کد خبر:125363
پ
تدوین دستورالعمل صنعتی‌سازی
معاون وزیر راه و شهرسازی:

حمل و نقل و شهرسازی به مقررات ملی و کنترل ساختمان افزوده شد

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از افزودن موضوعات حمل و نقل و شهرسازی به مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از افزودن موضوعات حمل و نقل و شهرسازی به مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد.

 

*** تغییر در مقررات ملی و کنترل ساختمان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمود محمودزاده در نخستین جلسه از دوره هفتم شورای تدوین مقررات ملی ساختمان که در ساختمان شهید دادمان این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت:

به لحاظ تغییراتی که در حوزه اقتصادی کشور ایجاد شده و به تبع آن تاثیراتی که در همه حوزه ها از جمله خدمات و صنعت ساختمان و مسکن گذاشته است، ناگزیر هستیم که به موضوع انرژی و اقتصاد، توجه دقیق تری داشته باشیم و بر اساس اقتصاد بدون نفت، برنامه ریزی کنیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت افزایش کیفیت در ساخت و سازها، خاطرنشان کرد:

بعد از انقلاب به لحاظ رشد شهرنشینی، و افزایش جمیعت، کمتر به کیفیت در حوزه ساخت و ساز توجه شد و تنها کمیت مدنظر قرار گرفت.

گره‌های کوری که امروز در موضوعات مختلف شهری از جمله موضوعات ترافیکی و زیست محیطی وجود دارد به این دلیل است که یک جانبه به موضوع توجه شده است.

 

محمودزاده موضوع پرداختن به بستر ایجاد کیفیت در اجرای پروژه ها را سومین نکته حائز اهمیت دانست و افزود:

در ترکیب جدید تدوین ویرایش مقررات ملی و کنترل ساختمان، با ابلاغی که از سوی وزیر راه و شهرسازی اخذ شد، موضوعات شهرسازی و حمل و نقل را به تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان افزودیم.

 

*** توجه به اصلاح مقررات ملی و کنترل ساختمان

 

وی با تاکید بر این که احداث یک ساختمان از نظر کالبدی و موضوعات شهری و اجتماعی، ترافیک، محیط زیست، باید مورد توجه قرار گیرد، افزود:

اینها موضوعاتی هستند که کمتر به آن پرداخته شده است و در این دوره موردتوجه قرار می‌گیرد.

 

محمودزاده در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این که در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، هفت رشته مهندسی به عنوان رشته های اصلی‌ساختمان دیده شده است، تصریح کرد:

در این دوره، علاوه بر موضوعات اجتماعی، توجه به تمامی رشته ها در احداث ساختمان ها و تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان لحاظ می شود.

پیشتر مقاوت هایی در خصوص مشارکت همه رشته ها در تدوین مقررات ملی و کنترل ساختمان وجود داشت که تلاش می شود در این دوره این مقاومت ها برطرف شده و از وجود تمامی رشته‌های که مستقیم و غیرمستقیم در صنعت ساختمان تاثیر دارند، بهره گرفته شود.

 

*** تدوین مقررات جدید

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با بیان این که در این دوره به دو سرفصل توجه می شود، اظهار داشت:

نخست ویرایش و تجدید نظر در مقررات موجود است که باید به روز رسانی شود و دیگری موضوع تدوین مقررات جدید است؛ در این دوره به موضوعات کیفی توجه خواهد شد.

چارچوبی در معاونت مسکن و ساختمان تعریف شده که بر اساس آن زین پس، پروانه های ساختمانی تخصصی صادر می شود، اکنون پروانه های صادره پروانه های عمومی است و درنظر داریم که پروانه های ساختمانی تخصصی صادر کنیم تا با این روش، برای مهندسان ضمن ایجاد رقابت و انگیزه، علم خود را به روزرسانی کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول