کد خبر:124696
پ
فاضلاب
وزیر نیرو:

دریافت نصف قیمت تمام شده برق بدون احتساب بهای سوخت

وزیر نیرو از دریافت نصف قیمت تمام شده برق بدون احتساب بهای سوخت از مردم خبر داد.

وزیر نیرو از دریافت نصف قیمت تمام شده برق بدون احتساب بهای سوخت از مردم خبر داد.

 

*** اهداف صنعت برق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان در رسانه ملی درباره وضعیت مصرف آب و برق در کشور، گفت:

اگر آمار حدود ۱۵ سال اخیر را بررسی کنیم در هر سال به طور متوسط اوج بار نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است، از دو سال گذشته برنامه مدیریت مصرف را شروع کردیم و در تابستان ۹۷ موفق شدیم ۵ درصد رشد را به زیر ۳ درصد کاهش دهیم و در تابستان گذشته به ۱ درصد رساندیم و نتیجه این برنامه خاموشی صفر در تابستان ۹۸ بود.
در صنعت برق هدف گذاری‌های متعددی از جمله افزایش تولید انرژی داریم که هر ساله حدود ۱ میلیون مشترک جدید به آن اضافه می‌شود و در قبال افزایش انرژی، امکان صادرات و انجام تعهدات در قرارداد‌های تبادل انرژی را داریم که منبع ارزی برای صنعت برق محسوب می‌شود.
یکی دیگر از اهداف صنعت برق کاهش اوج بار است به گونه‌ای که در تابستان خاموشی نداشته باشیم و برنامه افزایش انرژی و صادرات را مدیریت کنیم، سال ۹۹ به نقطه‌ای نرسیدیم که اعلام کنیم اوج بار ۹۹ سپری شده است و با احتمال زیاد امسال اوج بار نسبت به سال قبل از یک درصد تجاوز نخواهد کرد.
در بخش خانگی حدود ۴۰۰ مگاوات با کمک شرکت‌های دانش بنیان مدیریت کردیم، در سال پیش حدود یکصد و ۲۰ هزار تفاهم‌نامه با بخش‌های صنعتی و تولیدی کشور قبل از فصل گرما به امضا رساندیم که از این محل ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به این بخش‌ها تعلق گرفت و سال ۹۹ تعداد تفاهم نامه‌ها به ۲۹۴ هزار رسیده است، همچنین  تا پایان سال جاری قرار است ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری برسانیم.
 
 

*** خاموشی در مناطق جنوب کشور

 
 
اردکانیان درباره خاموشی در مناطق جنوبی کشور، افزود:
صنعت برق اولین بار در سال ۹۸ موفق به کسب دستاورد‌های خوبی از جمله تک رقمی کردن تلفات انرژی در شبکه توزیع بود و همچنین به رشد اوج بار تا ۱ درصد و در سهم نیروگاه‌های غیرمتکی به سوخت‌های فسیلی به ۲۵ درصد رسید و در حال حاضر صد‌ها هزار دستگاه ترانس دارای عمر‌های طولانی می‌باشد که باید سرمایه‌گذاری جدی در شبکه‌های انتقال و توزیع داشته باشیم.
زمانی که تابستان با گرمای مستمر داریم طبیعی است که این فشار موجب اختلال در بخشی از نقاط ضعف شبکه می‌شود و قطعی‌های محدود را به دنبال دارد، اولویت ما مصارف داخلی است و بخشی از تعهداتمان برای صادرات از محل واردات تأمین می‌شود.
 
 

*** مشکلات فرسودگی شبکه انتقال

 
 
وزیر نیرو با اشاره به اینکه مشکلات فرسودگی شبکه انتقال و توزیع مرتبط با توانایی فنی نیست، اظهار داشت:
مشکل در منابع مالی می‌باشد و کشور ما بسیار توانمند و صنعت برق کشور متکی به خودش است و در حال حاضر در جوامع شهری ما سطح پوشش صد درصد و در جوامع روستایی ۹۹ و ۷ دهم درصد است و بدون احتساب قیمت سوخت، هر کیلو وات ساعت انرژی حدود یکصد و ۴۰ تومان هزینه دارد و دریافتی‌ها به طور متوسط ۵۰ درصد قیمت تمام شده است.
صنعت برق حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار و در همین حدود به پیمانکاران، سازندگان و عرضه کنندگان برق در بخش خصوصی بدهکار است و در صنعت کشور واحد‌های بزرگی داریم که در سال بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سودآوری دارند و بخش بزرگی از این سود را از یارانه وسیع انرژی حاصل می‌کنند و می‌توانیم از منابعی که از این صنایع دریافت می‌کنیم در بازسازی شبکه انتقال و توزیع، استفاده از کابل‌های خود نگهدار در شهر‌ها استفاده کنیم.
 
 

*** بازنگری در پرداخت یارانه

 
 
وزیر نیرو درباره بازنگری در پرداخت یارانه، تصریح کرد:
در دو ماه آینده که تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ را داریم فرصت خوبی است تا با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز و کاری برای بودجه مبنی بر حمایت واقعی از بخش‌های ضعیف و نیازمند با رعایت اصول پرداخت یارانه منطقی در نظر بگیریم.
ما به اتکا عملکرد سال پیش و پویش هر هفته الف ب ایران موفق به انجام ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق در شش ماهه دوم سال با سرمایه گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان شده ایم و تا پایان سال ۹۹ قرار است ۲۵۰ پروژه را با سرمایه گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهرهبرداری برسانیم که از این تعداد حدود ۲۰۰ پروژه ساخت و ساز است که ۹ سد افتتاح و ۹ سد آبگیری می‌شود و همچنین ۱۸ نیروگاه حرارتی به مدار اضافه و ۱۲ تصفیه‌خانه آب و ۱۸ تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح خواهد شد و همچنین هزار و ۷۰۰ روستا امسال به شبکه آب سالم و پایدار متصل خواهد شد.
 
 

*** ۵۰ پروژه ساز و کار

 
 
اردکانیان پیرامون اینکه ۵۰ پروژه ساز و کار، بیان کرد:
این پروژه‌ها موجب گردش مناسبتر امور در صنعت آب و برق می‌شوند و خدمت رسانی به مردم، پاسخگویی و کوتاه کردن مسیر‌های اداری را تسهیل می‌کنند و یکی از این ۵۰ پروژه مربوط به بیمه حوادث در اثر نوسانات برق و آسیب دیدن لوازم خانگی است و طبق قانون از هر مشترک ۵۰ ریال به عنوان سهم بیمه دریافت می‌شود.
سال ۹۹ سامانه بیمه مشترکین را راه‎اندازی کردیم و مشترکین هر نوع اختلالی در وسایل برقی هم در واحد‌های تجاری یا بخش خانگی رخ دهد می‌توانند از طریق تلفن همراه در این سامانه اعلام خسارت کنند و بلافاصله اقدام به پرداخت خسارت از طریق شرکت‌های بیمه خواهیم شد، در هفت سال دولت به طور متوسط هر ۳۰ روز یک تصفیه‌خانه فاضلاب، هر ۵۰ روز یک سد بزرگ ملی و هر ۶۰ روز یک تصفیه‌خانه آب به مدار بهره‌برداری رسیده است.
 
 

*** ایران، رتبه چهاردهم در جهان

 
 
اردکانیان در خصوص رتبه نخست صنعت برق ایران در منطقه از نظر ظرفیت نصب شده، اظهار داشت:
در دنیا رتبه چهاردهم را داریم و به سمت تنوع بخشی به منابع انرژی حرکت می‌کنیم و در حال حاضر حدود ۱۶ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده داریم و تا پایان دولت به حدود ۲۰ هزار مگاوات خواهد رسید و ۲۵ درصد مجموع انرژی تولیدی ما از سوخت‌های غیر فسیلی است و حدود ۵۸ درصد کل خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است و شرکت‌های بزرگ ایرانی در قاره آفریقا و آمریکای لاتین برنده مناقصه‌ها می‌شوند و منابع انسانی بسیار خوبی در این صنعت فعال است.
در صنعت برق به میزان زیادی عدم اتکا به بودجه دولت داریم و بیش از ۶۰ درصد نیروگاه‌ها متعلق به بخش خصوصی است، در سال ۹۹ تاکنون بیش از ۴۰ پروژه را با سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح کردیم و بقیه طرح‌ها بر اساس برنامه تعیین شده تا پایان سال انجام خواهد شد.
 
 
*** توافقنامه پاریس
 
 
اردکانیان درباره موضوع هر خانه یک نیروگاه، افزود:
در بخش خانگی به مشترکین پر مصرف تا حد الگو، برق را تأمین می‌کنیم و کمک خواهیم کرد که پشت بام منزل را برای استفاده سلول‌های خورشیدی به کار ببرند و از برق تولیدی آن بهره برده و در صورت عدم نیاز وزارت نیرو خریداری می‌کند.
 
وزیر نیرو درباره اجرای غیر رسمی توافقنامه پاریس نیز، تصریح کرد:
ما به دنبال منافع ملی کشور هستیم و آنچه که برای ما مطرح است استفاده حداکثری از منابع انسانی کشور، حرکت در سمت کاهش هدر رفت ها، کاهش اوج بار، کاهش تلفات برق در شبکه و همچنین کاهش هدر رفت آب در شبکه‌های آبرسانی است و اگر واحد تولیدی بدون توافقنامه و هماهنگی دچار کاهش و یا قطع انرژی شده با شماره تلفن ۸۱۶۰۶۶۰۰ و یا ۱۲۱ تماس گرفته و اطلاعات دقیق بدهند تا پیگیری شود.
بر اساس مصوبه هیأت وزیران سازمان‌های دولتی باید نسبت به سال قبل مصرف برق خود را کاهش دهند و در تهران حدود ۲۵۰ اکیپ در پایان ساعت اداری به همه سازمان‌ها سرکشی می‌کنند و اگر دستگاه‌های سرمایشی روشن باشد اقدام به قطع برق آنجا می‌کنند.
 
 
*** سال آبی ۹۹
 
 
اردکانیان با اشاره به اینکه سال آبی خوبی داشتیم، بیان کرد و گفت:
حدود ۳۱۱ میلی متر بارندگی داشتیم و به نسبت متوسط ۵۰ ساله، ۲۸ درصد از میانگین ۵۰ ساله بالاتر بودیم.
همانطور که دو سال خشک پیاپی موجب ورود به چرخه خشکسالی نمی‌شود دو سال‌تر پیاپی هم به منزله ورود به چرخه‌تر سالی نیست و باید در سال‌های تر، ظرفیت‌های لازم برای نگهداشت سیلاب‌ها در کشور را فراهم کنیم و رودخانه‌ها رو لایروبی کرده و به مهندسی رودخانه بپردازیم و مصرف آب رو بهینه کنیم و همچنین کشاورزی را با دقت بیشتری انجام داده و کشت‌های گلخانه‌ای را افزایش دهیم، ما سرمایه‌گذاری بزرگی در توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور انجام داده‌ایم و تا پایان دولت سد‌های مرزی که در مدار بهره برداری هستند به ۷۳ سد در ۱۲ استان مرزی کشور خواهد رسید.
 
وی درباره مشکل آبرسانی به برخی روستا‌های کشور و همچنین بخش غیزانیه، افزود:
در کشور ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار هموطن روستایی در حدود ۶۰ هزار روستا داریم که حدود ۱۰ درصد این روستا‌ها با مشکل آبرسانی مواجه هستند و میانگین دسترسی جامعه شهری به آب سالم و بهداشتی در دنیا ۸۵ درصد و در ایران حدود ۹۷ درصد می‌باشد و همچنین میانگین دسترسی جامعه روستایی به آب سالم و بهداشتی در دنیا ۵۳ درصد و در ایران حدود ۸۳ درصد است و بخشی از مشکلات غیزانیه حل شده و تا پایان تابستان این مشکل به طور جدی برطرف می‌شود.
 
 

*** مشکل آب در تبریز

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو درباره مشکل آب در تبریز، اظهار داشت:
سال ۹۹ به دلیل شرایط کرونا بین ۷ تا ۴۰ درصد افزایش مصرف آب داشتیم و تبریز از جمله شهر‌های پر مصرف بوده و مشکل آب تبریز در روز‌های آینده رفع خواهد شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول