کد خبر:125320
پ
خاوازی
وزیر جهاد کشاورزی:

تولید محصولات کشاورزی سال ۹۹ به ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد

وزیر جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد که تولید محصولات کشاورزی سال ۹۹ به ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد.

وزیر جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد که تولید محصولات کشاورزی سال ۹۹ به ۱۳۰ میلیون تن می‌رسد.

 

*** تولید محصولات کشاورزی در سال ۹۹ 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، کاظم خاوازی در رسانه ملی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی در مجموع ۲۷ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شد که این رقم سال جاری به ۱۳۰ میلیون تن افزایش می‌یابد، افزود:

طی هفت سال گذشته میزان محصولات کشاورزی به ۹۷ میلیون تن افزایش یافت.
در ابتدای انقلاب میزان تولید انواع محصولات زراعی کشور سالانه ۲۰ میلیون تن بود که این رقم طی هفت سال گذشته به ۸۳ میلیون تن رسید و در پایان سال ۹۸  نیز ۸۸ میلیون تن محصولات زراعی در کشور برداشت شده است.
در اول انقلاب میزان تولید محصولات باغی کشور ۴ میلیون تن بود اما در دولت تدبیر و امید از ۱۶ میلیون تن به ۲۴ میلیون تن رسیده و تا پایان سال جاری نیز میزان تولید آن به ۲۵ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
میزان تولید گوشت دامی در کشور نیز در اوایل انقلاب ۳٫۳ میلیون تن بود که این میزان در سال ۹۲ به ۱۲ میلیون تن و هم اکنون به بیش از ۱۶ میلیون تن در سال رسیده است.
 
 

*** تولید محصولات شیلاتی و گندم

 
 
وی با اشاره به افزایش تولید محصولات شیلاتی، اظهار داشت:
در اول انقلاب میزان تولید محصولات شیلاتی کشور ۳۲ هزار تن بود، اما در ۷ سال گذشته از ۹۰۰ هزار تن به ۱٫۳ میلیون تن رسیده و پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری به ۱٫۵ میلیون تن افزایش یابد.
 
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در تولید گندم کشور به خودکفایی رسیده ایم، گفت:
در تولید گندم ۱۰۰ درصد خود کفا شده ایم و نیاز به واردات نداریم اما آنچه که وارد می‌شود برای تامین ذخایر استراتژیک ما است و در تولید محصولات کشاورزی گوجه فرنگی، سیب زمینی، محصولات جالیزی و دهها محصول دیگر کمبودی در کشور نداریم .
 
 

*** دانه‌های روغنی 

 
 
خاوازی با اشاره به اهمیت خودکفایی کشور در زمینه تولید دانه‌های روغنی، یادآور شد:
هم اکنون ۱٫۵ میلیون تن دانه های روغنی در کشور تولید می‌شود و انتظار داریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده بتوانیم در ۳ سال آینده با تولید ۴٫۵ میلیون تن دانه‌های روغنی در این زمینه کشور به خودکفایی برسد.
 
وی با بیان اینکه برای رسیدن به پایداری تولید محصولات کشاورزی باید کشاورزان و سرمایه گذاران را برای تلاش و فعالیت در زنجیره تولید تشویق کنیم، افزود:
با فعال شدن همه در این زنجیره، تولید انواع محصولات کشاورزی در کشور افزایش می‌یابد.
به عنوان نمونه زنجیره تولید در بخش زراعی با حضور ۵ هزار کشاورز هم اکنون در کرمانشاه تولید خود را آغاز کرده اند که با ارائه آموزش های مورد نیاز، سود مناسبی نصیب کشاورزان می‌شود.
با توجه به تنوع آب و هوایی در ایران انتظار داریم طی سه تا چهار سال آینده بتوانیم در تولید دانه‌های روغنی به خودکفایی برسیم تا با تشویق کشاورزان برای کاشت این محصول سود خوبی نیز نصیب کشاورزان شود.
 
 

*** تولید روغن

 
 
خاوازی با بیان اینکه خودکفایی در حوزه تولید روغن مورد نیاز مصرفی در کشور برای ما از اهمیت زیادی برخورداراست، گفت:
ضریب خودکفایی برای تولید روغن در کشور هم اکنون به ۱۶ درصد رسیده است و تمام تلاش ما این است که در تولید این محصول کشور به خودکفایی برسد.
 
وی با اشاره به ضرورت قیمت‌گذاری مناسب محصولات کشاورزی و دامی در کشور، یادآور شد:
با تعیین قیمت مناسب و ارائه بسته های حمایتی باید کشاورزان برای کاشت محصولات کشاورزی در بخش های مختلف کشاورزی بیش از پیش تشویق شوند تا بتوانیم شاهد عرضه محصولات کشاورزی و دامی و تنظیم بازار در کشور باشیم.
ما در این وزارتخانه به نوبه خود تمام عوامل خود را بسیج کرده‌ایم که نهادهای دامی، زراعی و باغی با قیمت مناسبی به دست کشاورزان و دامداران برسد و در این راستا هم اکنون سالیانه ۲ میلیون تن پیاز، ۷ میلیون تن گوجه فرنگی و ۵٫۵ میلیون تن سیب زمینی در کشور تولید می‌شود.
 
 
*** عرضه مستقیم گوشت توسط دامداران با قیمت مناسب
 
 
خاوازی در خصوص عرضه مستقیم گوشت با قیمت مناسب به مصرف‌ کنندگان توسط دامداران، افزود:
هم اکنون هر کیلو گرم گوشت گوساله ۸۰ هزار تومان و گوشت گوسفند ۹۰ هزار تومان قیمت دارد و قرار است در آینده ای نزدیک در تهران و سپس در برخی شهرهای بزرگ، عرضه مستقیم گوشت توسط دامداران به مصرف کنندگان آغاز شود.
عرضه مستقیم گوشت توسط دامداران با همکاری سازمان تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی دام در بار اندازهای عرضه مستقیم گوشت انجام خواهد شد تا گوشت مورد نیاز مردم با قیمت مناسب در اختیار خریداران قرار گیرد.
 
 

***جوجه‌ریزی با مرغ لاین ایرانی

 
 
وی در راستای خودکفایی در تولید مرغ و افزایش تولید گوشت سفید در کشور، بیان کرد:
کمیته احیای مرغ لاین ایرانی فعال شده به طوری که تا پایان خرداد ماه سال جاری ۱۶ درصد جوجه ریزی در کشور با مرغ لاین ایرانی بوده و امیدواریم تا پایان سال جاری میزان آن به ۵۰ درصد افزایش یابد.
در نظر داریم پیشنهادی را به هیئت وزیران ببریم تا برای تامین سلامت غذایی مردم، تولید مرغ سایز مناسب مورد توجه جدی تولید کنندگان قرار گیرد و با افزایش تولید مرغ لاین ایرانی سایز مناسب آن نیز برای مصرف کنندگان تامین خواهد شد.
 
 

*** تا ۱۴۰۰ پنج نوع بذر ایرانی وارد بازار می‌شود

 
 
خاوازی به ضرورت خودکفایی کشور در تولید انواع بذر مورد نیاز کشاورزان، گفت:
با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال ۹۹ قرار است از هر بذر اصلاح شده ایرانی دو نوع تولید شود و انتظار داریم در سال ۱۴۰۰ پنج رقم بذر اصلاح شده ایرانی مورد نیاز کشاورزان وارد بازار شود.
 
 

*** اقدامات دولت برای تامین آب 

 
 
وی با بیان اینکه هم اکنون در کشورمان کشت تراریخته نداریم، افزود:
دولت در زمینه تامین زیر ساخت های آبی اقدامات بسیار گسترده‌ای را در کشور انجام داده است و هم اکنون از ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام ۲۹۵ هزار هکتار آن آماده شده که ارزش افزوده زیادی برای کشاورزان این دو استان خواهد داشت.
 
خاوازی با بیان اینکه ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی برای کشاورزان در استان سیستان و بلوچستان آماده شده است، گفت:
انتقال آب برای آبیاری این زمین های کشاورزی با استفاده از پمپ و لوله شاهکار مهندسی ایران است و حتی یک قطره از این آب تبخیر نمی شود.
در اجرای طرح بزرگ کشاورزی به مساحت ۲۷۰ هزار هکتار زمین در شمال غرب و غرب کشور با توجه به منابع آب موجود در این منطقه در دستور کار قرار گرفته که هم اکنون ۷۷ هزار هکتار آن آماده شده و تا پایان سال جاری ۵۰ هزار هکتار دیگر به آن اضافه خواهد شد.
 
وی با اشاره به اهمیت افزایش تولید کودشیمیایی در کشور، افزود:
با برنامه‌ریزی‌های انجام شده سال جاری ۲۰۰ هزار تن کود فسفات آمونیوم در کشور تولید می‌شود و تلاش می کنیم که با عدم وابستگی به خارج در تامین کود شیمیایی مورد نیاز، کشاورزی در کشور روند پایداری خود را حفظ کند.
 
 

*** آبیاری تحت فشار 

 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر جهاد کشاورزی در پایان پیرامون آبیاری تحت فشار در کشور، اظهار داشت:
کشور در زمینه انجام آبیاری تحت فشار نوین به موفقیت‌های بزرگی دست یافته به طوریکه در ۷ سال گذشته میزان آبیاری تحت فشار از ۱٫۳ میلیون هکتار به ۲٫۴ میلیون هکتار افزایش یافته و این نشان می‌دهد که دولت در زمینه پایداری کشاورزی در کشور اقدامات موثری را انجام داده است.
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول