کد خبر:124872
پ
واردات سیگار
رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی:

تداوم تعطیلی واحدهای تولید سیگار/ باید منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی باشیم

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از تداوم تعطیلی هفت یا هشت واحدهای تولید سیگار خبر داد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از تداوم تعطیلی هفت یا هشت واحدهای تولید سیگار خبر داد.

 

*** تداوم تعطیلی تولید سیگار

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا تاجدار در خصوص تایید گواهی آماری صنایع، اظهار کرد:

از ۲۸ تیر ماه بانک مرکزی تقریباً گواهی آماری همه صنایع را تایید کرد و اعلام کرد که تا هفتم مرداد ماه فرصت دارند ارز صادراتی پیدا کنند.

در فاصله این یازده روز به دلیل هجوم واحدها برای خرید ارز صادرکنندگان، هم قیمت بالا رفته و هم با کند شدن سامانه‌ها بانک‌های عامل نتوانستند پرونده‌ها را ببندند و خیلی از واحدها نتوانستند از این فرصت استفاده کنند و هفت مردادماه هم گواهی این افراد باطل شد.

 

*** هشدار بانک مرکزی

 

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در پایان با بیان اینکه افرادی که نتوانستند از این فرصت ۱۱ روزه استفاده کنند، باید منتظر بسته جدید بانک مرکزی باشند، تصریح کرد:

اوایل سال جاری بانک مرکزی اعلام کرده بود که تهاتر ارز صادراتی دیگر امکان پذیر نیست و صادرکننده باید ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما و ۲۰ درصد را به صورت نقدی در بازار عرضه کند.

بنابراین دیگر ارز حاصل از صادرات برای واردکننده وجود نداشت که بتواند با صادر کننده توافق کند، از او بخرد و رفع تعهد کند. اما از ۲۸ تیرماه یک فرصت ۱۱ روزه برای کسانی که قبلاً برای ارز اشخاص ثبت سفارش کرده بودند در نظر گرفته شد، چراکه مقداری از ارز حاصل از صادرات هم در دست صادرکنندگان باقی مانده بود، اما بعد ازین دیگر صادرکننده و واردکننده نمی‌توانند مستقیم معامله کننده و باید منتظر بخشنامه جدید بانک مرکزی باشیم.

با توجه به شرایط موجود همچنان ۷ یا ۸ واحد تعطیل هستند و برخی واحدها با ظرفیت پایین فعالیت می‌کند.

 

*** تولید سیگار

 

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت نشان می‌دهد که تولید سیگار در سه ماهه اول سال جاری ۲۱.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ کاهش داشته و در پی آن برآورد قاچاق سیگار تقریبا ۷۸.۳ درصد افزایش داشته است.

در میانه تیر ماه رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه گذشته خبر داد و گفت که این مسئله باعث شده تولید هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود.

او همچنین هشدار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می‌تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند.

 

*** تامین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات چندی پیش پیرامون تامین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار، اظهار کرد:

که بخش عمده مشکل تامین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار با پیگیری مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات و وزارت صنعت، معدن و تجارت حل شده و مابقی در حال حل شدن است و ابراز امیدواری کرد که به زودی تولید واحدهایی که تعطیل شده بود مجدد آغاز شود.

آزمایش‌ها نشان می‌دهد در برخی از محصولات دخانی قاچاق از فضولات حیوانی استفاده شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول