کد خبر:125267
پ
عبدالناصر همتی
رییس کل بانک مرکزی:

تشکیل کمیته مدیریت نقدینگی در بانک مرکزی/ رشد ۱۲ درصدی نقدینگی

رییس کل بانک مرکزی ضمن اعلام رشد ۱۲ درصدی نفدینگی در ۵ ماهه نخست سال ۹۹ از تشکیل کمیته مدیریت نقدینگی خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی ضمن اعلام رشد ۱۲ درصدی نفدینگی در ۵ ماهه نخست سال ۹۹ از تشکیل کمیته مدیریت نقدینگی خبر داد.

 

*** حل مشکلات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالناصر همتی که به مناسبت هفته دولت در رسانه ملی حضور یافته بود از ارتباط مستقیم‌اش با مردم تاکید کرد و گفت:

از طریق شبکه‌های مجازی مواردی را مطرح می‌کنم، البته در رسانه ملی کمتر حاضر می‌شوم، ولی شرایط کشور خاص است و بانک مرکزی نیز شرایطش خاص است.
 
وی با اشاره به کار شبانه‌روزی و فکر کردن درباره مسائلی که باید حل کنند، اظهار داشت:
با همکاری سیستم بانکی کارهای خوبی شده و اکنون مورد لطف رهبر معظم انقلاب نیز بودیم، بدون حمایت ایشان نمی‌توانیم کارهای بسیار سخت و حساس بانک مرکزی را پیش ببریم و در دو سال پیش همه حمایت‌های ایشان در امور به ما کمک کرده که کارها را با قدرت پیش ببریم و در مقابل کسانی که بخواهند بازار پول را بهم بریزند بایستیم و بتوانیم از حمایت‌های ایشان بهره‌مند شویم و چه در دولت و خارج دولت کارها را پیش ببریم.
 
 

*** مسئولیت‌های بانک مرکزی  

 
 
همتی با تأکید بر اینکه حفظ ارزش پول ملی به تولید ملی و رشد اقتصادی کشور بر می‌گردد و باید اول بر رشد اقتصادی کشور تکیه کنیم، افزود:
وقتی اقتصاد کشور تقویت شد پول ملی هم تقویت می‌شود و در کنار گسترش صادرات و کنترل واردات کمک می‌شود که ارزش پول ملی حفظ شود.
همه اینها را از چارچوب کنترل تورم می‌بینیم که اگر کنترل نشود نمی‌توانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم و تورم می‌تواند به ارز آسیب برساند، همچنین می‌تواند موجب فعالیت‌های سفته بازانه و غیرمولد باشد و در همه این موارد باید برگردیم به کنترل تورم و به سیاست‌های بانک مرکزی که به صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کند تا بتواند نقدینگی و تورم را کنترل کند و به رشد اقتصادی کمک شود و اینها جزو مسئولیت‌های بانک مرکزی است.
البته با توجه به حمله‌ای که در دو سال پیش دولت آمریکا به اقتصاد ایران وارد کرد و گمان می‌کردند خیلی هدف‎های بالایی داشتند که اقتصاد در همان سال اول متلاشی شود و امیدهای زیادی به این کار بسته بودند ولی با مقاومت مردم و عنایت‌های رهبر معظم انقلاب و تلاش دولت به هدف خود نرسیدند ولی فشار هنوز در اوج است.
در دو مرحله ۹۷ و ۹۸ و حتی اوایل سال ۹۹ تلاش کردند که انتظارات تورمی را جهت‌دهی کنند که کشور دچار التهاب شود، در تاریخ کشور بانک مرکزی ایستادگی کرد و این تلاش‌ها برای حمایت از ثبات اقتصادی و بازارها بسیار تعیین کننده بود و آثار این ثبات از مردادماه در بازار پول و نقدینگی مشاهده می‌شود.
 
 

*** طرح اطلاح نظام بانکی

 
 
همتی درباره اصلاح نظام بانکی، گفت:
چند کار مختلف را طی سال‌های اخیر آغاز انجام گرفته است، باید دقت داشت که اصلاح نظام بانکی اقدامی بسیار پیچیده و بلند مدت است.
 
وی با بیان اینکه در طول سه دهه گذشته شاهد شکل‌گیری بانک‌های ناتراز بوده‌ایم، تصریح کرد:
نقدینگی کنترل نشده ناشی از ناترازی بانک‌ها است که خود را به صورت اضافه برداشت از بانک مرکزی و معوقات در اقتصاد نشان می‌دهد.
 
رییس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید بر اینکه، این موضوع را مورد هدف قرار دادیم و به دنبال اصلاح نظام بانکی هستیم، افزود:
در دولت گذشته اقدامات خوبی در خصوص جمع آوری موسسات غیرمجاز انجام شد و تقریبا ۹۹٫۸ درصد از سپرده‌گذاران این موسسات تعیین تکلیف شدند.
 
همتی درباره طرح اصلاح نظام بانکی، خاطرنشان کرد:
نمایندگان مجلس در حال بررسی طرحی هستند که می‌تواند مبدا یکسری تحولات باشد و اگر بتوانیم هماهنگ این طرح را پیش ببریم، اتفاقات خوبی در سال‌های دیگر برای نظام بانکی رخ می‌دهد.
 
 

*** شناسایی صاحبان بانک‌ها

 
 
وی در خصوص اقدامات که برای شناسایی بانک‌ها صورت گرفته است، گفت:
یکی از کارهایی که آغاز کردیم این است که صاحبان بانک‌ها را شناسایی کنیم و اینکه چه مقدار سهم در بانک می‌توانند داشته باشند، در واقع ضوابط مربوط مالکیت بانک‌ها را از سال ۹۹ شروع کردیم و صلاحیت مدیران را بسیار جدی گرفتیم که آثار آن را در آینده شاهد خواهیم بود.
 
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه زمانی که بانک‌ها با ثبات باشند و افزایش سرمایه بدهند در آینده شاهد رشد اقتصاد خواهیم بود، افزود:
اقتصاد کشور، بانک محور است و ۹۰ درصد تامین مالی توسط بانک‌ها انجام می‌شود، بنابراین نیازمند بانک‌های سالم و مستحکم برای ارائه خدمت در بازار مالی هستیم.
 
 

*** تسهیلات کرونا

 
 
همتی درباره تسهیلات ویژه کرونا نیز، گفت:
در جلسه ستاد کرونا از طرف سیستم بانکی به رییس جمهور پیشنهاد اعطای تسهیلات را ارائه کردم و رییس جمهور پذیرفتند و تاکید کردند که به سرعت انجام شود، بنابراین پیشنهاد دادیم ۷۵ هزار میلیارد تومان برای آسیب‌های ناشی از کرونا اختصاص یابد.
برای همه خانوارهای یارانه بگیر یک‌ میلیون تومان و برای برخی خانواده‌ها که اعضای بیشتری داشتند، ۲ میلیون تومان پرداخت کردیم که ۲۱ هزار میلیارد تومان از ۷۵ هزار میلیارد تومان را به این خانواده‌ها دادیم و مابقی آن را به واحدهای کسب و کاری که آسیب دیده کرونا بودند پرداخت کردیم، به این صورت که وام خانوارها قرض‌الحسنه و وام کسب و کارها با نرخ ۱۲ درصد بود.
 
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات را آغاز کرده‌ایم و مهلت آن را پیشنهاد دادیم که تا آخر شهریورماه تمدید شود، افزود:
از پولی که باقیمانده است، ۲۰ هزار میلیارد تومان را با موافقت رییس جمهور و ستاد کرونا به کمک ودیعه مسکن اختصاص دادیم.
 
 

*** پول وام‌های حمایتی دولت از کجا تأمین شد؟

 
 
همتی در خصوص اینکه پول وام‌های حمایتی دولت در ایام کرونا از کجا تامین شده است، تصریح کرد:
این وام‌ها مربوط به دولت نیست و سهمی است که یک سوم آن را بانک مرکزی از کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها تخصیص داده و دو سوم را خود بانک‌ها تخصیص داده‌اند که روی هم ۷۵ هزار میلیارد تومان شده است.
 
وی با بیان اینکه در ۴ ماهه نخست سال ۹۹ تسهیلات نسبت به چهار ماهه سال پیش ۶۷ درصد پیشرفت داشته که بی‌سابقه است، بیان کرد:
این میزان رشد نشان می‌دهد سیستم بانکی به طور تمام قد وارد شده تا آثار کرونا را جمع کند که با خوشحالی می‌گویم که آثار این اقدامات در حال نمود است و در حال خروج از رکود هستیم.
طبق آمار پایان تیرماه نرخ رشد ماهانه واحدهای صنعتی مثبت بوده که نشان دهنده برگشت به رونق در بخش اقتصاد غیر نفتی است و امیدواریم تا پایان سال ۹۹ رشد اقتصادی غیر نفتی که در سه ماهه نخست سال ۹۹ کاهش یافته بود، مثبت شود و بتوانیم این سه ماه را جبران کنیم.
 
 

*** نرخ سود بانک‌ها کاهش نیافته است

 
 
رییس کل بانک مرکزی در مورد برخی انتقادهای مربوط به کاهش نرخ سود بانکی نیز گفت:
بانک مرکزی به هیچ وجه سود بانکی را کاهش نداده است، سود بانکی در سال ۹۶ برای یک سال ۱۵ درصد تعیین شده بود اما چند بانک به دلیل ناترازی که داشتند نرخ‌های سود بالا پرداخت می‌کردند که زمانی که طرح اصلاح نظام بانکی را آغاز کردیم، وارد مدار انضباط شدند و دیگر نیازی نبود که سود بالاتر از نرخ شورای پول و اعتبار پرداخت کنند.
حدود یک ماه پیش نرخ سود سپرده‌ها را یک درصد افزایش دادیم، بنابراین تغییر عمده‌ای در سود سپرده‌ها انجام نشده و تنها ترکیب سیالیت سپرده‌ها تغییراتی داشته است.
یک کانال نرخ سود بین بانکی داریم که سود بین بانکی را از ۳۴ درصد در سال‌های پیش به‌ ۲۲ درصد کاهش دادیم و بانک‌ها می‌توانند با این نرخ از بانک مرکزی پول دریافت کنند.
 
 

*** روایت جدید از ارزهای صادراتی

 
 
وی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، خاطر نشان کرد:
در طول دو سال پیش ۲۷ میلیارد دلار بازنگشته بود که دلایل مختلفی دارد، مثلا همین ۲۵۰ نفر اسمی که به قوه قضاییه ارائه شده برخی از آنها افراد ضعیف و حتی کارتن‌خواب هستند که کارت یکبار مصرف بازرگانی گرفته‌اند و افراد دیگری از کارت ملی و کارت بازرگانی آنها استفاده کردند.
از ۶٫۸ میلیارد یورو لیستی که به قوه قضاییه داده‌ایم، در بیشتر آنها مجموعه‌هایی کالاها را می‌گرفتند و با کارت بازرگانی این افراد صادر می‌کردند که برای مثال ۷۰ نفر از این ۲۵۰ نفر به چند نفر وصل هستند.
 
همتی با تأکید بر اینکه با این وضع نمی‌توان کشور را اداره کرد و صادرکننده نیز باید برند داشته باشد و کارت بازرگانی باید طبق اصول داده شود، تصریح کرد:
از صادرکنندگان بالای یک میلیون دلار هنوز ۲۰ میلیون دلار ارز بازنگشته، که اعتقاد من این است که به دلیل خروج سرمایه بوده یا کالاهای خاصی را به صورت قاچاق و بدون ثبت سفارش وارد کرده‌اند.
تا زمانی که واردات کالاهای غیر اساسی صورت گیرد و قاچاق به این عظمت وجود داشته باشد، بانک مرکزی نمی‌تواند به تنهایی بازار را کنترل کند.
ممکن است این شرکت‌ها خصولتی باشند، اما دولتی نیستند و اینکه عدد کمتر فرافکنی است، تمامی اعداد و اسامی در اختیار من است.
در حال مذاکره با این افراد هستیم تا ارزی که در اختیار دارند، تعیین تکلیف شود تا ارز خود را چگونه به کشور وارد کنند، البته منظور از وارد کردن این ارز به چرخه اقتصادی کشور است که خود آنان می‌دانند از چه راه‌هایی استفاده کنند.
 
 

*** از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم

 
 
رییس کل بانک‌ مرکزی، درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و نگاه‌های متفاوت در این زمینه، تصریح کرد:
از ابتدا با ارز ۴۲۰۰ تومان مخالف بودم و هستم اما تابع سیاست‌های دولت هستم زیرا قصد دولت دستیابی اقشار پایین جامعه به کالاهای اساسی است.
 
همتی با تاکید بر اینکه البته تاکنون کمک قابل توجهی صورت گرفته است، ادامه داد:
اگر بتوانیم ساز و کاری ایجاد کنیم و مابه التفاوت را به صورت یارانه و سایر راه‌ها به اقشار پایین جامعه پرداخت کنیم، به طور حتم کمک بیشتری به این بخش خواهد شد.
 
سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار کالا اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد شد و دولت نیز معتقد به حذف این ارز است، اما به آثار اجتماعی دقت می‌کند و با تدابیر اتخاذ شده به تدریج این موضوع حل می‌شود.
 
 

*** آغاز سیاست‌های جدید

 
 
وی در ادامه درباره آرامش بازار ارز نیز اظهار داشت:
اکنون بازار آرام است، تهاجمی که به ایران شد با هدف برهم زدم بازارهای پولی ما بود
این نرخ ارز بازار، مطلوب و واقعی نیست، اما فشار بسیار زیاد است، بر این اساس سیاست‌های جدید ارزی را آغاز کرده‌ایم و شاهد نتایج آن هستیم و توازنی که مدنظر داریم ایجاد شده و آثار آن را در بازار آزاد شاهد هستیم.
 
رییس کل بانک‌ مرکزی با اشاره به اینکه ثبات ایجاد شده و امکان مدیریت به تدریج را به ما می‌دهد، گفت:
از این به بعد هم تلاش می‌کنیم تا ثبات بیشتری ایجاد شود، ایران در مقابل تحریم‌ها ایستاده و پیروز شده و ‌تلاش دشمنان به نتیجه نرسیده که این موفقیتی بزرگ است، مردم تحت فشار هستند اما اگر مقاومت نشده بود، آینده بدتری برای ایران در نظر گرفته شده بود.
 
 

*** مقدمه تک نرخی شدن ارز

 
 
همتی درباره تک نرخی شدن ارز نیز خاطرنشان کرد:
اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی حل شود سیاست به نرخ ارز نیما و بازار به تدریج نزدیک می‌شود و همچنین با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مقدمه تک‌نرخی شدن ارز ایجاد می‌شود.
اوایل سال بحث انفجار نقدینگی مطرح شده بود و بیان کردم چیزی نیست و خوشحال هستم به مردم بگویم‌ نقدینگی کنترل شده و پایه پولی در ۵ ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به پایان سال ۹۸ تنها ۴ درصد رشد داشته و نقدینگی نیز در این مدت ۱۲ درصد افرایش یافته است.
اقداماتی که اوایل سال در اوج‌ کرونا و افزایش هزینه‌ها انجام شد در مجموع نرخ رشد پایه پولی در پایان مرداد ماه نسبت به پایان سال پیش ۴ درصد بوده و روند با ثبات‎تری شده و شرایط بسیار خوبی است که طلیعه کنترل تورم است.
 
رییس شورای پول و اعتبار، درباره حمایت از تولید، افزود:
نکته مهمی است که رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی ۲ شهریورماه خود بر این موضوع تاکید داشتند.
۶۷ درصد رشد تسهیلات داشتیم که بخش عمده‌ای به مردم و بخش عمده آن به سرمایه در گردش اختصاص یافته است، ۳۳۴ هزار میلیارد تومان در ۴ ماهه نخست سال ۹۹ تسهیلات پرداخت شده که ۶۱ درصد سرمایه در گردش که همان تولید است اختصاص یافته است.
 
 

*** تامین نقدینگی

 
 
وی با اشاره به اینکه معوقات نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، گفت:
طرح گام نیز برای حمایت از تولید کشور فعال شده و اقداماتی در این زمینه آغاز شده تا از این طریق بخش مهمی از نقدینگی تولید تامین شود.
 
رییس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه مردم با تشخیص خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی ریسک بالا است، افزود:
بانک مرکزی ضوابطی برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها دارد و مازاد بر آن باید واگذار شود و در این خصوص فشار می‌آوریم و خیلی‌ها واگذار می‌شود، وقتی در ۳ ماه نخست سال ۹۹ قسط‌ها به تعویق افتاد، خیلی از بانک‌ها دچار مشکل شدند و بعد احیا شد.
 
 

*** تشکیل کمیته مدیریت نقدینگی

 
 
همتی با اشاره به اینکه بعد از فرمان رهبر معظم انقلاب از اوسط سال ۹۷ کمیته‌ای را تشکیل دادیم و تاکنون نیز ۸۵ جلسه برگزار شده است افزود:
بسیاری از سیاست‌های کنترل نقدینگی و اصلاح نظام بانکی و طرح گام در همین کمیته تصویب شده و این اطمینان را خدمت رهبر معظم انقلاب می‌دهیم که منظم هر هفته جلسه داریم و با تلاش این کمیته امیدواریم بتوانیم در کنترل و هدایت نقدینگی به سمت تولید گام برداریم.
 
وی با تاکید بر اینکه رمز ارزها حجم بالایی ندارند و حتی ارقام غیررسمی‌ها و غیرمجازها در طول یکسال تا ۲۵۰ میلیون دلار است که معامله می‌شود، بیان داشت:
این رقم در مقابل ۴۰ میلیارد دلار واردات و صادرات کشور کوچک است ولی برای کسانی که در داخل ماینینگ می‌کنند ظرف یک دو هفته دیگر ظوابطی را ابلاغ می‌کنیم.
 
 

*** اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تراکنش‌های بانکی

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون اقداماتی برای کنترل و تراکنش‌های ریال، پوزهای بانکی و تراکنش‌های بانکی که باید اسناد مثبته ارائه کنند، اظهار داشت:
تراکنش‌های ریال به تدریج تحت کنترل بانک مرکزی است و ۲۰۰ میلیون تراکنش در روز در رابطه با مسائل پولی وجود دارد و حجم تراکنش‌ها و گردش مالی که چندین میلیون میلیارد دلار در سال است را مدیریت می‌کنیم و سامانه‌های جدیدی را داریم، حداقل ۷ سامانه پایش و کنترل و مدیریت خدمات نوین بانکی را تا آخر سال ۹۹ خواهم داشت و برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی و سفته بازی، به مردم اطمینان می‌دهیم که کارهای بزرگی در بانک مرکزی شده است، ممکن است برخی بیان کنند قیمت ارز اکنون مناسب نیست ولی می‌توانم بگویم که خیلی می‌توانست بدتر باشد.
یک هدف‌گذاری تورمی انجام داده‌ایم که از خردادماه تا خرداد سال ۱۴۰۰، هدف تورم ۲۲ درصدی را خواهیم داشت با یک دو درصد بالا و پایین و این مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی است و اکنون پایش می‌کنیم، در رفع موانع تولید نیز بانک مرکزی می‌تواند نقش داشته باشد و محدود شدن کارهای سفته بازی در کشور را داریم که بازدهی تولید از این طریق دیده می‌شود و علاوه بر آن بحث زنحیره تولید را در بانک مرکزی شروع کردیم.
در سال ۹۸ می‌خواستیم تورم را بیشتر کنترل کنیم ولی شوک کرونا اجازه نداد و در زمینه ارز نیز اقداماتی را داشتیم که بین عرضه و تقاضا فاصله افتاد و یا اینکه کشورهایی که قول داده بودند منابع ارزی ما را آزاد کنند یک مقدار با تاخیر آغاز کردند، ولی ما تلاش می‌کنیم کنترل تورم و تعادل بیشتر نرخ ارز را به صورت جدی ادامه یابد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول