کد خبر:124722
پ
WhatsApp Image 2020-08-02 at 14.19.26
یادداشت

موج ‌سواری‌ آمریکا از تعویق انتخابات هنگ‌ کنگ

آمریکا و مخالفان داخلی چین ،تعویق انتخابات هنک کنگ را  بهانه جدیدی برای اعمال فشار به پکن می بینند و تلاش می کنند از این فضا نهایت استفاده را انجام دهند.

آمریکا و مخالفان داخلی چین ،تعویق انتخابات هنگ کنگ را  بهانه جدیدی برای اعمال فشار به پکن می بینند و تلاش می کنند از این فضا نهایت استفاده را انجام دهند.

 

*** انتخابات هنگ کنگ

 

به گزارش خبرگزاری سروش، انتخابات مجلس قانونگذاری منطقه ویژه اداری هنگ کنگ که برای شهریور سال جاری میلادی برنامه ریزی شده بودبه تعویق افتاد. فرماندار هنگ‌کنگ اعلام کرد از بیم افزایش شیوع ویروس کرونا، انتخابات شورای قانون‌گذاری این منطقه خودمختار یک سال به تعویق افتاد. 

شورای قانونگذاری (پارلمان محلی) هنگ‌کنگ ۷۰ کرسی دارد و آخرین بار سپتامبر ۲۰۱۶ انتخابات این شورا برگزار شد و  قرار است انتخابات مجلس هنک کنگ  شهریور سال آینده بر گزار شود . 
نکته مهم در این خصوص این است که کاخ سفید  از تعویق  انتخابات هنگ‌گنک انتقاد کرده و آن را مخالف دموکراسی دانسته است .
کارشناسان درباره علل تعویق انتخابات مجلس قانونگذاری منطقه ویژه اداری هنگ کنگ دیدگاه‌های مختلفی دارند که آقای فرهاد همتی، کارشناس مسائل شرق آسیا، در یادداشتی به این موضوع، پرداخته است.
 
 

*** علل تعویق انتخابات مجلس قانونگذاری هنگ کنگ

 
 
نویسنده در یادداشت خود، آورده است:
کارشناسان درباره علل تعویق انتخابات مجلس قانونگذاری منطقه ویژه اداری هنگ کنگ دو دیگاه متفاوت  دارند:
الف)شیوع کرونا و تعویق انتخابات هنگ‌کنگ
از منظر برخی از کارشناسان ، انتخابات منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به دلیل افزایش مبتلایلان به کرونا و جدی بودن شیوع کرونا  به تعویق افتاده است  ، همچنانکه رئیس منطقه هنگ کنگ نیز در بیان علت تعویق انتخابات  پارلمانی به این موضوع  اشاره کرده است . 
ب)تعویق انتخابات  هنک کنگ به ملاحضات سیاسی پکن
برخی  دیگر از کارشناسان  براین باورند که ،تعویق انتخابات هفتمین دور شورای قانونگذاری هنگ کنگ یک رویکرد سیاسی است تا  دولت  چین در این مدت بتواند با آرام کردن فضای  منطقه هنک کنگ ، انتخابات را سال آینده برگزار نماید . هنک کنگ چند ماهی است که دستخوش ناآرامی های سیاسی است .چینی ها معتقدند که  کشورهای غربی در ایجاد این نا ارامی ها دخیل هستند.
 
 
 
 
 

*** تاثیر کرونا بر انتخابات هنگ کنگ

 
 
صرف نظر  از اینکه کدام نگاه با واقعیات تحولات هنک کنگ مطابقت دارد ،ذکر چند نکته دراین باره مهم به نظر می رسد:
خانم «کری لم» رییس اجرایی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ روز جمعه اعلام کرد انتخابات مجلس این منطقه با توجه به اهمیت کنترل شیوع ویروس کرونا و با هدف حفظ جان و سلامتی مردم، به مدت یک سال به تعویق افتاده است. 
هنگ‌کنگ به مدت ده روز متوالی شاهد ابتلای بیش از ۱۰۰ نفر به ویروس کرونا بوده و لم هشدار داده است درصورت آغاز موج جدید شیوع این بیماری، نظام درمانی این منطقه از هم خواهد پاشید. 
تاکید خانم «کری لم»  به این موضوع در شرایطی است که در حال حاضر آمار کلی مبتلایان این منطقه به کرونا به سه هزار و ۱۵۱ تن رسیده است که از این تعداد ۲۵ تن جان باخته و هزار و ۶۶ تن هم درمان شده اند. 
طبق آمار نهادهای بین الملل، تا اواسط ماه ژوئیه، حداقل ۷۰ کشور یا منطقه جهان به دلیل همه گیری کرونا انتخابات خود را به تعویق انداخته اند.بنابراین تعویق انتخابات  محدود به چین – منطقه هنک کنگ – نیست.
 
 

*** رویکرد آمریکا در قبال انتخابات هنگ کنگ

 
 
نکته بعدی اینکه ، دولت آمریکا از تعویق انتخابات محلی منطقه هنک کنگ انتقاد کرده وآن را تضعیف فرایندهای دموکراتیک و آزادی‌های هنگ‌کنگ ارزیابی کرده است.
مقام‌های آمریکایی طی هفته‌های اخیر و به موازات تشدید تنش‌ها بین واشنگتن و پکن بارها با مداخله در مسایل داخلی این کشور به ویژه در زمینه روابط چین و هنگ‌کنگ، اتهامات بی اساس را بر ضد پکن مطرح  کردند، اما چین با رد این اتهام‌زنی‌ها به این کشور درباره دخالت در امور داخلی این کشور هشدار داده است.
هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بوده در جولای ۱۹۹۷ از بریتانا جدا و تحت حاکمیت سرزمین اصلی چین قرار گرفت. 
با این حال کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا همچنان در امور داخلی این منطقه تحت حاکمیت چین مداخله می‌کنند.
افزون بر این، اعتراض واشنگتن به تعویق انتخابات هنگ‌گنک یک روز پس از درخواست ترامپ برای تعویق انتخابات آمریکا صورت گرفته است.
ترامپ که بارها از رأی‌گیری پستی انتقاد کرده روز پنجشنبه به صورت ضمنی خواستار تعویق زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شد.  
به بیان دیگر ،اعتراض واشنگتن به تعویق انتخابات پارلمانی  هنگ‌گنک ،یک روز پس از درخواست ترامپ برای تعویق انتخابات آمریکا  مطرح شده است.
از منظر برخی کارشناسان ، هنگ کنگ حالا تازه ترین جبهه رویارویی میان چین و آمریکا است.پس از تصویب “قانون امنیتی هنگ کنگ” که فقط فتنه گران،  جدایی طلبان و تروریست ها را هدف قرار می دهد، آمریکا و شماری از کشورهای دیگر، چین را تحت فشار گذاشته‌اند اما بیشترین فشارها از طرف واشنگتن است که چندین لایحه و مقررات جدید ضد چینی و تحریم علیه مقام های این کشور در نظر گرفته است.
باید به این نکته توجه کرد که، برای چین استقلال هنگ کنگ از این کشور یک معنا دارد و خودمختاری عالی معنای دیگری پیدا می‌کند این منطقه و مرکز مالی بزرگ، دارای خودمختاری عالی است اما زیر اصل «یک چین» اداره می شود و استقلال آن به معنای عبور از این اصل و خط قرمز چین است.

 

 
 
 

*** هنک کنگ، بهانه جدید آمریکا برای فشار به چین

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در بخش پایانی یادداشت خود آورده است:
افزون بر این، در حال حاضر ،آمریکا و مخالفان داخلی چین ،تعویق انتخابات هنک کنگ را  بهانه جدیدی برای اعمال فشار به پکن می بینند و تلاش می کنند از این فضا نهایت استفاده را انجام دهند .
تکیه بر موج تعویق انتخابات هنک کنگ در حالی است که واشنگتن در ماههای اخیر با ابزارهای مختلف تلاش کرده با افزایش فشارها بر پکن، در رفتار دولتمردان در مواجهه با آمریکا تغییر ایجاد نماید اما این تلاش‌ها تاکنون نافرجام مانده و  چینی‌ها اخیرا دربازی دیپلماتیک و جنگ کنسولگری نیز فاتح میدان بودند.
از منظر بسیاری از کارشنا سان چین وآمریکا وارد جنگ سرد نانوشته‌ای شدند که هروز به ابعاد آن افزوده می‌شود.
به جرات می‌توان مدعی شد که چین و آمریکا به همان بزرگی اقتصاد و داشتن قدرت بالای خود، دارای بیشترین اختلافات میان دو کشور در سراسر دنیا هستند مجموعه‌ای از اختلافات و منازعات، روابط دو کشور بزرگ در حال رشد و توسعه یافته را در حالی در بر گرفته است که برطرف کردن یک یا چند مورد این چالش‌ها هم برای بهبود مناسبات دو طرف کفایت نمی کند.
در مجموع برآیند رویارویی و زورآزمایی امروز چین با آمریکا که ریشه در تاریخ مناسبات و اختلافات شدید دو طرف در عرصه‌های منطقه ای و جهانی دارد حاکی از شکل‌گیری نوع جدیدی از قطب‌بندی جهانی به ویژه خط بطلان کشیدن بر جهان تک قطبی و یکجانبه گرایی آمریکاست است.
 
نویسنده: فرهاد همتی  – کارشناس مسائل شرق آسیا
 
 
 
انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول