کد خبر:125036
پ
بنادر ایران
معاون سازمان بنادر و دریانوردی:

ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر

معاون سازمان بنادر و دریانوردی از ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی از ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر در مقایسه با سال گذشته خبر داد.

 

*** ترخیص کالای اساسی از بنادر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرهاد منتصر کوهساری در گردهمایی معاونان امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت:

طبق برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی و گمرک، درباره ۱۷ هزار تی ای یو کانتینر و ۶۳۰ هزار تن کالای غیر کانتینری متروکه در بنادر، تعیین تکلیف عاجل صورت گیرد.

 

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به عزم جدی سازمان بنادر برای تعیین تکلیف کالاهای متروکه در بنادر و همچنین اقدمات این سازمان برای کاهش ماندگاری کالا در بنادر کشور، تصریح کرد:

با هماهنگی سازمان‌هایی چون گمرک، قرنطینه و موسسه‌های استاندارد و غیره، شاهد کاهش و خروج بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی از بنادر هستیم.

در راستای توسعه صادرات مواد معدنی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های تجاری کشور در این بخش، تخفیفات ویژه‌ای برای صادرکنندگان این گونه کالاها در نظر گرفته شده است.

 

عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی از تخفیفات ویژه و بیش از ۵۰ درصدی در بخش‌های کانتینر صادراتی، کانتینر ترانزیتی و ترانشیپ خبر داد و افزود:

برای شناورهای زیر هزار تن مثل لنج ها نیز تخفیفات ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد تا در این شرایط سخت تحریم و کرونا بتوانیم از این قشر آسیب پذیر جامعه نیز حمایت کرده باشیم.

 

*** بهره‌برداری از ظرفیت‌های بخش خصوصی

 

کوهساری در ادامه از تشویق و ترغیب ترمینال اپراتورهای کشور برای حضور و فعالیت در بنادر منطقه خبر داد و گفت:

لازم است در این شرایط و برای عبور کم خطر از تحریم ها و محدودیت‌های ناشی از انتشار بیماری کووید ۱۹، کشتیرانی‌ها نیز برای توسعه صعنت کشتیرانی، از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این بخش استفاده کنند.

احترام و تعامل سازنده با مشتریان و مشتری مداری را یکی از رویکردهای جدی سازمان بنادر است.

با شناسایی چالش‌ها، قراردادهای سازمان بنادر با بخش خصوصی مورد بازنگری قرار می‌گیرد تا در یک فضای برد برد و اقتصادی همکاری‌های سازمان بنادر و بخش‌های خصوصی تداوم پیدا کند.

 

وی با توجه به مشکلات و محدودیت‌های کشور ترکمنستان برای عبور کامیون‌های ترانزیتی ایران از راه خشکی در این کشور، گفت:

بهتر است این کالاها را به وسیله کشتی‌های رو رو و از طریق بنادر نوشهر، انزلی، امیرآباد و آستارا در دریای خزر به کشور های قیرقیزستان، ازبکستان و قزاقستان صادر و ترانزیت کنیم؛ با این شیوه قیمت تمام شده کالا کاهش می‌یابد و در زمان کوتاه تری کالا به مقصد می‌رسد.

 

*** اعطای وام به خریداران کشتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون سازمان بنادر و دریانوردی در پایان با اعلام آمادگی این سازمان برای اعطای وام خرید کشتی به خریداران کشتی‌های رو رو تا ۸۰ درصد، اظهار داشت:

این سازمان برای رونق گردشگری دریایی در بنادر شمال کشور، آمادگی دارد تا صددرصد شناورهای تفریحی وام بدهد.

رعایت ایمنی کالاهای ورودی و خروجی از بنادر از دیگر مسائلی است که در این گردهمایی بر آن تأکید ویژه شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول