کد خبر:124981
پ
۱۳۹۷۱۲۱۱۰۱۴۳۰۷۹۹۲۱۶۷۸۷۴۹۴
یادداشت

تایوان؛ حساس‌ترین مساله در روابط چین و آمریکا

فروش تسلیحات آمریکا به تایوان و سفر وزیر بهداشت آمریکا به این کشور، احتمالا تنش در روابط چین و آمریکا را تشدید خواهد کرد.

فروش تسلیحات آمریکا به تایوان و سفر وزیر بهداشت آمریکا به این کشور، احتمالا تنش در روابط چین و آمریکا را تشدید خواهد کرد.

 

***  روابط چین و آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در بحبوحه افزایش تنش‌ها میان پکن و واشنگتن، مقامات تایوان در حال مذاکره با آمریکایی‌هایی جهت خرید چهار فروند پهپاد پیشرفته هستند. افزون برا ین ، وزیر بهداشت آمریکا  هم قصد دارد  طی چند رو ز آینده به رغم مخالفت های چین به تایوان سفر کند.

تحرکات جدید آمریکا در شرق آسیا در شرایطی است که ، روابط میان آمریکا و چین در یک سال گذشته با تنش‌هایی از جمله مسائل هنگ کنگ، شرکت هوآوی، شیوع ویروس کرونا و فعالیت‌های دریایی در دریای جنوبی چین همراه بوده است.

کارشناسان درباره روابط چین و آمریکا دیدگاه‌های مختلفی دارند که آقای فرهاد همتی، کارشناس مسائل شرق آسیا، در یادداشتی به این موضوع، پرداخته است.
 
 

*** ایجاد تنش در روابط چین و آمریکا

 
 
نویسنده در یادداشت خود، آورده است:

اینکه فروش تسلیحات امریکا یی در کنار سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان روابط با چین را پرتنش تر کند، منتفی نیست.به عنوان مثال در این باره شین چیانگ از دانشگاه فودان در شرق چین می گوید:

“درگیری های زیادی بین چین و امریکا بر سر مسایلی چون سین کیانگ، هنگ کنگ و دریای جنوبی وجود دارد اما موضوع تایوان حساسترین مساله در روابط دو کشور است. چنین اقدامی از سوی آمریکا بسیار خطرناک و تحریک آمیز است و چین نمی تواند نادیده بگیرد و می تواند پاسخی بسیار محکم به دنبال داشته باشد”

افزون بر این ، روزنامه  چینی گلوبال تایمز هم  به تحرکات امریکا در منطقه هشدار می دههد و می نویسد:

تحریکات بالقوه آمریکا می تواند باعث تشدید منازعات شده و حتی خطر رویارویی نظامی را به دنبال داشته باشد. اگر آمریکا هشدارهای چین درباره حق حاکمیت بر تایوان را نادیده بگیرد ، جنگ به اعتقاد ناظران اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مضاف بر این اقدامات اخیر دولتمردان آمریکا در تایوان می تواند به نشست تجاری  آینده مقام های دوکشور  که قرار است طی روزهای آینده به صورت مجازی برگزار شود،سایه افکند و هرگونه موفقیت در برگزاری این نشست را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

*** فشار آمریکا بر چین

 

آنچه مسلم است اینکه ،دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ماه های گذشته روابطی پر تنش با چین را دنبال کرده و از اهرم های مختلف برای تزریق بیشتر فشارها بر چین استفاده کرده است.

به اعتقاد بسیاری از کار شناسان ، فروش تسلیحات آمریکا به تایوان به ارزش ۲.۲۲ میلیارد دلار و سفر چند روز اینده  «آلکس آزار» وزیر بهداشت آمریکا ، که بلند پایه ترین مقام رسمی آن کشور در ۴۰ سال گذشته  محسوب می شود ، می تواند تنش در روابط چین و امریکا را تشدید نماید.

البته آمریکا و چین چندین دهه است که درگیر رقابت جدی در حوزه‌های مالی و بانکی، تجاری، سیاسی و نظامی هستند اما این رقابت در سال‌های اخیر و بویژه از زمان حضور ترامپ در کاخ سفید شدت و حدت بیشتری یافته و به سمت تخاصم میل کرده است تا جایی که تحلیلگران از آغاز یک جنگ سرد میان این دو کشور سخن می‌گویند.

از نظر کارشناسان ،یکی از اهداف کوتاه مدتی که  دونالد ترامپ  در تنش با چینی ها دنبال می کند ،  جلب حمایت بیشتر رای دهندگان آمریکایی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ماه آبان ماه –نوامبر- است  .

ترامپ  در حال حاضر  به دلیل  مدیریت نامناسب بیماری کرونا،   نحوه برخورد با اعتراض های ضد نژادپرستی و افزایش شکاف های اجتماعی  و مسایلی از این دست با انتقادهای جدی درداخل امریکا  روبرو ست.

 افزون براین  دست  ترامپ در حوزه سیاست خارجی  هم خالی است  و کارنامه قابل دفاعی ندارد . به همین دلیل عملکرد نامناسب ترامپ در حوزه  داخلی و سیاست خارجی باعث شده تا رقیب وی یعنی بایدن در نظرسنجی های به عمل امده از ترامپ پیشی بگیرد.

 

*** رشد چین 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در بخش پایانی یادداشت خود آورده است:

در مجموع ماجرا جویی‌های ترامپ در مناسبات خود با چین درحالی ادامه دارد که دولتمردان پکن با سیاست‌های مسالمت آمیز و به دور از تشنج آفرینی  ، در تقلیل گرایانه‌ترین نگاه، بر دومین اقتصاد جهان تکیه زده و نیم نگاهی هم به فتح قله‌های دیگر جهان دارند و  این د رشرایطی است که روسای جمهور امریکا یکی پس از دیگری کاخ سفید را ترک می‌کنند  و راهبرد تکراری چین هراسی رئیس جمهوری‌های امریکا تاکنون نتوانسته در مسیر رشد چین خللی ایجاد نماید.

 به هر تقدیر شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا آغاز شده است و دور از انتظار نیست  که ترامپ هم  به سرنوشت اسلاف خود  مواجه گردد.

 

 نویسنده: فرهاد همتی –کارشناس مسائل شرق آسیا

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول