کد خبر:125043
پ
کرونا
رییس کل بانک مرکزی تشریح کرد

اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

رییس کل بانک مرکزی، اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی کشور را تشریح کرد.

رییس کل بانک مرکزی، اقدامات این بانک برای اصلاح نظام بانکی کشور را تشریح کرد.

 

*** ساماندهی نظام بانکی در بانک‌های ناسالم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی، از جمله اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را سامان‌دهی بانک‌های ناسالم دانست و اظهار داشت:

تغییر مدیران متخلف بانک‌های ناسالم، کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک‌ها، کاهش شدید اتکای بانک‌های ناسالم براضافه برداشت از بانک مرکزی، از جمله مهترین مصادیق این امر است.

تعیین هیئت سرپرستی بر مؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آن‌ها در بازار نیز اشاره داشت.

شروع اصلاح ترازنامه این موسسات و حل مشکل ناترازی آن‌ها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز از جمله اقدامات به شمار می رود.

ادغام بانک‌ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه موضوع دیگری بود.

این طرح طبق برنامه و با دقت، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، درحال تحقق و در مراحل پایانی است.

اقدام دیگر بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی به تدوین و اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، سامان‌دهی اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش شدید حجم آن و همچنین منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار و اضافه برداشت بانک‌ها به ارائه وثیقه باز می‌گردد.

 

*** اقدامات انجام شده در ساختار بانک‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون دیگر اقدامات انجام شده در ساختار بانک‌ها را اینگونه دانست و بیان کرد:

اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران از دیگر اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی است.

نحوه شناسایی درآمد و حد مجاز تملک سهام بانک‌ها، با هدف ارتقای نظارت بانک مرکزی و الزام بانک‌ها به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد، از اقدامات صورت گرفته است.

تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های اشخاص، محدودیت در تراکنش‌های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب‌های تجاری، معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش‌ها و مبادلات چک‌های تضمینی برای مقابله با پولشویی از جمله این اقدامات است.

همچنین تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک‌ها باز می‌گردد که در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات است.

وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق نیز از دیگر اقدمات صورت گرفته برای اصلاح نظام بانکی کشور است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول