کد خبر:125365
پ
محمدرضا پورابراهیمی
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

پیشنهاد رییس کمیسیون اقتصادی مجلس برای تامین مالی پروژه‌های ملی در بازار سرمایه

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، جزئیات پیشنهاد تامین مالی پروژه‌های ملی در بازار سرمایه را تشریح کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، جزئیات پیشنهاد تامین مالی پروژه‌های ملی در بازار سرمایه را تشریح کرد.

 

*** تامین مالی پروژه‌های ملی در بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه این روزها بازار ثانویه به شکل مطلوبی در مسیر توسعه قرار داد، اظهار داشت:

با تشکیل شرکت سهامی عام توسعه پروژه نسبت به تامین مالی پروژه‌ها و همچنین عرضه سهام این شرکت ها در بازار سرمایه اقدام شود.

با توجه به اینکه بازار ثانویه عاملی مهم در شکل‌گیری بازار اولیه و عملیاتی شدن پروژه‌ها است، بنابراین این بازار ایفا کننده نقش مهم و حیاتی در اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس روند کنونی توسعه بازار ثانویه را یک مشکل اساسی برای بازار سرمایه برشمرد و گفت:

اکنون این بازار از حالت بازار سرمایه گذشته است چراکه یک شرکت نه یکبار بلکه بیش از سه بار در بازار سرمایه عرضه می‌شود به این ترتیب که یک شرکت یک بار خودش در بازار سرمایه پذیرش می‌شود، یکبار با هلدینگ بالادستی خود (برای دومین بار) عرضه شده و دفعه سوم هم توسط شرکت مادر تخصصی روانه بازار می‌شود که چنین روندی نمی‌تواند کمک کننده به کشور و اقتصاد باشد.

عمدتا این شرکت‌ها قبلا یکبار وارد بازار سرمایه شده و تجهیز منابع کرده‌اند و اگر ۱۰ بار دیگر هم وارد بازار شوند تنها در افراد سهام‌دار آن‌ها تغییراتی رخ خواهد داد.

آنچه مسلم است این مشکل باید حل شود و راهکار آن ایجاد شرکت سهامی عامی است تا از طریق آن بتوانیم پروژه‌ها را با رویکرد بازار اولیه از طریق بازار ثانویه تامین مالی کنیم.

وجود چنین نهاد و شرکتی را در بازار سرمایه یک خلا جدی است.

اکنون منابع زیادی به سمت بازار سرمایه آمده و حجم آن روزانه بیش از هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود این بدان معنی است که درصد بالایی از منابع را می‌توان در اقتصاد ملی و برای پروژه‌های ملی استفاده کرد.

 

*** استفاده از نقدینگی

 

وی پروژه‌های موجود در حوزه بالادستی نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی و همچنین حوزه معادن و صنایع را مدنظر قرار داد و افزود:

این حجم نقدینگی می‌تواند امکان اجرایی شدن پروژه‌های در این بخش را مهیا کند و برای این مساله بهترین راهکار آن است که دولت، نهادهای دولتی یا غیردولتی و خصوصی، آنها در قالب تاسیس شرکت سهامی عام تعریف کنند. ‌

بهتر است فرآیند فعالیت این شرکت‌ها بدین صورت باشد که از همان روز اول پذیره‌نویسی این پروژه‌ها، تعریف و پیرو آن دولت یا بخش غیر دولتی و خصوصی امکانات، تجهیزات و منابع خود را بیاورند تا قیمت‌گذاری منطقی انجام و بلافاصله بعد از عرضه سهام آنها در بازار ثانویه، فرآیند معاملات آنها در قالب پذیرش در فرابورس عملیاتی شود.

 

پورابراهیمی در ادامه افزود:

شرکت سهامی عام توسعه پروژه می‌تواند به تجهیزمنابع و جلوگیری از روند غیر طبیعی افزایش حجم نقدینگی و آثار و تبعات آن در اقتصاد کشور کمک کند و از همه مهمتر منجر به اجرای پروژه‌های اقتصادی کشور شود که نتیجه آن اشتغال‌زایی و تولید خواهد بود.

اگر حجم منابع بازار سرمایه با اقتصاد واقعی گره نخورد تبعات آن به مراتب وحشتناک‌تر از عدم توسعه بازار سرمایه خواهد بود و این موضوع به عنوان دغدغه اصلی ما محسوب می‌شود، زیرا هر روز بازار سرمایه بزرگ‌تر شده و ارزش بازار آن بیشتر خواهد شد اما نکته مهم آن است که درصد بسیار کمی از این منابع به عملیات واقعی اقتصاد منجر شده است.

 

*** جهش اقتصادی در سال جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با بیان اینکه این روند باید معکوس شود به این ترتیب که ۹۰ درصد این منابع باید در بازار اولیه و در جهت تولید هدایت شود، اضهار داشت:

در سالی که به عنوان سال جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب نام گرفته است بهترین اقدام آن است که با تشکیل شرکت سهام عام توسعه پروژه نسبت به تامین مالی پروژه‌ها و همچنین عرضه سهام این شرکت ها در بازار سرمایه اقدام شود.

شکل‌گیری این نهادها را گامی در جهت جذب منابع برای ظرفیت‌های اقتصادی کشور و همچنین هدایت نقدینگی به پروژه‌های کشور است که در شرایطی که استقبال مردم از بازار سرمایه قابل توجه است چنین اقدامی می‌تواند منجر به جهش در اقتصاد ملی و افزایش ثروت مردم شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول