کد خبر:124662
پ
دلیگانی
عضو هیئت رئیسه مجلس:

سیاسی‌کاری در معرفی وزیر جدید صمت/ ایرادات ایجاد وزارت بازرگانی

عضو هیئت رئیسه مجلس با انتقاد از سیاسی‌کاری در معرفی وزیر پیشنهادی صمت به بهانه تشکیل وزارت بازرگانی ، معتقد است گروکشی‌های سیاسی نبایستی به معیشت مردم صدمه بزند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با انتقاد از سیاسی‌کاری در معرفی وزیر پیشنهادی صمت به بهانه تشکیل وزارت بازرگانی ، معتقد است گروکشی‌های سیاسی نبایستی به معیشت مردم صدمه بزند.

 

*** ایرادات شورای نگهبان به ایجاد وزارت بازرگانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسینعلی حاجی دلیگانی با ابراز اینکه دولت مدت زیادی به دنبال دریافت مصوبه ی ایجاد وزارت بازرگانی از مجلس دهم بود، اظهار داشت:

مجلس دهم بر اساس آن چه که مطالعه کرده بود و نگرانی هایی که داشت تا این اواخر موافقت نکرد تا اینکه در آخر مجلس دهم با تلاشهای بی وقفه آقای لاریجانی و حضور شخص رئیس جمهور در مجلس برای مجاب کردن نمایندگان مجلس دهم برای تشکیل این وزارتخانه بالاخره در اواخر مجلس دهم این طرح رای آورد که وزارتخانه صمت به دو وزارتخانه تقسیم شود.

این مصوبه برای تصویب به شورای نگهبان فرستاده شد و با ایراداتی برگشت خورد، ولی عمر مجلس دهم برای اصلاح این ایرادات به پایان رسیده بود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در مورد ایرادات شورای نگهبان به تشکیل وزارت بازرگانی گفت:

ایرادهای شورای نگهبان دو مورد بود. ایراد اول ، اصل ۷۵ بود زیرا معتقد بود این لایحه بار مالی دارد. دولت این اشکال را رفع کرد و برای شورای نگهبان فرستاد ،‌ و سرانجام شورای نگهبان پذیرفت که این مصوبه با اصل ۷۵ مغایرت ندارد.

 

وی در مورد ایراد دوم شورای نگهبان، افزود:

در متن این مصوبه آمده این دو وزارتخانه با همان وظایفی که داشته‌اند به سال قبل از ایجاد وزارت صمت بر می‌گردند، ایرادی که شورای نگهبان داشت این بود که قوانینی که از زمان وزارت صمت تشکیل شده و مشترک است تکلیفش چه می‌شود.

این ایراد شورای نگهبان هم اکنون در کمیسیون اجتماعی بررسی می شود و در دستور کمیسیون هست که بررسی کند و به جمع بندی برسد و گزارشش را به صحن مجلس بدهد که در پیگیری اخیر بنده متوجه شدم که این مصوبه در نوبت کمیسیون است.

 

*** دود بی قانونی به چشم مردم می رود

 

حاجی دلیگانی با انتقاد از بلاتکلیفی وزارت صمت گفت:

الان بلاتکلیفی وزارت صمت باعث سردرگمی صادرکنندگان، واردکنندگان و به طور کل تجار کشور در این شرایط حساس شده است بنابراین حالا که وضعیت این چنین است بایستی به همان قانونی که به موجب آن وزارت صمت تشکیل شده بوده و قانون جدید هنوز مصوب نشده و نهایی نشده است، قوه مجریه عمل کند و الا دود این بی قانونی به چشم ملت ایران می رود.

در این مدت از مجلس یازدهم، مجلس تمام تلاشش این بوده که در راستای قانون عمل کند اما نامهربانی‌ها و بی‌قانونی‌های متعددی را از دولت یازدهم مشاهده می‌کنیم، یکی از آنها هم همین است.

علی رغم این که دولت تا ۲۱ مرداد ماه بیشتر فرصت برای معرفی وزیر پیشنهادی صمت ندارد به دنبال بهانه می‌گردد که به شکلی زیر بار آن نرود.

وزیر قبلی را خود آقای رئیس جمهور عزل کرد و سرپرست گذاشت. در این دو ماه و حدود ۵۰ روزی که گذشته رئیس جمهور بایستی فرد مد نظرش‌ را برای وزارت صمت معرفی کند و نمی‌تواند منتظر بماند به بهانه این که قانون ممکن است بعدا تغییر کند.

 

وی با تصریح بر اینکه مجلس یازدهم به اجرای قانون حساس است، گفت:

توصیه و نصیحتم به آقای رئیس جمهور این است که بی‌قانونی نکند.

رئیس جمهو ابتدای کار گفتند من یک حقوقدانم، یک حقوقدان نبایستی به خودش اجازه بدهد که این بی قانونی صورت پذیرد.

حاجی دلیگانی با ابراز نگرانی از اینکه اگر هم اکنون هم رئیس جمهور وزیری را به مجلس معرفی کند دیر است، گفت:‌

بنای مجلس بایستی بر تصمیم بر اساس کار کارشناسی و مستقل باشد بنابراین ممکن است به وزیر پیشنهادی رای اعتماد داده شود و ممکن است رای اعتماد داده نشود و حال سؤال این است که تکلیف وزارتخانه به این مهمی چه می شود؟‌

 

*** تنظیم بازار رها شده است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به نقش مهم وزارت صمت در شرایط حساس فعلی، اظهار داشت:

این وزارتخانه در این شرایط وضعیت مهمی بر عهده دارد خصوصاً تنظیم بازار که اصلاً رها شده است. بنابراین دعواها و گروکشی های سیاسی نبایستی به معیشت مردم صدمه بزند.

مهمترین وزارتخانه ای که مورد اشاره در تحقق شعار سال است وزارت صمت است که مستقیماً مربوط به تولید و جهش تولید است اما بی توجهی به ساماندهی آن یعنی دولت بنا دارد عملاً و علناً جلوی جهش تولید را بگیرد.

قطعا مجلس در مقابل بی قانونی ها واکنش مناسب را خواهد داشت و هر شخص دیگری که بخواهد بی قانونی کند برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید