کد خبر:124622
پ
فرار مالیاتی
مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی:

سوء استفاده از کارتن‌خواب‌ها برای فرار مالیاتی/ پیشگیری از ثبت شرکت‌ صوری

مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی، سوء استفاده از کارتن‌خواب‌ها را راهی برای فرار مالیاتی از سوی افراد فرصت طلب عنوان کرد.

مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی، سوء استفاده از کارتن‌خواب‌ها را راهی برای فرار مالیاتی از سوی افراد فرصت طلب عنوان کرد.

 

*** سوءاستفاده از کارتن‌خواب‌ها برای فرار مالیاتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین تاجمیر ریاحی در خصوص فرار مالیاتی، اظهار داشت:

طی سال‌های اخیر، اشخاصی فرصت‌طلب با ثبت شرکت صوری (کاغذی) به ‌نام افراد فاقد صلاحیت و اهلیت، اقدام به اعمال مجرمانه از قبیل فرار مالیاتی، پولشویی، قاچاق کالا یا اخذ تسهیلات بانکی به‌صورت غیرمجاز کرده‌اند که با توجه به اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۹۴ و به استناد بند ۵ ماده ۲۷۴ قانون مذکور، این اشخاص تحت تعقیب قضایی و اعمال مجازات کیفری قرار می‌گیرند.

 

وی با هشدار به افراد سودجویی که به منظور فرار مالیاتی مبادرت به ثبت شرکت صوری می‌کنند، گفت:

ثبت و استفاده از شرکت صوری در انجام معاملات غیرواقعی، مطابق ماده ۲۷۴ قانون مالیات‌های مستقیم جرم محسوب می‌شود، بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که افراد سودجو، اشخاص بی‌بضاعت و فاقد صلاحیت و اهلیت را اجیر کرده و حتی بدون حضور آنان در مراجع ثبت شرکت‌ها و صرفا از طریق تنظیم وکالتنامه‌های با حق توکیل بلاعزل، اقدام به ثبت شرکت کرده و از اشخاص مذکور در سمت‌های مدیرعامل، رییس هیأت مدیره یا نایب رییس استفاده می‌کنند، بدون اینکه آن اشخاص خودشان اطلاعی از موضوع داشته باشند.

 

*** عدم امکان شناسایی صاحبان واقعی درآمد

 

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی، با بیان اینکه ثبت این‌گونه شرکت‌ها، معمولا به منظور عدم امکان شناسایی صاحبان واقعی درآمد و نهایتا فرار از پرداخت مالیات انجام می‌شود، گفت:

به‌دلیل خلاهای قانونی، رویه‌های غلط موجود و سایر عوامل، ثبت این‌گونه شرکت‌ها در سال‌های گذشته رشد قارچ‌گونه داشته است و با ثبت این‌گونه شرکت‌ها و سوءاستفاده از عدم اطلاع و آگاهی افراد فاقد شرایط و بی‌بضاعت مانند کارتن‌خواب‌ها، دستفروشان و غیره، معاملات کلانی به‌نام آنان انجام و فرار مالیاتی در سطح گسترده‌ای شکل می‌گیرد.

 

تاجمیر ریاحی، ضمن هشدار به کسانی که به این نحو اقدام به ثبت شرکت به منظور فرار از پرداخت مالیات می‌کنند، اظهار داشت:

با رصد و اقدامات گسترده از طریق سامانه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی، این‌گونه شرکت‌ها و عوامل سوءاستفاده ‌کننده از آن، شناسایی و از طریق مراجع قضایی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

 

*** پیشگیری از ثبت شرکت‌های صوری

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، بیان داشت:

به منظور پیشگیری از ثبت شرکت‌های صوری، باید اقدامات لازم در هنگام ثبت شرکت از قبیل راستی ‌آزمایی و بررسی اطلاعات موجود در بانک‌های اطلاعاتی به عمل آید تا به ‌نام اشخاص فاقد شرایط، شرکت به ثبت نرسد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول