کد خبر:124618
پ
رئیس‌جمهور
معاون اول رییس جمهور:

مهارت‌آموزی به کاهش بیکاری کمک می‌کند/ نیروی انسانی مهم‌ترین عامل توسعه

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهمیت وجود نیروی انسانی کارآمد برای توسعه کشور عنوان کرد مهارت‌آموزی کمک فراوانی را به کاهش بیکاری خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اهمیت وجود نیروی انسانی کارآمد برای توسعه کشور عنوان کرد مهارت‌آموزی کمک فراوانی را به کاهش بیکاری خواهد کرد.

 

*** نیروی انسانی عامل توسعه کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش،  اسحاق جهانگیری نیروی انسانی را به عنوان مهم‌ترین عامل توسعه کشور یاد و خاطرنشان کرد:

اگر آسیب‌شناسی کنیم ایران علیرغم چند دهه تلاش در جهت توسعه و تدوین برنامه‌های متعدد توسعه‌ای نتوانسته به جایگاه مطلوب خود در توسعه دست پیدا کند، حتما یکی از مهم‌ترین دلایل این است که نیروی انسانی از مهارت کافی برخوردار نبوده و متناسب با شرایط پرورش نیافته است.

 

وی با اشاره به اینکه تربیت نیروی انسانی وظیفه اصلی نظام آموزشی کشور است، تصریح کرد:

علاوه بر آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، تعداد زیادی مراکز و موسسات آموزشی خصوصی نیز در کشور وجود دارد که این یعنی نهادهای متولی آموزش و توسعه به اندازه کافی در کشور ایجاد شده اما برون داد و دستاوردهای لازم محقق نشده است، مهارت آموزی را از نیازهای اصلی کشور است و باید در کشور به یک گفتمان تبدیل شود و بتواند جایگاه خود را در نظام اداری کشور باز کند.

 

معاون اول رییس جمهور با ذکر خاطره‌ای از دوران تصدی وزارت صنایع، خاطرنشان کرد:

در آن زمان که موضوع نوسازی صنعت مطرح شد، برخی تصور می‌کردند که باید ماشین‌آلات و ابزارها تعویض شود، اما نوسازی صنعت یعنی ساختار نیروی انسانی متناسب با صنعت تعریف شود و نیروی انسانی برای فعالیت و کار در عرصه صنعت دوره‌های آموزشی و مهارت‌های لازم را طی کند.

 

*** اقتصاد کشور

 

وی با تأکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای کشور باید پیش‌بینی‌های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و آموزش مهارت‌ها را متناسب با اقتصاد سال‌های آینده ارائه دهد، افزود:

اقتصاد کشور که سال‌های متمادی به شکل سنتی بوده، امروز خواه ناخواه به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است و شرکت‌های دانش بنیان سهم بیشتری در این اقتصاد پیدا کرده‌اند و باید تلاش کنیم مهارت‌ها نیز به روزرسانی گردد و متناسب با اقتصاد دیجیتال به نیروی انسانی کشور آموزش داده شود.

 

جهانگیری با تاکید بر اینکه گواهینامه‌های مهارتی باید در نظام اجرایی و اداری کشور ارزش و جایگاه خود را پیدا کنند، گفت:

این گواهینامه‌ها باید در طبقه‌بندی مشاغل و سیستم اداری به رسمیت شناخته شود و چنانچه نیاز باشد دولت مصوبه‌ای در این خصوص به تصویب خواهد رساند البته باید آموزشگاه‌های ارائه دهنده مهارت و دوره‌های آموزشی نیز از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.

 

*** حوزه اقتصاد دریا محور

 

جهانگیری در ادامه با اشاره به گزارش‌های ارائه شده در جلسه در خصوص برنامه‌ریزی برای آموزش مهارت‌ها در حوزه اقتصاد دریا محور، تصریح کرد:

اقتصاد دریا محور یکی از جهت‌گیری‌های اصلی اقتصاد کشور است و باید در این زمینه تلاش‌های جدی انجام دهیم زیرا در سال‌های پیش با وجود چند هزار کیلومتر ساحل هنوز نتوانسته‌ایم آنطور که باید از دریا استفاده کنیم و فرصت‌های شغلی متعدد مرتبط با دریا نظیر حمل و نقل دریایی، کشتی‌سازی، صیادی و … را افزایش دهیم.

 

وی با اشاره به طرح پیشنهادی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور برای آموزش مهارت به بیکاران، گفت:

لازم است این پیشنهاد در قالب طرحی جامع تدوین شود و اگر به شکل مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب به آن پرداخته شود می‌تواند گام موثری در اشتغال‌زایی و از بین بردن بیکاری باشد.

 

معاون اول رییس جمهوری پیرامون دغدغه‌های مطرح شده در جلسه مبنی بر الزام تعطیلی آموزشگاه‌های مهارتی آزاد کشور در شرایط کرونایی، اظهار داشت:

امروز هیچ یک از واحدهای تولیدی در کشور تعطیل نیستند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند که لازم است با تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی، فعالیت آموزشگاه‌های مهارتی آزاد نیز استمرار پیدا کند.

 

*** مهارت‌آموزی در راستای کاهش بیکاری

 

معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به ایجاد پارلمان کارشناسان و مربیان کانون‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد کشور، گفت:

ایجاد این پارلمان ایده‌ای خلاقانه بوده است که می‌تواند به ارتقاء جایگاه آموزشگاه‌ها و مهارت آموزی در کشور کمک کند و تجربه نشان داده هرگاه به سمت مشورت با فعالان و ذینفعان هر بخش حرکت کرده‌ایم، دستاوردها و نتایج مثبتی حاصل شده و این مجموعه‌ها تقویت شده‌اند.

 

معاون اول رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه نباید از اینکه نهادهای مدنی قدرت پیدا کنند واهمه داشته باشیم، تصریح کرد:

اداره کشور نیازمند شکل‌گیری این نهادها است و این نهادها سرمایه‌هایی در اختیار دولت هستند اما متأسفانه بعضا دیده می‌شود که وقتی چنین نهادهایی شکل می‌گیرند، عده‌ای تلاش می‌کنند که آنها را زمین بزنند.

هفته مهارت را به همه کسانی که برای مهارت افزایی در کشور تلاش می‌کنند تبریک می‌گویم و امیدوارم با ارتقاء جایگاه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های آموزشگاه‌های آزاد شاهد افزایش مهارت در نیروی انسانی و کاهش بیکاری در کشور باشیم.

 

*** ابراز دغدغه‌ها و پیشنهادات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در جلسه دیدار رییس سازمان فنی و حرفه‌ای و جمعی از مدیران کانون‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد کشور همچنین رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات این سازمان در جهت ارتقاء توانمندی نیروی انسانی ارائه کرد و به تشریح طرح پیشنهادی خود برای مهارت آموزی به جوانان و افراد بیکار در کشور پرداخت.

همچنین در این نشست تعدادی از معاونین و مدیران سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و نیز مدیران کانون‌های صنفی آموزشگاه‌های آزاد به بیان دغدغه‌ها و پیشنهادات خود برای ارتقاء جایگاه مهارت آموزی در کشور و به روز رسانی تجهیزات آموزشی پرداختند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول