کد خبر:124751
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک:

عملکرد تجارت خارجی کشور در ۴ ماهه اولیه سال جاری

سخنگوی گمرک عملکرد تجارت خارجی کشور در ۴ ماهه اولیه سال جاری را تشریح کرد.

سخنگوی گمرک عملکرد تجارت خارجی کشور در ۴ ماهه اولیه سال جاری را تشریح کرد.

 

*** گزارش تجارت خارجی کشور/ صادرات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، روح الله لطیفی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون عملکرد تجارت خارجی کشور در ۴ ماهه اولیه سال جاری، اظهار داشت:

سهم صادرات در تجارت خارجی کشورمان ۳۰ میلیون و ۲۸۵ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار بوده است که به ترتیب ۵ کشور که عمده صاردات ایران به آنها بوده است بدین صورت می‌باشد:
چین با وزن صادرات ۸ میلیون و ۶۴۹ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۴۷۴ میلیون دلار در جایگاه نخست صاردات ایران قرار دارد.
بعد از چین، کشور عراق است با وزن ۶ میلیون و ۴۴۶ هزار تن به ارزش ۱ میلیارد و ۹۶۵ میلیون دلار که جایگاه دوم کشور هدف صادراتی برای کشورمان را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه افزود:
امارت رتبه سوم با وزن ۴ میلیون ۶۲۵ هزار تن به ارزش ۱ میلیارد و ۲۱۶ میلیون دلار و افغانستان با وزن ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار تن به ارزش ۷۱۳ میلیون دلار خریدار چهارم محصولات ایران می‌باشد.
ترکیه با وزن صادرات ۸۴۳ هزار تن به ارزش ۴۰۵ میلیون دلار در جایگاه پنجم شریک تجاری ایران قرار دارد که این ۵ کشور مقصد اصلی صادرات کشورمان می‌باشند.

 

*** واردات ایران در ۴ ماهه اولیه سال جاری

 

سخنگوی گمرک در ادامه به واردات کشور در ۴ ماهه اولیه سال جاری پرداخت و گفت:
در بخش واردات همانند بخش صادرات، شریک اول کشورمان کشور چین می‌باشد.
چین با وزن ۱ میلیون و ۲ هزار تن به ارزش دلاری ۲ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار بزرگترین فروشنده محصولات خود به کشورمان می‌باشد.
امارات با وزن ۱ میلیون و ۳۳۱ هزار تن به ارزش دلاری ۲ میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار گرفته است.
سومین کشور در بخش واردات محصولات خود به کشورمان ترکیه با وزن ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تن به ارزش ۱ میلیارد و ۱۷۸ میلیون دلار می‌باشد.
هند با وزن ۹۳۱ هزار تن به ارزش دلاری ۸۵۷ میلیون دلار در رتبه چهارم و آلمان با وزن ۴۹۳ هزار تن به ارزش ۵۳۶ میلیون دلار پنجمین قطب واردات کشورمان محسوب می‌شود.

 

*** واردات و صادرات ۸۰ درصد تجارت خارجی

 

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد تجارت خارجی کشورمان را همین واردات و صادرات تشکیل می‌دهد، بیان داشت:
حدود ۸۰ درصد تجارت خارجی کشورمان را همین واردات و صادرات عنوان شده، تشکیل می‌دهد که کشورهای همسایه عمده شریک تجاری برای ما هستند و سهم بسیار زیادی در تجارت خارجی کشورمان دارند.
سه کشور ترکیه، عراق و افغانستان سه کشور همسایه ما هستند که نقش مهمی در حوزه صادرات و واردات برای ما دارند و عمده شرکای تجاری کشورمان را تشکیل می‌دهند.

 

*** ارزش کلی تجارت خارجی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی گمرک ایران در پایان، اظهار داشت:
حجم تجارت خارجی کشورمان در ۴ ماهه اولیه سال جاری حدود ۴۲ میلیون تن به ارزش دلاری ۱۹٫۶ میلیارد دلار بوده است که سهم واردات ۱۱ میلیون و ۷۹۳ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + هفده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول