید کشور کمک می کند، در جایی که توان ساخت داخل وجود دارد نباید واردات کنیم و توسعه صادرات از سال ۹۸ با ارز صادرکننده جزو تکالیف ما قرار گرفته است و باید نفت را به عنوان پروژه میان نسلی ببینیم و کشور با توسعه صادرات ادامه یابد.

محور سوم تکمیل طرح نیمه تمام است و در این زمینه چهار هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در کشور وجود دارد، وزارت صنعت، ۲۰۰ طرح با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را در قالب پویش تولید و تداوم تولید هر هفته افتتاح می کند و این طرح‌ها طی هفته جاری با حضور رییس جمهوری در کشور به بهره‌برداری می‌رسند و نیز محور آخر جهش تولید نیز تنظیم بازار است که امسال در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

 

*** حمایت‌های وزارت صمت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون امور صنایع وزیر صنعت در پایان پیرامون اولویت‌های وزارت صنعت، اظهار داشت:

نهضت ساخت داخل، به هم‌رسانی نیاز و تولید، افزایش صادرات، کاهش واردات و افزایش خود اتکایی با نوآوری جزو محورهای اعلامی وزیر صنعت، معدن و تجارت است که به صورت جدی توسط این وزارت پیگیری می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول