کد خبر:125145
پ
WhatsApp Image 2020-08-18 at 20.23.38
یادداشت

عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ؛ رویکردی جدید یا دامی بزرگ

مشخص نیست، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی؛ رویکرد جدید برخی کشورهای عربی منطقه است یا دامی بزرگ پیش روی این کشورها محسوب می‌شود.

مشخص نیست، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ؛ رویکرد جدید برخی کشورهای عربی منطقه است یا دامی بزرگ پیش روی این کشورها محسوب می‌شود.

 

*** عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، این روزها اقدام امارات در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به یکی از محورهای اصلی محافی خبری و سیاسی تبدیل شده است و هریک از تحلیلگران از نگاه خود به این موضوع می‌نگرند.
دکتر کیومرث یزدان پناه، کارشناس مسائل سیاسی نیز در یادداشتی که برای این خبرگزاری ارسال نموده است به بررسی رویکرد کشورهای عربی در برابر رژیم صهیونیستی پرداخته است.

 

نویسنده در یادداشت خود نوشته است:
صرف نظر از پیامدهای سیاسی، امنیتی و حیثیتی و عواقب متعدد حاکمیتی و سرزمینی ناشی از تصمیمات دولت‌ها و حکومت‌های عربی در برقراری ارتباط رسمی و غیر رسمی با رژیم صهیونیستی، به نظر می رسد موضوع ارتباط و مساله عادی سازی روابط با این رژیم مورد پذیرش عامه کشورهای عربی بویژه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا قرار گرفته است.

 

*** روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی

 

با اقدام اخیر امارات در عادی سازی روابط با تلاویو ، تنها ۷ کشور از ۲۳ کشور عربی باقیمانده‌اند تا با این کشور سازش کنند که از این تعداد نیز۳ کشور روابط پنهان و غیر رسمی در حوزه های تجاری، بازرگانی و اقتصادی با این رژیم دارند و احتمالا هم تا نیمه های ۲۰۲۱ میلادی مسیر امارات در عادی سازی رسمی با رژیم صهیونیستی را طی خواهند کرد.
لذا بنظر می رسد فرآیند دشمن مشترک اعراب در حال تبدیل شدن به دوست مشترک اعراب و ستیزه‌زدایی با این پدیده تحمیلی جغرافیایی در قلب مدیترانه است.

 

*** رویکرد جدید کشورهای عربی نسبت به رژیم صهیونیستی

 

همچنین بنظر می‌آید با تکمیل این پروژه سیاسی و امنیتی، در گام بعدی کشورهای عربی، به مساله پاکسازی حذف اسرائیل در منشورات رسمی عربی روی خواهند آورد.
عدم واکنش مردمان، احزاب، گروه‌های سیاسی و حتی چهره‌های مشهور مذهبی کشورهایی که رژیم اسرائیل را به رسمیت شناخته یا با آن مراوده برقرار نموده‌اند را می توان ناشی از همین مساله دانست.
یا حمایت قاطع و بدون ترس مقامات رسمی کشورهای عربی از تصمیمات خود موید همین سیاست‌های متحول شده اکثریت جهان عرب نسبت به مساله اسرائیل است.

بطور مثال در زمان سفر نخست وزیر رژیم اسرائیل به کشور عمان، رسانه‌ها و تحلیلگران میزان استقبال مقامات عمان از نخست وزیر رژیم اسرائیل را بیشتر از حد وی دانستند و نسبت به آن انتقاد کردند.
بعد از این دیدار و عملکرد مقامات عمانی، وقتی خبرنگار الجزیره از “یوسف بن علوی” وزیرخارجه عمان، پرسید، چرا این دیدار را انجام دادید، وی پاسخ داد، چرا انجام نشود؟ آیا حرام است؟ اسرائیل کشوری از ملل خاورمیانه است و ما باید سفر جدیدی را به آینده آغاز کنیم.

 

*** رویکردی جدید در مقابل رژیم صهیونیستی یا دامی بزرگ

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در پایان، یادداشت خود را با یک سوال به پایان رسانده و نوشته است:
حال این سوال اساسی باقی می‌ماند که تصمیم کشورهای عربی به گفته این مقام عمانی، سفر جدید به آینده است یا در یک دام بزرگ با عواقب ناشناخته آن گرفتار خواهند شد.

 

نویسنده: دکتر کیومرث یزدان پناه – کارشناس مسائل سیاسی

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول