کد خبر:124893
پ
فاضلاب
وزیر نیرو:

افزایش چهار درصدی عرضه انرژی/ تامین پایدار آب و برق در دوران کرونا

وزیر نیرو از افزایش چهار درصدی عرضه انرژی نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

وزیر نیرو از افزایش چهار درصدی عرضه انرژی نسبت به سال ۹۸ خبر داد.

 

*** تابستان ۹۸ بدون خاموشی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان درخصوص مقایسه وضعیت قطعی برق کشور، اظهار داشت:

سال‌های گذشته به طور متوسط، رشد اوج بار بیش از پنج درصد بود که این به معنای ضرورت احداث چند هزار مگاوات نیروگاه جدید برای پاسخگویی به این رشد اوج بار بود.

برنامه‌های مدیریت مصرف از دو سال پیش با همکاری مردم در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، تجاری و خانگی آغاز شد و با مشوق‌هایی که پیشبینی شده بود و نیز تفاهم‌نامه‌هایی که منعقد شد، توانستیم رشد اوج بار را کاهش دهیم و در عین حال تولید و عرضه انرژی را نه تنها با وقفه مواجه نسازیم بلکه افزایش دهیم.

همچنین توانستیم تعهدات صادراتی خود را که به خصوص در شرایط تحریمی حائز اهمیت است و منابع ارزی قابل ملاحظه‌ای را برای صنعت تدارک می کند در برنامه داشته باشیم.

تابستان ۹۷ اوج بار بیش از پنج درصد را به زیر سه درصد رساندیم و در تابستان ۹۸ رشد اوج بار فقط یک درصد و بدون خاموشی بود که امسال نیز به همین میزان خواهد بود.

تابستان ۹۹ هم بدون خاموشی با رشد اوج بار تنها حدود یک درصد و با افزایش عرضه انرژی بیش از چهار درصد نسبت به سال گذشته و افزایش صادرات انرژی پشت سر گذاشته شد.

 

وزیر نیرو درباره تحقق این امر گفت:

بیش از ۲۹۰ هزار تفاهمنامه با بخش های مختلف صنعتی و تولیدی قبل از فصل گرما به امضا رسید که براساس آن متعهد شدیم چنانچه آنها مصرف خود را در ساعات اوج گرما در تابستان کاهش دهند، به جای آن در سایر ساعت‌های شبانه‌روز برای آن که اختلالی در تولید ایجاد نشود، انرژی ارزان‌تری به آنها اختصاص دهیم.

پارسال از این محل ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش به بخش صنعت و تولید کشور پرداخت شد و امسال این رقم احتمالا بیشتر خواهد شد.

 

*** بکارگیری فناوری‌های نوین برای مدیریت مصرف برق

 

اردکانیان با اشاره به بکارگیری استارت آپ‌ها برای مدیریت مصرف، خاطرنشان کرد:

استارت آپ‌ها وشرکت‌های دانش بنیان بکار گرفته شدند و با کمک فعالیتی که آنها در بخش خانگی داشتند و از طریق تلفن‌های هوشمند، آنها توانستند مردم را در جریان چگونگی مصرف خود قرار داده و آنها را تشویق به کاهش مصرف و استفاده از ادوات کم مصرف برقی در ساعت اوج بار کنند و از این نظر، امسال چهارصد مگاوات پیک‌سایی یعنی کاهش اوج بار محقق شد.

این دستاورد بزرگی است زیرا کشور را از یک هدر رفت قابل ملاحظه انرژی و منابع بدور می دارد و ما تلاش خواهیم کرد به عنوان یک عادت و اخلاق آن را نهادینه کنیم، البته در عین حال نیروگاه می سازیم و عرضه انرژی را افزایش می دهیم. اما اینگونه نخواهد بود که با عادات ناصحیح مصرف در فصل تابستان یا زمستان، این منابع زیست محیطی را که متعلق به نسل های آینده هم هست بیهوده و به شکل خارج از الگوی مصرف مورد استفاده قرار دهیم.

 

*** تامین پایدار آب و برق در دوران کرونا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو در پایان پیرامون اقدامات در دوران شیوع کرونا، اظهار کرد:

مهمترین کاری که توفیق داشتیم انجام دهیم این است که در شرایط سخت کرونایی نه مردم بلکه کادر درمانی کشور دغدغه‌ای برای تامین آب و برق نداشته باشند.

تصور اینکه در این شرایط سخت کرونایی، مشکلی در تامین آب مورد نیاز برای مصارف بهداشتی وجود داشته باشد یا اینکه واحدهای درمانی، بهداشتی کشور در زمان‌های کاملا ضروری، اختلالی در تامین برق رخ دهد، بسیار دشوار و نامطلوب است.

آمادگی بالایی برای مقابله با این شرایط سخت داشتیم؛ به‌موقع رساندن واحدهای نیروگاهی در مدار تولید و انجام تعمیرات لازم از جمله اقدامات انجام شده بود.

در فروردین ‌ماه حدود ۲۵ هزار نفر از کارکنان این صنعت در سراسر کشور در حال آماده‌باش بودند، متاسفانه تعدادی از نیروها در حین انجام خدمت، جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست دادند، اما خللی در فعالیت ها رخ نداد.

همچنین در ماه های نخست شیوع این بیماری که با رکود مواجه بودیم و به دلیل تعطیلی واحدهای تجاری خیلی از کسبه، امکان پرداخت به موقع قبض آب و برق را نداشتند، تلاش کردیم که با آنها مدارا کنیم، بنابراین مهلت هایی برای آنها در پرداخت قبض در نظر گرفته شد.

البته مردم بعد از آن همکاری خوبی کردند و شرایط به روال خود بازگشت.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول