کد خبر:124763
پ
صفدری-۳۰۰x200
مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت:

حمایت وزارت صنعت از تولید تایر سنگین/ رشد ۸ درصدی تولید تایر در سال جاری

مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت با اعلام حمایت از تولید تایر سنگین از رشد ۸ درصدی تولید تایر در ۳ ماه نخست سال جاری خبر داد.

مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت با اعلام حمایت از تولید تایر سنگین از رشد ۸ درصدی تولید تایر در ۳ ماه نخست سال جاری خبر داد.

 

*** لزوم تامین ارز تولیدکنندگان تایر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محسن صفدری در خصوص میزان سالیانه تایر تولید شده در کشور، اظهار داشت:

نیاز سالیانه به انواع لاستیک سنگین باری و اتوبوسی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه در سال است، اما اکنون سالیانه فقط ۳۰۰ هزار حلقه تولید می‌شود که در یکی از شرکت‌های ایرانی است.

سال گذشته و با حضور رئیس‌جمهوری واحد ۳۰۰ هزار حلقه‌ای آرتاویل تایر در استان اردبیل افتتاح شد، اما به دلایلی همچون کمبود مواد اولیه و تامین نشدن ارز مورد نیاز تاکنون به ظرفیت واقعی نرسیده است.

 

وی در ادامه افزود:

ارز مورد نیاز این صنعت باید از محل ارز حاصل از صادرات تامین شود، اما از آنجایی که تفاوت قیمت دو تا سه هزار تومانی بین دلار نیمایی و ارز حاصل از صادرات وجود دارد، تلاش شد تا ارز مورد نیاز تایرسازان از ارز نیمایی تامین شود و به این منظور مکاتبات متعددی از سوی شخص سرپرست وزارتخانه انجام شد، اما تاکنون مورد پذیرش قرار نگرفته است.

در سال‌های گذشته چهار موافقت اصولی برای راه‌اندازی واحدهای تولیدتایر سنگین در استان‌های لرستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کردستان بین وزارت صنعت و واحدهای تولیدی منعقد شد، اما پیشرفت اندکی داشته‌اند.

 

*** میزان تولید سالانه تایر

 

مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، اضافه‌ کرد:

در شرکت دیگری نیز، ظرفیت تولید ۲۳۰ هزار حلقه تایرباری، اتوبوسی و نیسانی پیش‌بینی شده که معطل تامین ماشین آلات و تجهیز خطوط تولید است، همچنین در صورت راه‌اندازی کامل آرتاویل تایر اردبیل و در نظر داشتن آمار تولید شرکت بارز می‌توان انتظار داشت دست کم به آمار تولید سالیانه ۸۰۰ هزار حلقه تولید تایر سنگین برسیم.

بررسی آمارها حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه تولید تایر باری-اتوبوسی رشد ۸ درصدی تجربه کرده و به ۱۲ هزار و ۸۲۵ تن رسیده است که این میزان تولید معادل ۱۹۶ هزار و ۳۶۸ حلقه است که از این نظر نیز رشد ۹ درصدی نشان می‌دهد.

 

*** حمایت دولت از تولید تایر سنگین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به تولید دو نوع تایر رادیال (سیمی) و بایاس (نخی و با فناوری قدیمی‌تر)، اظهار داشت:

از مجموع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه مجموعه نیازتایر باری و اتوبوسی در کشور، یک میلیون و ۲۰۰ هزار حلقه رادیال بوده و یک میلیون حلقه دیگر بایاس است.

در صورت تامین مواد اولیه سه شرکت اصلی تولیدکننده و حل و فصل مشکلات ارزی آن‌ها تا پایان سال، بتوان دستکم ۸۰۰ هزار حلقه تایر سنگین باری و اتوبوسی تولید کرد که در کنار رشد تولید، دولت با در نظر گرفتن تسهیلاتی در نظر دارد تا هر چه بیشتر از تولید تایر در کشور حمایت کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول