کد خبر:124879
پ
گمرک
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

واکنش معاون فنی گمرک به موضوع واردات گوشت‌های تاریخ گذشته

معاون فنی گمرک نسبت به موضوع واردات گوشت‌های تاریخ گذشته واکنش نشان داد.

معاون فنی گمرک نسبت به موضوع واردات گوشت‌های تاریخ گذشته واکنش نشان داد.

 

*** واکنش معاون فنی گمرک به واردات گوشت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به ابهامات ترخیص گوشت با تاریخ انقضای محدود، اظهار داشت:

مجوز ورود و ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ترخیص کالا کافی بوده و با داشتن آنها نیاز به اخذ مجوز ترخیص از وزارت مذکور نخواهد بود، اما مواردی مانند گواهی بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا سازمان دامپزشکی و گواهی بهداشت نباتی سازمان حفظ نباتات و گواهی انطباق با استاندارد سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی و نظایر آنها که برای تأیید کیفیت کالا مستلزم بازدید کالا در مبدأ یا بعد از ورود به گمرک و نمونه برداری از آن است و اخذ آنها قانوناً الزامی است مشمول مورد اشاره شده نمی باشد و قبل از ترخیص کالا ، این مجوزهای قانونی باید اخذ و به گمرک ارائه و سپس کالا ترخیص شود.

 

معاون فنی گمرک ایران در ادامه اضافه کرد:

باید توجه داشت ورود گوشت به کشور موکول به رعایت مادۀ ۷ قانون دامپزشکی است که وفق مفاد مادۀ اشاره شده ورود هرنوع دام زنده و فرآورده های خام دامی باید با موافقت وزارت جهاد کشاوری صورت پذیرد.

علاوه بر این موضوع، مجوز ترخیص سازمان دامپزشکی برای ترخیص کالا در گمرک از طریق سیستمی اخذ و سپس اجازۀ ترخیص کالا داده می شود. به عبارت دیگر تا مجوز ترخیص کالا بصورت سیستمی به گمرک ارسال نشود امکان صدور پروانه و ترخیص کالا مقدور نخواهد بود.

 

*** دو اصل اساسی برای ترخیص

 

ارونقی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر این که مجوز ترخیص قانونی بصورت غیرمشروط صادر میگردد، مجوزهای صادره دارای اعتبار زمانی مناسب میباشند و از این حیث اجازه خروج کالاهای تاریخ مصرف گذشته یا منقضی شده دور از ذهن است.

بنابراین گمرک هم با استفاده از سامانه و هم از طریق متصدیان ذیربط، برای ترخیص کالاهای مشمول مجوزهای قانونی، دو مورد اساسی را چک و کنترل می نماید.

 

وی اضافه کرد: مورد اول اینکه مجوز قانونی ترخیص برای کالای مورد اشاره بدون هیچ قید و شرطی صادر شود و دوم اینکه در هنگام ترخیص قطعی کالا، مهلت و اعتبار قید شده در مجوز قانونی، سپری نشده باشد.

اگر صاحبان این کالاها ، در مدت اعتبار قید شده در مجوزهای قانونی و یا به عبارت دیگر مهلت اعطاء شده جهت خروج کالاهای خود، نسبت به ترخیص کالاهای خود اقدام نکنند هرگونه اقدام در راستای ترخیص کالا باید با کسب اجازۀ مجدد از سازمان ذیصلاح و اعطای مهلت دوباره در این خصوص باشد که در راستای اعطای مهلتی دوباره جهت خروج کالا، ممکن است نمایندگان سازمان مربوطه مجدداً جهت بازدید و نمونه برداری به گمرک مربوطه مراجعه نمایند.

با توجه به موارد اشاره شده می توان گفت، هیچ محموله گوشتی بدون مجوز سازمان های مربوطه، از گمرک ترخیص نشده است.

 

*** ترخیص کالا از گمرک

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی گمرک ایران در پایان، اظهار داشت:

برخی از کالاها مانند کلیۀ محصولات دارویی موعد دار که مدت معین تأثیر درمانی دارد، در صورتی قابل ترخیص از گمرک برای مصرف در کشور خواهد بود که حداقل ۶۵ درصد از مدت قابل مصرف بودن آن در حین ترخیص از گمرک باقی مانده باشد اما در خصوص اکثر کالاها مانند گوشت، ترخیص کالا از گمرک موکول به رعایت مفاد مواد قانونی مانند مادۀ ۷ قانون دامپزشکی و صدور مجوز ترخیص از سوی سازمان دامپزشکی یا سازمان های متولی صدور مجوزهای قانونی است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول