کد خبر:124944
پ
کرونا
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

توضیحات رئیس کل بانک مرکزی پیرامون خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی توضیحاتی را پیرامون شبهات مطرح شده در مورد خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی ارائه داد.

رئیس کل بانک مرکزی، توضیحاتی را پیرامون شبهات مطرح شده در مورد خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی ارائه داد.

 

*** هدف اصلی بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی در جلسه دوره‌ای با مدیران عامل بانک‌ها، ضمن تشکر از تلاش و همراهی بانک‌ها در زمینه اصلاح نظام بانکی، اظهار کرد:

خوشبختانه طی دو سال گذشته علی‌رغم التهاب‌ها و نوسانات، بانک‌ها با ثبات به وظایف خود اعم از سپرده‌گیری و تأمین مالی عمل کرده‌اند.

براساس گزارش‌های واصله شاخص‌های مهمی از نظام بانکی در حال اصلاح و بهبود است.

هدف اصلی بانک مرکزی کاهش ناترازی بانک‌ها است و از نظام بانکی انتظار می‌رود، این روند اصلاحی ادامه‌دار باشد و اجازه ندهد نقصانی به آن وارد شود.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر اهتمام هر چه بیشتر شبکه بانکی بر مبارزه با پولشویی، اظهار کرد:

ضروری است بانک‌ها این نکته را جدی تلقی کنند و جلوی تخلفات را بگیرند.

انتظار می‌رود شبکه بانکی بر شعب خود کنترل بیشتری داشته و عمل به دستورالعمل‌های شورای پول و اعتبار را با جدیت بیشتری پیگیری کند.

 

*** تسهیلات ودیعه مسکن

 

وی درخصوص کمک ودیعه مسکن، گفت:

منابع در نظر گرفته شده برای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان و در قالب «عقد مرابحه خرید کالا و خدمات» است.

نگاه ما در شبکه بانکی این است که تسهیلات یاد شده، در شرایط فعلی می‌تواند گره‌گشای بخشی از مشکلات و گرفتاری‌های مستاجران باشد.

البته نظام بانکی در حال حاضر از آمادگی کامل برخوردار بوده و سهمیه بانک‌ها نیز مشخص شده است، اما متأسفانه تاکنون سامانه مرتبط وزارت راه و شهرسازی به بانک‌ها متصل نشده ‌است.

 

*** خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون شبهات مطرح شده درباره خانه‌های خالی متعلق به نظام بانکی، اظهار داشت:

این امر فرافکنی و نادرست است، براساس بررسی‌های به عمل آمده و اذعان مدیران عامل بانک‌ها، این تعداد کمتر از ۱۰ هزار ملک متعلق به ۳۰ بانک است و شامل خانه‌های خالی نیست، بلکه تملیکی و عمدتاً برای فروش است.

ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از این موارد خانه مسکونی نیست و کاربری‌های دیگری دارد و بسیاری از آن‌ها مربوط به سالیان گذشته است.

این درست نیست که در موضوع بیش از دو میلیون خانه خالی در کل کشور، با طرح چند هزار واحد که بخشی از آن نیز املاک بر اساس عقد اجاره به شرط تملیک به نام بانک‌هاست، بانک‌ها را متهم کنند.

همچنین در پایان این جلسه مراسم ابطال تمبر شصتمین سالگرد بانک مرکزی، توسط رئیس کل این بانک با حضور مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هیئت عامل بانک مرکزی انجام شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول