کد خبر:125284
پ
سرقینی
سرپرست وزارت صنعت:

رشد ۸۰ درصدی تولید فولاد خام/ ضرورت جلوگیری از خام‌فروشی سنگ آهن

سرپرست وزارت صنعت از رشد ۸۰ درصدی تولید فولاد خام در ۴ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ خبر داد.

سرپرست وزارت صنعت از رشد ۸۰ درصدی تولید فولاد خام در ۴ ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ خبر داد.

 

*** تولید فولاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جعفر سرقینی در مراسم افتتاح همزمان ۳ طرح صنعتی و معدنی در کشور که به صورت ویدئو کنفرانس و با دستور رییس جمهور انجام شد، اظهار داشت:

تولید ۴ ماهه اول محصولات منتخب صنعتی و معدنی در سال جاری، نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ که شروع دولت دوازدهم بوده، از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده به نحوی که در فولاد خام، ۸۰ درصد رشد به ثبت رسیده است.
رشد تولید مس در این بازه زمانی ۵۷ درصد، داروی انسانی ۴۲ درصد، محصولات فولادی ۳۴ درصد، لاستیک خودرو ۲۴ درصد و شمش آلومینیوم ۲۳ درصد بوده است.
در پایان سال ۹۱ بالغ بر ۶ و نیم میلیون تن واردات فولاد به کشور صورت گرفته که در همان مقطع زمانی، یک و نیم میلیون تن صادرات به ثبت رسیده که این امر، در عمل بیلان منفی ۵ میلیون تنی در حوزه فولاد را به ثبت رسانده بود.
در سال ۹۸ میزان صادرات فولاد کشور بالغ بر ۱۲ میلیون تن بود و در مقابل میزان واردات محدود به چند صد تن آن هم در برخی محصولات فولادی خاص بوده است که با راه‌اندازی طرح فولاد آلیاژی یزد، این مشکل نیز مرتفع خواهد شد و واردات کشور به حداقل ممکن می‌رسد.
 
 

*** ذخایر استراتژیک 

 
 
وی با اشاره به دستورالعمل ویژه رییس‌جمهور در سال ۹۴ برای حفظ امنیت غذایی کشور و تامین مناسب ذخایر استراتژیک کالایی، گفت:
وزارت صنعت همواره تلاش کرده تا مصوبه هیئت وزیران و دستورالعمل صادره از سوی رییس‌جمهور را اجرایی کرده و بر همین اساس، امروز ذخایر استراتژیک کالایی کشور در شرایط کاملا مناسبی قرار دارد و دغدغه در این خصوص نداریم.
 
 
*** خام‌فروشی  در حوزه سنگ آهن
 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، سرپرست وزارت صنعت در پایان با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری با هیئت دولت ظرف روزهای گذشته، اظهار داشت:
از ۱۸ مورد تذکر و موارد مورد نگرانی ایشان، به صورت مستقیم و غیرمستقیم ۱۲ مورد مرتبط به وظایف و خدمات وزارت صنعت است.
در این مدت اقدامات متناسب با منویات ایشان در موضوع مانند خام‌فروشی انجام گرفته و البته در تلاش هستیم که نتایج حداکثری در این موارد حاصل شود.
تا پیش از سال ۹۸ به طور متوسط حدود ۲۲ میلیون تن سنگ آهن خام از کشور صادر می‌شد که با تمهیدات اتخاذ شده این رقم هم اکنون به کمتر از ۳ میلیون تن رسیده و با تداوم روند موجود این میزان به زودی به حداقل ممکن خواهد رسید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید